Najnowsze

Generał zakażony koronawirusem jest już zdrowy

Najnowsze

Autor:
Rafał
Lesiecki
Źródło:
tvn24.pl
U dowódcy generalnego generała Jarosława Miki potwierdzono koronawirusa
U dowódcy generalnego generała Jarosława Miki potwierdzono koronawirusa TVN24
wideo 2/24
TVN24U generała Jarosława Miki potwierdzono koronawirusa (nagranie z 10 marca)

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Jarosław Mika, który był zakażony koronawirusem, jest już zdrowy. Jak podawało Ministerstwo Obrony Narodowej, zakaził się podczas narady z udziałem wysokiej rangi dowódców NATO w pierwszej połowie marca.

O tym, że generał Mika wraca do pracy, poinformował w poniedziałek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Marek Pawlak powiedział portalowi tvn24.pl, że generał Mika wróci do pracy po świętach Wielkiejnocy.

Informację o tym, że generał zachorował, Ministerstwo Obrony Narodowej podało we wtorek, 10 marca. Dowódca generalny, któremu w czasie pokoju podlega zdecydowana większość żołnierzy zawodowych, trafił do szpitala wojskowego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Resort informował wówczas, że generał czuje się dobrze, a osoby, które mu towarzyszyły, zostały poddane kwarantannie.

Kilka dni wcześniej, w piątek 6 marca, Mika wrócił z narady z udziałem generałów z pozostałych państw NATO, która odbyła się w Wiesbaden w Niemczech, w dowództwie sił amerykańskich w Europie. Rozmowy dotyczyły wielkich amerykańskich ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20, które ostatecznie zostały znacznie zredukowane z powodu pandemii choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Po naradzie okazało się, że jeden z jej uczestników, szef sztabu armii włoskiej generał Salvatore Farina, jest chory. Dlatego w poniedziałek 9 marca Mika trafił do szpitala. W rozmowie z "Super Expressem" polski generał relacjonował, że później odebrał od włoskiego kolegi telefon z przeprosinami.

Mika dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych został w lutym 2017 roku. Był wtedy generałem dywizji. W marcu 2018 roku awansował do stopnia generała broni, a w listopadzie 2019 roku został czterogwiazdkowym generałem. W lutym 2020 roku odebrał nominację na kolejną trzyletnią kadencję na stanowisko dowódcy generalnego.

57-letni dziś Mika, bezpośrednio przed objęciem stanowiska dowódcy generalnego, od lutego 2014 roku dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku - jako asystent dowódcy dywizji.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości