"To wielu nas skłoni do przewartościowania swojego życia i przemyślenia, co w nim jest najważniejsze"

Źródło:
TVN24
Walka z COVID-19. Okiem lekarza, część 7.
Walka z COVID-19. Okiem lekarza, część 7.TVN24
wideo 2/21
Walka z COVID-19. Okiem lekarza, część 7.TVN24

Te starania lekarzy i pielęgniarek widać nie tylko na nagraniach doktora Konstantego Szułdrzyńskiego. Widać też w statystykach. Większość pacjentów wygrała z COVID-19 i wraca do pełnej sprawności w domu. O walce o ich życie dzień po dniu rozmawiał z nim reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosiło się 4700 pacjentów. Przyjęto 400 zakażonych koronawirusem, 38 z nich zmarło.

- W tej chwili na oddziale zostało kilku pacjentów. To jest taki ostatni moment, żeby coś uchwycić na zdjęciu albo na nagraniu. Wszyscy mamy poczucie, że to są ważne momenty, że ta epidemia coś zmieni - mówi dr nauk medycznych Konstanty Szułdrzyński, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosiło się 4700 pacjentówTVN24

- Trudno powiedzieć, czy była to bitwa, czy cała wojna . Rzadko wojna kończy się po jednej bitwie. Myślę, że trzeba tu być bardzo ostrożnym, bo przeciwnik nie śpi. Jest mały, ale niezwykle chytry. Tutaj bardzo edukacyjny jest przykład Śląska, bo coś takiego może zdarzyć się wszędzie. Internaty, szkoły i tak dalej. To się jeszcze może pojawiać - dodaje.

"Koledzy pracowali pod ogromną presją"

Doktor Szułdrzyński nie ukrywa, że miał obawy, czy wspólnie z zespołem lekarzy dadzą sobie radę z - jak to określił - nawałem pacjentów.

- Widzieliśmy ogromne kolejki przez okno naszego budynku do izby przyjęć chorób zakaźnych. Koledzy pracowali pod ogromną presją, przyjmując około 100 pacjentów w ciągu dnia. 20 pacjentów na raz potrafiło siedzieć na tej izbie przyjęć. Kilku czy kilkunastu dziennie było przyjmowanych. W tej chwili wydaje się, że w Małopolsce fala opada. Są nowe przypadki, ale to raptem kilka dziennie - przyznaje.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

- Cieszymy się, że nie jest tak źle, jak mogłoby być. Natomiast jest za wcześnie, żeby powiedzieć, że epidemia się skończyła, więc możemy mówić o dotychczasowych sukcesach i porażkach - dodaje.

- A tych sukcesów było całkiem niemało. Każdy z tych pacjentów był inny i każdy nas cieszył na swój sposób. Najczęściej leczyliśmy pacjentów w wieku około 60 lat. Dwóch było dość charakterystycznych, o typowym przebiegu. Jeden kolega, zresztą nasz lekarz, który po tygodniu pobytu na zwykłym oddziale, trafił na intensywną terapię. Przez pierwsze dni wydawało się, że uda się go utrzymać bez respiratora. Bardzo dzielnie z nami współpracował i walczył z chorobą. Wymagał niestety podłączenia pod respirator, bo choroba postąpiła. Natomiast jego stan dosyć szybko się poprawił. Udało się go odłączyć po 5-6 dniach i po kolejnych kilku trafił na zwykły oddział w dobrej formie - opowiada Szułdrzyński.

Pacjent podłączony do ECMOTVN24

- Drugi pacjent, 62-letni, z podobnym trochę przebiegiem. Tydzień w domu z niewielkimi objawami i potem tydzień w szpitalu walki z narastającą dusznością. Trafił w końcu do nas. Jak zawsze zastosowaliśmy anelgosedację, czyli bardzo głębokie uśpienie, aby uzyskać kontrolę nad tym, jak pacjent oddycha. Nie trwało to bardzo długo. Sześć dni pod respiratorem, potem został odłączony i poszedł na zwykły odział. Też niemal na własnych nogach - dodaje.

