Najnowsze

Reaktywacja koalicji?

Najnowsze


Prawo i Sprawiedliwość sprawdza nastroje w LPR i części Samoobrony. Sonduje możliwość powrotu do koalicji. Poseł PiS Krzysztof Tchórzewski udał się wczoraj na rekonesans do Ligi. Rozmawiać zawsze możemy - mówi "Rzeczpospolitej" wiceszef LPR Wojciech Wierzejski.

Platforma jest głównym wrogiem PiS, a koalicja z LPR mogła trwać, gdyby nie awanturnik Roman Giertych. Czyje to słowa? Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Wygłosił je wczoraj w Radiu Maryja. Czy PiS ma nadzieję na odsunięcie wyborów i odbudowę koalicji? To niewykluczone. Jak zdradził "Rz" Wojciech Wierzejski z LPR, PiS dało im sygnał, że może usiąść do stołu negocjacyjnego. Do Mirosława Orzechowskiego przyszedł Krzysztof Tchórzewski, by wybadać, czy poziom niechęci do PiS jest w naszych szeregach bardzo duży - mówi Wierzejski. Polityk PiS miał obiecać, że jeśli będzie zgoda władz partii, to obie strony siądą do rozmów.

W PiS panuje przekonanie, że dawni koalicjanci boją się wyborów. Świadczyć o tym mogą nieoficjalne rozmowy, jakie prowadzą z nimi politycy LPR i Samoobrony. Ostatnio do jednego z ministrów rządu Kaczyńskiego podszedł Janusz Maksymiuk z Samoobrony i powiedział, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do wcześniejszych wyborów - relacjonuje poseł PiS. I dodaje, że scenariusz powrotu do koalicji z LPR i Samoobroną, ale bez Romana Giertycha i Andrzeja Leppera, nie jest wykluczony.

Sygnał o możliwym powrocie do koalicji wysłał też Przemysław Gosiewski - relacjonuje dziennik. Gdyby nie działania Romana Giertycha i gdyby nie to, że Samoobrona potraktowała sprawę Andrzeja Leppera jako element rozgrywki z nimi, to koalicja trwałaby dalej - mówił w Radiu Maryja.

Źródło: "Rzeczpospolita"