Rzeszów zaciska pasa. Nie będzie miejskiego sylwestra i loterii meldunkowej, dekoracje świąteczne znikną szybciej

Autor:
ms/gp
Źródło:
tvn24.pl
Rzeszów (Podkarpacie)
Rzeszów (Podkarpacie)Google Maps
wideo 2/8
Google MapsRzeszów (Podkarpacie)

Rzeszów to kolejne miasto, które rezygnuje z tegorocznego miejskiego sylwestra. - Powód jest taki sam jak wszędzie - ekonomiczny - powiedział nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Na odwołaniu imprezy miasto zaoszczędzi około 350 tysięcy złotych.

Rzeszów to kolejne miasto na Podkarpaciu i w Polsce, które zrezygnowało z organizacji tegorocznego miejskiego sylwestra. Prezydent miasta Konrad Fijołek zdecydował o odwołaniu tradycyjnej imprezy, podczas której mieszkańcy stolicy Podkarpacia i przyjezdni mogli bawić się na rzeszowskim rynku. 

Powody takie jak wszędzie: ekonomiczne

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, pytany przez nas o powody tej decyzji, odpowiada: - Powody są takie jak wszędzie w Polsce: ekonomiczne, związane z sytuacją finansową miasta. Galopująca inflacja, rosnące ceny energii i mniejsze wpływy z podatków do budżetu miasta zdecydowały o tym, że w tym roku zdecydowaliśmy się zrezygnować z imprezy sylwestrowej. 

Na odwołaniu imprezy miastu uda się zaoszczędzić około 300-350 tysięcy złotych. - Tyle średnio w ostatnich latach wydawaliśmy na zorganizowanie imprezy sylwestrowej - mówi Gernand. 

Nie będzie też loterii meldunkowej

Wiadomo też, że w przyszłym roku odwołana zostanie loteria meldunkowa, w której mieszkańcy Rzeszowa mogli wygrać m.in. samochód, a dekoracja świąteczna w mieście będzie świecić o dwa tygodnie krócej. - Oszczędności z tego tytułu może nie są duże, ale wychodzimy z założenia, że nawet tych kilka zmian po zsumowaniu pozwoli zaoszczędzić konkretną kwotę - mówi nam Artur Gernand. 

"Nie chcemy rezygnować z inwestycji"

Miasto nie planuje na razie wyłączania miejskiego oświetlenia, jak się to dzieje w innych podkarpackich miastach, czy zamykania miejskich ośrodków rekreacji, jak w Krośnie, gdzie z powodu kilkakrotniej podwyżki cen gazu miejscowy samorząd zdecydował o zamknięciu basenu. - Nie chcemy też rezygnować z przyszłorocznych inwestycji, bo mają one dla nas priorytetowe znaczenie. Cały czas trwają prace nad budżetem miasta. Jego ostateczny kształt poznamy w połowie grudnia i wtedy też będzie wiadomo, z czego ewentualnie będziemy rezygnować i gdzie wprowadzać oszczędności - podsumowuje Artur Gernand.

Białystok oszczędza, nie będzie miejskiego sylwestra. "Poczekamy na lepsze czasy".

Z organizacji miejskiego sylwestra na Podkarpaciu zrezygnowały też m.in. Sanok, Krosno i Stalowa Wola, a w Polsce: Kraków, Warszawa czy Białystok.

Zgasną lampy uliczne i oświetlenie kościołów, a miejskiego sylwestra nie będzie. Kielce zaciskają pasa

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości