Najnowsze

"Polskie obozy koncentracyjne" w irlandzkiej gazecie

Najnowsze

 
MarekGazeta w nadtytule napisała o "polskich obozach koncentracyjnych"

- Szkoły z Tyrone zaproszone na edukacyjną wizytę w polskich obozach koncentracyjnych - taki bulwersujący nadtytuł umieściła jedna z regionalnych gazet w Północnej Irlandii przy artykule "Lekcje z Auschwitz". Bulwersującą informację nadesłał na Kontakt TVN24 internauta Marek.

 
Artykuł dotyczy wycieczki młodzieży do Auschwitz (foto: Marek) Marek

Gazeta "Tyrone Courier" to regionalny tygodnik ukazujący się w hrabstwie Tyrone. Artykuł, który zajmuje w gazecie dwie pełne strony, dotyczy wycieczki ponad 200 osób z Irlandii Północnej do Polski. Wycieczka odbyła się z inicjatywy organizacji "The Holocaust Educational Trust", założonej w 1988 roku w celu uświadamiania młodym ludziom czym jest Holocaust.

Także młodzież z Tyrone miała okazję odwiedzić obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau. Artykuł jest relacją z tej wizyty.

Chociaż nadtytuł jest bulwersujący, w innym miejscu tygodnik pisze o "byłym obozie nazistowskim Auschwitz-Birkenau w Polsce". Dlatego też można przypuścić, że niefortunne sformułowanie jest przypadkową pomyłką, a nie działaniem z premedytacją.

 
Artykuł o o wycieczce do "polskich obozów" w irlandziej prasie (fot. Marek) 

W środę wieczorem bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z redakcją "Tyrone Courier".

Nie pierwszy raz

Media amerykańskie i zachodnioeuropejskie, ale też i rodzime, wielokrotnie w przeszłości używały określenia Polish Concentration Camps w odniesieniu do hitlerowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. Większość przypadków spotykała się z ostrym sprzeciwem władz Polski i Polonii, jako obrażanie uczuć narodu polskiego, gdyż sugeruje współpracę Polaków z niemieckim okupantem.

Redakcje gazet najczęściej wyjaśniają, że określenie odnosi się jedynie do położenia geograficznego obozu. Jest to jednak mylące i dezinformujące, gdyż z punktu widzenia językowego określenie to może wskazywać mocodawcę, a nie miejsce.

Źródło: Kontakt TVN24, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek

Pozostałe wiadomości