Kniażycki: wiem, że kiedy poznamy prawdę, będzie to straszna prawda

Autor:
tas\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Mykoła Kniażycki: Rosjanie tworzyli obozy filtracyjne i deportowali ludzi, trzeba to badać
Mykoła Kniażycki: Rosjanie tworzyli obozy filtracyjne i deportowali ludzi, trzeba to badaćTVN24 BiS
wideo 2/9
TVN24 BiS Mykoła Kniażycki: Rosjanie tworzyli obozy filtracyjne i deportowali ludzi, trzeba to badać

Widzieliśmy, co się działo w Buczy i Irpieniu, ile ludzi w tych miastach zostało zabitych. Teraz świadkowie mówią o tym, że w Chersoniu i innych, obecnie okupowanych przez wojska rosyjskie terytoriach, sytuacja jest podobna - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Wiemy, że Rosjanie tworzyli obozy filtracyjne w Rosji i deportowali tam ludzi. Ile ich tam jest? Trzeba to badać. Wiem, że kiedy poznamy prawdę, będzie to straszna prawda - dodał.

Kniażycki nawiązał do informacji władz w Kijowie, że Rosjanie przymusowo deportowali z Ukrainy ponad 3 mln ludzi, w tym 600 tysięcy dzieci.

Pytany o to, stwierdził, że trudno jest mówić o tym, co się dzieje na terytoriach okupowanych obecnie przez wojska rosyjskie. - Widzieliśmy, co się działo w Buczy i Irpieniu, kiedy bardzo dużo ludzi w tych miastach zostało zabitych. Teraz świadkowie mówią o tym, że w Chersoniu lub w pobliżu tego miasta, czy na innych terytoriach okupowanych, jest podobna sytuacja. Wiemy, że Rosjanie tworzyli obozy filtracyjne w Rosji i deportowali tam ludzi. Ile jest tam tych ludzi? Trzeba to badać. Wiem, że kiedy poznamy prawdę, to będzie to straszna prawda - stwierdził.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Kniażycki na pytanie, czy deportowani mają szanse, by wrócić do domu, odpowiedział. - Mam nadzieję, że tak. Cześć ludzi wraca do Ukrainy lub przyjeżdża do państw Unii Europejskiej przez Estonię.

Ukraińców, których udaje się uciec z Rosji jest jednak niewielu, ci, którzy wracają, opowiadają o tym, jak wygląda sytuacja w rosyjskich obozach filtracyjnych.

Rozmówca TVN24 BiS był pytany także o obecnych postępach wojsk ukraińskich. Mówił, że kontrofensywa zaczęła się na wszystkich frontach, nie tylko na południu kraju. - To jest wojna, która ma swoją strategię i taktykę. Wojsko ukraińskie robi to w ciszy, a my dowiadujemy się o uwolnieniu kolejnych wsi.

Rozmówca TVN24 BiS twierdził, że armia ukraińska musi odnieść sukcesy do jesieni, ponieważ w czasie zimy dokonywanie ataków na wojska rosyjskie będzie trudniejsze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości