Supersmartfon nie powstanie. Nie zebrali 32 mln dolarów

Ubuntu EdgeTak miał wyglądać niedoszły supersmartfon

Niepowodzeniem zakończył się ambitny projekt stworzenia wyjątkowego smartfona Ubuntu Edge z systemem operacyjnym Ubuntu. Firma Canonical chciała sfinansować przedsięwzięcie drogą crowdfundingu, czyli zbierając małe sumy od dużej liczby osób. Potrzeby określono na 32 miliony dolarów, co okazało się zdecydowanie zbyt ambitnym celem.

Obecnie na rynku smartfonów dominują dwa systemy operacyjne, Android od Google i iOS od Apple. W tle o swój udział walczy Windows Phone od Microsoftu. Firma Canonical chciała zrobić małą rewolucję i wprowadzić na rynek swój darmowy system Ubuntu, który ma być znacznie lepszy od konkurencji.

Pieniądze od mas

Twórcy oprogramowania nie chcieli jednak podejmować się uruchamiania produkcji smartfonów na pełną skalę, a jedynie zademonstrować potencjał Ubuntu, tak aby inne firmy wzięły go pod uwagę podczas prac nad nowymi urządzeniami. Z racji na takie cele, które nie dają gwarancji długofalowych zysków, firma Canonical nie chciała, albo nie mogła, korzystać z pieniędzy tradycyjnych inwestorów.

Twórcy zdecydowali się więc skorzystać z crowdfundingu, czyli w uproszczeniu poprosili normalnych ludzi, aby dobrowolnie wsparli ich projekt. Cel był bardzo ambitny, bowiem chciano zebrać 32 miliony dolarów, co byłoby rekordem "finansowania przez tłum".

Haczykiem były warunki udzielania wsparcia. Aby otrzymać smartfona trzeba było wpłacić 830 dolarów, co później zmieniono na 695 dolarów. To duża kwota, biorąc pod uwagę to, że sprawdzone iPhone'y 5 można nabyć w USA za podobną kwotę.

Zawiedzione nadzieje

W zamian za 695 dolarów wspierający mieli dostać wyjątkowy smartfon. Ubuntu Edge miał być wykonany na poziomie, porównywalnym z iPhone'ami 5 czy flagowymi produktami Samsunga, czyli Galaxy S4. Miał je natomiast przewyższać parametrami procesora i pamięci RAM, oraz wyjątkowo twardym szafirowym szkłem na wyświetlaczu.

Wielką zaletą Ubuntu Edge miał być sam system operacyjny Ubuntu i możliwość funkcjonowania jako normalny komputer. Parametry i oprogramowanie smartfona miały pozwalać, po podłączeniu monitora i klawiatury, na wykorzystywanie go jako przenośnego PC.

Okazało się jednak, że te obietnice nie wystarczyły. Do zamknięcia zbiórki udało się zgromadzić jedynie 12,8 miliona dolarów, czyli zabrakło niebagatelnej sumy 19,2 miliona dolarów. Firma Canonical zapowiada, że będzie się starać połączyć siły z którymś producentem smartfonów i przekonać go do instalowania na swoich produktach Ubuntu.

Autor: mk//bgr / Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ubuntu Edge

Pozostałe wiadomości