Najnowsze

Posłowie patrzą w gwiazdy

Najnowsze


Grupa posłów chce utworzyć narodową agencję kosmiczną, a następnie wysłać w kosmos rakietę i pierwszego polskiego satelitę - zapowiada "Metro".

O podboju kosmosu polscy politycy mówią całkiem poważnie. „Metro" dowiedziało się, że resort gospodarki przygotowuje strategię rozwoju polityki kosmicznej. Naukowcy opracowują w tej sprawie ekspertyzy także dla Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki. W Sejmie powstał już nawet specjalny parlamentarny zespół do spraw przestrzeni kosmicznej, który ma zająć się przygotowywaniem odpowiednich ustaw.

Jak ma wyglądać polski podbój kosmosu? Plan polityków zakłada, że w pierwszej kolejności zostanie powołana Narodowa Agencja Kosmiczna, wzorem amerykańskiej NASA. Według jednej z propozycji mogłaby działać jako jeden z departamentów Ministerstwa Gospodarki. I to właśnie ta agencja zajęłaby się wysłaniem w kosmos satelity, a nawet pokusiła o zbudowanie własnej rakiety, która wyniosłaby ją w przestrzeń kosmiczną.

- Własnego satelity potrzebujemy m.in. dla celów telekomunikacyjnych czy nawigacyjnych. Teraz korzystamy z zagranicznych i kosztuje nas to grube miliony. Dlatego kosmiczne inwestycje zwrócą nam się bardzo szybko - twierdzi Bogusław Wontor z LiD, szef zespołu.

Powołanie Agencji może przybliżyć nasz kraj do szansy wejścia w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu moglibyśmy korzystać z jej funduszy na rozwój kosmicznych technologii. Prof. Piotr Wolański, szef Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, twierdzi, że Polska jest już na to przygotowana. - Do tej pory zbudowaliśmy około 60 urządzeń, które biorą udział w międzynarodowych misjach kosmicznych. Powinniśmy więc zacząć czerpać z tego zyski - mówi.

Źródło: "Metro"