Najnowsze

Ofiary zamachowca z Londynu żyją. Policja: 20-letni napastnik niedawno wyszedł z więzienia

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Sprawca niedzielnego ataku terrorystycznego w południowym Londynie niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odbył połowę z kary trzech lat więzienia za przestępstwa o charakterze terrorystycznym. W ramach śledztwa brytyjska policja przeszukała dwie nieruchomości.

W niedzielę wczesnym popołudniem działający, jak stwierdziła policja, z pobudek islamistycznych, uzbrojony w nóż 20-letni Sudesh Amman wszedł do jednego ze sklepów przy ulicy handlowej w Streatham w południowym Londynie, gdzie zaczął atakować przypadkowych ludzi, raniąc dwoje z nich. Chwilę później po wyjściu ze sklepu został zastrzelony przez policjantów. Przy napastniku znaleziono atrapę materiałów wybuchowych.

Amman dźgnął nożem dwie osoby, kobietę w wieku pięćdziesięciu kilku lat i mężczyznę w wieku czterdziestu kilku lat. Mężczyzna początkowo znajdował się w stanie zagrażającym życiu, ale niebezpieczeństwo już minęło, a kobieta została już wypisana ze szpitala. W tracie ataku drobne obrażenia odniosła także młoda kobieta, która prawdopodobnie została raniona odłamkami szkła rozbitego wskutek strzałów.

Policja podała, że Amman pod koniec stycznia został wypuszczony z więzienia po odbyciu połowy z kary trzech lat i czterech miesięcy. Przed sądem przyznał się do sześciu zarzutów posiadania materiałów o charakterze terrorystycznym i siedmiu zarzutów rozpowszechniania takich materiałów. Jednym z posiadanych przez niego materiałów był podręcznik do walki z użyciem noży. Po wyjściu z więzienia Amman znajdował się pod obserwacją policji.

Również sprawca poprzedniego ataku terrorystycznego w Londynie, do którego doszło pod koniec listopada w Fishmongers' Hall koło Mostu Londyńskiego, został warunkowo zwolniony z więzienia po odbyciu połowy kary za terroryzm. Po tamtym wydarzeniu premier Boris Johnson zapowiedział pilne sprawdzenie warunków, na jakich udzielane są przedterminowe zwolnienia osobom, skazanym za terroryzm, a następnie zgłoszenie ustawy, która ma uniemożliwić taką praktykę. Rząd przewidywał, iż projekt ustawy mógłby być złożony w marcu. W niedzielę wieczorem Johnson zapowiedział, że w poniedziałek rząd przedstawi dalsze plany "fundamentalnych zmian w systemie postępowania z osobami skazanymi za przestępstwa terrorystyczne".

W ramach śledztwa brytyjska policja przeszukała dwie nieruchomości. Jedna znajduje się w południowym Londynie, a druga w Bishop's Stortford w hrabstwie Hertfordshire. Jak na razie nie dokonano żadnych aresztowań.

Do ataku doszło w Streatham

Autor:mtom

Źródło: PAP