Najnowsze

Prezydent Duda: świetna wiadomość z Wiednia!

Najnowsze

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Polska została wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - podał resort spraw zagranicznych. To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych - uważa prezydent Andrzej Duda.

W komunikacie MSZ poinformowało, że podczas dorocznej Konferencji Generalnej w Wiedniu państwa członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wybrały Polskę do Rady Gubernatorów na kadencję 2020-2022. Jak podaje resort, miejsce w tym gremium pozwoli "umocnić zaangażowanie Polski na forum międzynarodowym w politykę nieproliferacji jądrowej i pokojowego wykorzystania energii atomowej".

"Polska jest aktywnym członkiem wszystkich istniejących reżimów, organizacji i inicjatyw działających w zakresie nieproliferacji nuklearnej. Wyrazem tego jest nasza istotna rola w obecnym procesie przeglądowym Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT)" - czytamy w komunikacie MSZ.

"Świetna wiadomość z Wiednia! Polska została właśnie wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych. Podziękowania i gratulacje dla Pani Ambasador Dominiki Krois i dyr. Bugajskiego (MSZ) Brawo!" - napisał na Twitterze prezydent Duda.

Powstała w 1957 roku MAEA jest wyspecjalizowaną autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Dzięki zadaniom realizowanym w ramach systemu zabezpieczeń (safeguards) i weryfikacji, MAEA pełni szczególną funkcję w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Polska jest członkiem-założycielem organizacji.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dean Calma / IAEA

Pozostałe wiadomości