Najnowsze

Prymas Glemp: Matka Boska patronką UE

Najnowsze


Jeśli eurodeputowani poprą pomysł polskiego Kościoła, to figurka Matki Boskiej stanie w Parlamencie Europejskim - zapowiada "Metro".

Pomysłodawcą ustanowienia Matki Boskiej patronką Unii Europejskiej jest prymas Polski kard. Józef Glemp, który pierwszy raz wspomniał o tym podczas sierpniowych jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Wniosek w tej sprawie do końca września ma trafić do brukselskiej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. To powołana przez europejskie episkopaty instytucja do wypracowywania wspólnych stanowisk Kościołów w krajach UE.

Jeśli wniosek uzyska poparcie europejskich hierarchów, to zarekomendują oni papieżowi Benedyktowi XVI ustanowienie Matki Boskiej patronką UE; mają też rozważyć, czy nie zwrócić się do Parlamentu Europejskiego.

To wymagałoby wcześniejszego wysondowania wśród eurodeputowanych, czy akcja ma szansę powodzenia, bo temat wywołałby na pewno gorącą dyskusję. Choćby taką, jaka miała miejsce kilka lat temu przy pracach nad preambułą do Konstytucji Europejskiej.

Źródło: "Metro"

Pozostałe wiadomości