Najnowsze

Herb Gryfic w "Milionerach" w pytaniu za 20 tysięcy złotych

Najnowsze

Autor:
mw
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Łódź ma w herbie łódź, Dąbie – liść dębu, a Gryfice: gryf gitary, Gryficę Gnildę, wyżła gryfona czy lwa z elementami orła? Z tym pytaniem zmierzyła się pani Hanna Przydatek z Poznania.

Zawodniczka zbliżała się do gwarantowanej wygranej o wysokości 40 tysięcy złotych. By móc się z niej cieszyć, pani Hanna musiała odpowiedzieć jeszcze na dwa pytania. Podchodząc do pierwszego z nich, za 20 tysięcy złotych, zawodniczka miała do dyspozycji wszystkie trzy koła ratunkowe.

Łódź ma w herbie łódź, Dąbie – liść dębu, a Gryfice?

A: gryf gitary B: Gryficę Gnildę C: wyżła gryfona D: lwa z elementami orła

Pierwszym skojarzeniem pani Hanny z Gryficami był mitologiczny gryf, jednak zawodniczka nie była pewna tej odpowiedzi. Pani Hanna, po rozważeniu wszystkich możliwości, przypomniała sobie o herbie Gryffindoru z serii książek o Harrym Potterze, w którym również widniało to mityczne zwierzę. To upewniło ją w tym, by postawić na możliwość D. Tak też zrobiła i była to poprawna odpowiedź.

Herb Gryfic

Zarówno miasto, jak i gmina dzielą ten sam herb. Znajduje się w nim czerwony gryf na białym tle, trzymający w szponach żółtą lilię. Gryf jest mitycznym stworzeniem o ciele lwa, a głowie oraz skrzydłach orła. Jego symbol w herbie nawiązuje do dynastii Gryffitów. Złota lilia jest symbolem kościoła farnego, który znajduje się w mieście.

W Polsce gryf w herbie najczęściej występuje w heraldyce Pomorza. Wynika to z tego, że przez kilka stuleci Pomorze Zachodnie było pod panowaniem właśnie Gryffitów – dynastii książąt pomorskich.

Autor:mw

Źródło: "Milionerzy" TVN

Pozostałe wiadomości