Najnowsze

NATO wysyła na Litwę zespół do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych

Najnowsze

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP

W związku z nielegalną migracją z Białorusi Rada Północnoatlantycka jednogłośnie podjęła w środę decyzję o wysłaniu na Litwę zespołu do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych – poinformowały litewskie władze. Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym. To cyniczna, hybrydowa operacja, którą realizuje Łukaszenka - ocenił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

Problem nielegalnej migracji z Białorusi na Litwę nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Minionej doby litewscy pogranicznicy na granicy z Białorusią zawrócili dwóch nielegalnych migrantów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od kilku tygodni władze Litwy stosują taktykę zawracania migrantów. Szacuje się, że od tego czasu nie wpuszczono do kraju ponad 1,5 tys. osób.

Litewskie resorty spraw zagranicznych i obrony poinformowały w środę, że w związku z nielegalną migracją z Białorusi Rada Północnoatlantycka - najważniejszy organ decyzyjny NATO - jednogłośnie podjęła decyzję o wysłaniu na Litwę zespołu do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych.

Szef MSZ Litwy o napływie migrantów: to dobrze zorganizowana, cyniczna, hybrydowa operacja

"Bądźmy szczerzy, sytuacja, z którą zetknęła się Litwa, nie jest kryzysem migracyjnym. To dobrze zorganizowana, cyniczna, hybrydowa operacja, którą Łukaszenka realizuje w odwecie za pryncypialne wsparcie Litwy dla Białorusinów walczących o demokratyczną przyszłość swojego kraju" – oświadczył Gabrielius Landsbergis, szef litewskiego MSZ, którego cytuje komunikat resortu.

Minister "podziękował też sojusznikom za wyrażone poparcie polityczne, solidarność i praktyczne wsparcie w walce z bezprecedensowymi przepływami migracyjnymi na Litwę przez białoruską granicę".

"Przybycie zespołu NATO jest ważne nie tylko w rozwiązywaniu problemów spowodowanych agresją hybrydową. Jest to też demonstrowanie (…), że w tej walce nie jesteśmy sami. Mamy sojuszników, z którymi ściśle współpracujemy i możemy na nich polegać w sytuacjach kryzysowych" – oświadczył szef resortu obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.

Wskazał, iż "uruchomienie zespołu ds. zwalczania zagrożeń hybrydowych pokazuje, że sojusznicy odpowiedzialnie oceniają kontekst geopolityczny Litwy i przygotowują się na ewentualny incydent".

Autor:momo/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości