RUCH w stronę Żabki

Najnowsze

RUCH planuje wejście w nowy segment rynku

RUCH S.A. planuje inwestycje w kawiarnie i sklepy osiedlowe. Największy dystrybutor prasy w Polsce chce kupić za 400 mln zł. 1,7 tys. placówek największej w kraju sieci małych sklepów - Żabkę. Firma złożyła też ofertę na zakup dziewięć kawiarni należących do firmy Tchibo - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Żabka została ona stworzona na wzór amerykańskiej sieci 7/11 i zajmuje 24. miejsce w rankingu największych sieci handlu detalicznego w kraju. To niewielkie sklepy osiedlowe konkurujące przede wszystkim z rodzinnymi sklepami spożywczymi. Obecnie sieć Żabki liczy 1,75 tys. placówek działających na zasadach franczyzy. Przychody Żabki sięgnęły w ubiegłym roku 1,3 mld zł. Jej właścicielem jest Mariusz Świtalski, były właściciel firmy Elektromis, który wcześniej uruchomił sieć sklepów Biedronka, by później z zyskiem ją sprzedać. W jego rękach jest 55 proc. udziałów Żabki, a pozostałe ma amerykański fundusz AIG.

W piątek Ruch opublikował też komunikat o złożeniu oferty zakupu sieci kawiarni. - Jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi inwestorami - przyznaje Wioletta Rosołowska, dyrektor zarządzająca Tchibo Warszawa. Dodaje ona jednak, że gigant kawowy zamierza kontynuować rozwój swoich sklepów. Jak udało nam się dowiedzieć, pierwsza faza przetargu na kawiarnie Tchibo również może zakończyć się w tym tygodniu.

Obecnie Ruch jest w trakcie wyboru firmy marketingowej, która ma odświeżyć logo dobrze znane Polakom z kiosków, a także przygotować nazwy i wizualizacje dla marek "Salon Prasowy", "Kawiarnia" oraz "Sklep". Zmiany miałyby być widoczne pod koniec III kwartału.

Według niego inwestycja w kawiarnie ma zmienić postrzeganie marki dystrybutora prasy. - Wydaje mi się, że spółka chce stworzyć coś w rodzaju Traffica, ale oczywiście w znacznie mniejszym formacie. To całkiem sensowny krok dla marki, która jest bardzo stara i kojarzy się ludziom tylko z kioskami - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Kurs akcji Ruchu idzie w górę od tygodnia, kiedy zarząd spółki ujawnił, że zakupem jej akcji interesuje się czterech poważnych inwestorów polskich i zagranicznych. Obecnie do Ministerstwa Skarbu Państwa należy 72,5 proc. akcji Ruchu. Resort chce sprzedać pakiet kontrolny w spółce jeszcze w tym roku.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza