Laskowski: Dotychczas sądy uznawały autorytet SN. Zobaczymy, jak będzie teraz

TVN24

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Laskowski: dotychczas było tak, że sądy uznawały autorytet SNTVN24
wideo 2/35
TVN24Laskowski: dotychczas było tak, że sądy uznawały autorytet SN

My nie tworzymy prawa i nie uzurpujemy sobie takiego prawa, to jest interpretacja, wyjaśnianie pewnych niejasności - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, komentując czwartkową uchwałę trzech izb SN. Zaznaczył, że dotychczas sądy "uznawały autorytet i liczyły się ze zdaniem Sądu Najwyższego". - Zobaczymy, jak będzie teraz - dodał.

Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych z rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Stwierdził, że jeśli w składzie Sądu Najwyższego zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, skład jest nieprawidłowo obsadzony.

W odniesieniu do sądów powszechnych i wojskowych Sąd Najwyższy uznał, że skład orzekający z osobą powołana na sędziego z rekomendacji nowej KRS jest nieprawidłowo obsadzony, "jeżeli wadliwość procesu powoływania prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

"Z tym się albo zgodzą sędziowie, albo nie. Mają do tego prawo"

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski podkreślał w rozmowie z TVN24, że "uchwała Sądu Najwyższego nie jest źródłem prawa". - To jest wykładnia przepisów. My nie tworzymy prawa i nie uzurpujemy sobie takiego prawa. To jest interpretacja, wyjaśnianie pewnych niejasności, wyjaśnianie, czego dotyczy dany przepis. Tym się wczoraj zajmowaliśmy - wyjaśniał.

Laskowski: Izba Dyscyplinarna nie jest sądem
Sąd Najwyższy uznał, iż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, ale także w rozumieniu polskich regulacji. Orzeczenia wydane przez tę od początku jej istnienia są dotknięte wadą i mogą zostać wzruszone - mówił rzecznik SN Michał Laskowski. Odniósł się do wydanej w czwartek uchwały dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
TVN24

To - jak dodał - "wiąże sędziów Sądu Najwyższego, bo to jest zasada prawna, ale formalnie nie wiąże sędziów [sądów powszechnych - przyp. red.] w kraju". - To jest tylko rodzaj zaprezentowania pewnego stanowiska i z tym się albo zgodzą sędziowie, albo nie. Mają do tego prawo - podkreślił rzecznik Sądu Najwyższego.

Zaznaczył, że "dotychczas w historii Sądu Najwyższego było tak, że uchwały, postanowienia, wyroki Sądu Najwyższego i przedstawiana w uzasadnieniach wykładnia pewnych przepisów trafiała do sądów".

- Sądy uznawały autorytet Sądu Najwyższego, czasami się nie dawały przekonać, przedstawiały konkurencyjne rozumowanie, ale liczyły się ze zdaniem Sądu Najwyższego. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku - powiedział Laskowski.

53 sędziów za przyjęciem uchwały, sześciu z odrębnym zdaniem

W czwartkowym posiedzeniu Sądu Najwyższego wzięło udział 59 sędziów trzech izb. 53 głosowało za przyjęciem uchwały, sześciu złożyło zdanie odrębne.

Uchwała składa się z czterech punktów:

- Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.

- W przypadku sądów powszechnych i wojskowych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że wadliwość procesu powoływania sędziego "prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

- Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

- Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Całe uzasadnienie sędziego Wróbla do orzeczenia SN
23.01 | - Sądy mogą być lepsze i gorsze, ale w momencie, kiedy przestają być sądami niezależnymi i bezstronnymi to nie wiadomo po co są - powiedział sędzia Sądu Najwyższego, Włodzimierz Wróbel. Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek po południu uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Stwierdził, że sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania.
TVN24

Źródło: TVN24

ads//now