Najnowsze

Największa wirtualna bitwa w historii. Kosztowała tysiące realnych dolarów

Najnowsze

CCPW bitwie brały udział statki najmniejsze, jak fregata na pierwszym planie, po te wielkie, jak drednoty w tle

Dwa potężne sojusze starły się w walce o wirtualny układ planetarny. Obie strony straciły w boju armie statków wirtualnych, ale posiadających zupełnie realną wartość, szacowaną na nawet kilkanaście tysięcy dolarów. W bitwie wzięła udział rekordowa liczba graczy.

Wielka bitwa rozegrała się w wirtualnej galaktyce Nowego Edenu w grze EVE Online. Wzięły w niej udział ponad cztery tysiące graczy, co jest nieoficjalnym rekordem liczby osób uczestniczących jednocześnie w jakiejkolwiek grze. Poprzedni rekord ustanowiono przed dwoma laty, również w EVE Online. Wówczas do walki stanęło nieco ponad 3,6 tysiąca ludzi. Żadne inne gry sieciowe nie gromadzą tylu graczy w jednym wirtualnym miejscu. Stanowi to potężne wyzwanie dla serwerów. Podczas ostatniego starcia systemy musiały spowolnić czas rozgrywki, aby sprzęt poradził sobie z obciążeniem. Wirtualna bitwa zwolniła wtedy około dziesięciokrotnie.

Masowe starcie dla zasady

Do wielkiej bitwy doszło w niedzielę wieczorem czasu polskiego. Naprzeciw siebie stanęły dwa wielkie sojusze graczy o skrótowych nazwach CFC i TEST. Członkowie obu z nich wywodzą się głównie z popularnych amerykańskich serwisów Something Awful i Reddit. CFC zaatakowało region komputerowego kosmosu zajęty przez TEST. Sojusz ten jest mniej liczny i zasobny, został więc zepchnięty do defensywy. W niedzielę jego dowództwo podjęło decyzję o wyjściu do samobójczego boju. Jak deklarują, zrobili to by "odejść z hukiem" i "honorem". Starcie rozegrało się w mającym mało wdzięczną nazwę układzie 6VDT-H, który sojusz CFC właśnie zajmował. Początkowe relatywnie małe starcie (jak na świat EVE) kilkuset osób, w miarę napływania posiłków przerodziło się w gigantyczną bitwę. Według oficjalnych danych firmy CCP, twórców EVE Online, wzięło w niej udział co najmniej 4070 pilotów.

Kosztowna rozrywka

Walka trwała osiem godzin, głównie ze względu na spowolniony czas, nieunikniony wobec przeładowania serwerów. Zgodnie z przewidywaniami sojusz TEST przegrał. Zniszczono łącznie około 1,5 tysiąca statków. Nikt jeszcze nie oszacował strat w wirtualnej walucie ISK, ale szacowane są na setki miliardów jej jednostek. Oznacza to, że gracze mogli stracić równowartość od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. Obie strony starcia 6VDT-H deklarują, że, pomimo realnych strat finansowych, było warto, bo świetnie się bawiły.

Autor: mk/ŁUD / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CCP

Pozostałe wiadomości