"Mają coś takiego, co psychiatrzy nazywają zespołem stresu pourazowego"

Zdarzało się, że pacjenci nie chcieli pokazać swoich twarzy. Woleli pozostać anonimowi. - Mogły za tym stać dwie rzeczy. Pierwsza: mogli czuć traumę. To wcale nie jest rzadkie poczucie, że mogli umrzeć, że zdarzyło się coś strasznego. Mają coś takiego, co psychiatrzy nazywają zespołem stresu pourazowego. To niewiele się różni od stresu pola walki - wyjaśnia lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- A drugą rzeczą jest lęk przed reakcją otoczenia. Znamy takie przypadki pacjentów, których rodziny były stygmatyzowane z tego powodu, były odrzucane przez otoczenie. Ludzie się ich bali - dodaje.

- Za każdym z tych pacjentów stoi jakaś historia choroby, a ta jest też historią człowieka. I jedną z takich bardziej interesujących opowieści była ta, którą usłyszeliśmy od jednej z pacjentek. Jej zakład przestawił się na początku pandemii na szycie maseczek i w tym zespole szwaczek wybuchła infekcja. Ta pacjentka trafiła do naszej izby przyjęć chorób zakaźnych razem ze swoją siostrą. Wyszła w dobrej formie i mogła opowiedzieć nam swoją historię - opowiada Szułdrzyński.

- Przez kilka odcinków śledziliśmy również historię ponad 70-letniego pacjenta z bardzo ciężkimi powikłaniami. Walka trwała bardzo długo, mężczyzna wymagał wspomagania nie tylko oddechu, ale też pracy nerek. Miał liczne powikłania, dość charakterystyczne dla tej choroby w postaci zakrzepicy żylnej. Niestety, do tego dodała się infekcja bakteryjna. Okazała się być silniejsza od jego organizmu i ten pacjent po kilku tygodniach leczenia zmarł - opowiada Kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych

- I był też taki przypadek pacjenta, u którego włożyliśmy bardzo dużo energii. Polecieliśmy do niego śmigłowcem na Śląsk. Zmagał się z takim przebiegiem typowym dla Włoch. U nas takich ciężkich przypadków nie widzieliśmy zbyt wiele, kiedy układ odpornościowy kompletnie szaleje w przebiegu tej choroby. Powoduje uszkodzenie niemal wszystkich układów i narządów u człowieka. W pewnym momencie nie jesteśmy w stanie tego opanować, ponieważ możemy zastąpić nerki dializą, płuca za pomocą systemu ECMO, ale całego organizmu nie jesteśmy w stanie zastąpić. Niestety, ten pacjent zmarł mimo naszych ogromnych wysiłków - dodaje.

"Na pewno my się zmienimy. Będziemy bardziej uważać"

Kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych przyznaje, że zastanawiał się, czy system zdrowia zmieni się po pandemii. - Na pewno my się zmienimy. Na pewno będziemy bardziej uważać na zabezpieczenie siebie i możliwość przeniesienia infekcji. I nie możemy zapominać o systemie opieki zdrowotnej, a wydaje się, że przez ostatnie dekady ten system został mocno zapomniany. Ten kryzys spowodowany pandemią, myślę, że to wielu nas skłoni do przewartościowania swojego życia i przemyślenia, co w nim jest najważniejsze - kończy dr Szułdrzyński.

ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI "OKIEM LEKARZA" W TVN24 GO

Autorka/Autor:Piotr Świerczek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa debata po wystąpieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedział, że niektóre wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudziły jego niesmak. Równocześnie chwalił ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości i politykę zagraniczną środowiska, z którego się wywodzi.

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Pod podłogą i warstwą betonu w garażu policjanci w połowie kwietnia znaleźli zabetonowane zwłoki. Zarzut zabójstwa 36-latka usłyszał właśnie piąty mężczyzna. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Zarzut usłyszała też kolejna kobieta, która jest podejrzana o utrudnianie śledztwa i zacieranie śladów. Zarzutami łącznie objęto siedem osób.

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Na autostradzie A4 w Krakowie doszło do wypadku ciężarówki, w której wystrzeliła opona. 47-letni kierowca z obrażeniami nóg trafił do szpitala.

Eksplodowała opona, ciężarówka uderzyła w bariery

Eksplodowała opona, ciężarówka uderzyła w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Pracownica szpitala powiatowego w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) przyszła do pracy pijana. Policjanci, którzy otrzymali zgłoszenie, pojawili się na miejscu i sprawdzili jej trzeźwość. Okazało się, że miała blisko promil alkoholu w organizmie. Kobieta była częścią personelu medycznego. Więcej informacji służby nie zdradzają.

Przyszła pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadziła ją policja

Przyszła pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadziła ją policja

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24