"Parkiet": Polacy wciąż pożyczają

Najnowsze


Polacy znowu szturmują banki i biorą coraz wyższe kredyty - pisze "Parkiet". Tylko chwilowo, gdy okazało się, że nieruchomości horrendalnie drożeją, klienci chwilę zastanawiali się czy jednak pożyczać pieniądze

W pierwszych miesiącach obecnego roku banki pożyczyły Polakom na zakup domów i mieszkań prawie 74 proc. więcej niż na początku minionego roku, wynika z danych zebranych przez gazetę giełdy. Gdyby dalej utrzymał się taki trend, w całym obecnym roku banki pożyczyłyby swym klientom przeszło 70 mld zł.

O takich kwotach nie mówiły najśmielsze oczekiwania. Nawet ubiegłoroczna dynamika wzrostu nowo sprzedawanych kredytów - w granicach 60 proc. - wydawała się nie do utrzymania. Banki zapytane o to w grudniu przez "Parkiet" liczyły na 30-procentowy przyrost. Za rosnącą wartością kredytów hipotecznych nie nadąża jednak liczba podpisywanych umów. Tych przybyło tylko o jedną trzecią. To najlepiej świadczy jak bardzo rosną ceny mieszkań, powodując konieczność zadłużania się na coraz wyższe kwoty.

Źródło: "Parkiet"