Najnowsze

Minister zdrowia: zwolnienie lekarskie po teleporadzie powinno zostać utrzymane

Najnowsze

Autor:
kek/kab,mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niedzielski o kontrolach ZUS: jestem umówiony z prezes Uścińską ws. kontroli zwolnień
TVN24Niedzielski o kontrolach ZUS: jestem umówiony z prezes Uścińską ws. kontroli zwolnień

E-zwolnienie powinno funkcjonować w trybie zdalnym. Spotkam się w tej sprawie z prezes ZUS profesor Gertrudą Uścińską. Mam nadzieję, że wypracujemy rozwiązanie oparte na racjonalności i stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim pragmatyczną - zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej był pytany o doniesienia mówiące o kontrolach ZUS-u dotyczących zwolnień lekarskich wydanych po teleporadach.

Szef resortu zdrowia odpowiedział, że e-zwolnienia, e-recepty i e-skierowania traktuje jako pakiet e-rozwiązań. - E-zwolnienie powinno funkcjonować w zdalnym trybie - mówił Adam Niedzielski. Dodał, że jest umówiony z prezes ZUS Gertrudą Uścińską na spotkanie w tej sprawie: - Mam nadzieję, że wypracujemy rozwiązanie oparte na racjonalności i stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim pragmatyczną - mówił minister Niedzielski.

Minister Adam NiedzielskiPAP/Tomasz Gzell

- Będziemy prowadzili dialog z ZUS-em, również przekonywali ZUS do tego, żeby przyjąć taką interpretację, która nie będzie powodować dolegliwości - dodał.

Odpowiedź ZUS

W rozmowie z reporterką TVN24 rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział, że "chciałby uspokoić lekarzy". - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie został zwolniony z obowiązku kontrolowania zwolnień lekarskich nawet w czasie trwania pandemii, ale nie widzi, czy zwolnienie zostało wystawione w tradycyjny sposób czy za pomocą teleporady - mówił Żebrowski.

Dodał, że w pierwszym kwartale 2022 roku skontrolowano około 100 tys. zwolnień, podczas gdy miesięcznie wystawianych ich jest około dwóch milionów. Pytany, czy trudniej jest lekarzowi uzasadnić zwolnienie wystawiane podczas teleporady, odpowiedział, że to lekarz bierze odpowiedzialność za zwolnienie i nawet w czasie teleporady musi przeprowadzić wywiad medyczny. - ZUS nie ma nic przeciwko temu, by lekarz wystawiał zwolnienie za pomocą systemów łączności, jednak musi podać powód, dla którego taka osoba będzie niezdolna do pracy - wyjaśniał Paweł Żebrowski.

Shutterstock

Jakie kary grożą za niewłaściwie wystawione zwolnienie? - W skrajnych przypadkach pacjent będzie musiał oddać zasiłek, który pobrał, a lekarz utraci prawo do wystawiania zwolnień lekarskich. Także w skrajnych sytuacjach ZUS może złożyć wniosek do prokuratury. W ostatnim czasie, szczególnie w czasie pandemii, mieliśmy informację, że na rynku pojawiły się pseudofirmy, które świadczyły usługi wystawiania zwolnień lekarskich za pieniądze - mówił Żebrowski. Jak zaznaczył rocznie możliwości wystawiania zwolnień lekarskich pozbawianych jest kilku lekarzy . - Generalnie lekarze wystawiają zwolnienia w odpowiedni sposób - uspokoił.

Autor:kek/kab,mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości