Pytanie w "Milionerach" o datę śmierci króla Polski za 125 tysięcy złotych

Najnowsze

Autor:
paj
Źródło:
Milionerzy TVN

Drugiego marca zmarł król Polski i w niespełna dwa miesiące później koronował się jego syn z żoną. Te wydarzenia miały miejsce w 1111 roku, 1222 roku, 1333 roku czy 1444 roku? Na to pytanie za 125 tysięcy złotych odpowiadał pan Marcin Grudziąż z Warszawy.

Żeby wygrać główną nagrodę, należy poprawnie odpowiedzieć na 12 pytań. Każdy uczestnik ma do wykorzystania trzy koła ratunkowe: pytanie do publiczności, pół na pół oraz telefon do przyjaciela. Z pierwszego z nich pan Marcin skorzystał już przy pytaniu za gwarantowany tysiąc złotych o znaczenie słowa "skuć". Publiczność z 83-procentową pewnością pomogła mu poprawnie odpowiedzieć na to pytanie.

Z kolejnego koła - pół na pół - uczestnik skorzystał podczas pytania za gwarantowane 40 tysięcy złotych.

Jaką przyprawę ma Drohobycz w herbie? 

Dzięki podpowiedzi pan Marcin poprawnie zaznaczył odpowiedź D: "sól w topkach". Kolejne pytanie, z którym zmierzył się uczestnik, dotyczyło cytatu z Andrzeja Mleczki. Pan Marcin znał twórczość polskiego satyryka i rysownika, co pomogło mu prawidłowo wskazać jego cytat. Następnie mieszkaniec Warszawy zmierzył się z pytaniem za 125 tysięcy złotych.

Drugiego marca tego roku zmarł król Polski i w niespełna dwa miesiące później koronował się jego syn z żoną: 

A: 1111 B: 1222 C: 1333 D: 1444

Po usłyszeniu możliwych odpowiedzi pan Marcin od razu zdecydował się wykorzystać ostatnie koło ratunkowe - telefon do przyjaciela. Podczas rozmowy uczestnik przeczytał swojemu koledze odpowiedzi w innej kolejności niż ta, którą podał mu Hubert Urbański. Spowodowało to, że gdy jego kolega wskazał za poprawną odpowiedź "B", uczestnik nie wiedział, którą odpowiedź miał na myśli.

Uczestnik miał dwie możliwości - zaryzykować lub zrezygnować. Mieszkaniec Warszawy miał już 75 tysięcy złotych. Gdyby zaryzykował i poprawnie odpowiedział na pytanie, mógłby wygrać 125 tysięcy, ale jeśli wskazałby złą odpowiedź, odszedłby z programu z gwarantowanymi 40 tysiącami złotych. Uczestnik miał jeszcze jedną opcję - mógł zrezygnować i opuścić studio "Milionerów" z 75 tysiącami złotych. Głównie rozważał tę ostatnią opcję.

Powiedział, że gdyby jednak miał odpowiadać, zaznaczyłby odpowiedź C: "1333". Ku zaskoczeniu - zarówno siebie, jak i prowadzącego - na sam koniec zmienił zdanie i poprosił o ostateczne zaznaczenie odpowiedzi B: "1222". Była to błędna decyzja. Poprawna odpowiedź to C: "1333".

Władysław I Łokietek

Drugiego marca 1333 roku zmarł Władysław I Łokietek, a 25 kwietnia tego samego roku koronowano nową parę królewską - Kazimierza III Wielkiego i jego żonę Aldonę Annę.

Uczestnik odszedł z programu z wygraną o wartości 40 tysięcy złotych.

Autor:paj

Źródło: Milionerzy TVN