Najnowsze

Sąd na Krymie przedłużył areszt dla krymskotatarskiego aktywisty

Najnowsze

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Sąd na anektowanym przez Rosję Krymie przedłużył do 23 stycznia areszt dla aresztowanego we wrześniu krymskotatarskiego aktywisty Narimana Dżelała - podało Radio Swoboda. Mężczyznę aresztowano w związku z podejrzeniem o dywersję, o uszkodzenie gazociągu.

Sąd na anektowanym przez Rosję Krymie w czwartek przedłużył do 23 stycznia areszt dla Narimana Dżelała, aresztowanego we wrześniu - podało Radio Swoboda. Krymskotatarski aktywista nie był obecny podczas czwartkowej rozprawy, ponieważ wciąż przebywa w szpitalu psychiatrycznym, dokąd został przymusowo skierowany w celu przeprowadzenia ekspertyzy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nariman DżelałRefat Czubarow/Facebook

Zatrzymania Tatarów krymskich

3 i 4 września na Krymie zatrzymano pięciu Tatarów krymskich, w tym Dżelała - wiceszefa Medżlisu, czyli samorządu Tatarów krymskich. Mężczyzna został aresztowany w związku z podejrzeniem o domniemane uszkodzenie gazociągu - dywersję. Dżelałowi grozi do 20 lat pozbawienia wolności. Ukraińskie władze oceniły, że jest to zemsta Rosji za sierpniowy szczyt Platformy Krymskiej w Kijowie.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Tatarzy, którzy przed aneksją stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu, zbojkotowali referendum i narazili się na represje ze strony Moskwy. Rosja uznała Medżlis za organizację ekstremistyczną i zakazała jej działalności.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Refat Czubarow/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości