"Do wczoraj nie obserwowało się poważnej reakcji. Przemówienie premiera zadziałało"

Najnowsze

Autor:
ft/ks
Źródło:
PAP
"Wczorajsze przemówienie premiera Marka Rutte zadziałało i dzisiaj ulice są znacznie bardziej opustoszałe"TVN24
wideo 2/36
Reuters, ENEXEuropa mierzy się z pandemią

W weekend wszystkie restauracje były wypełnione. Wczorajsze przemówienie premiera Marka Rutte zadziałało i dzisiaj ulice są znacznie bardziej opustoszałe - mówiła TVN24 Anna Moszczyńska, Polka mieszkająca w Holandii. W poniedziałek premier tego kraju ostrzegł, że pandemia będzie trwać wiele miesięcy i "bardzo wielu Holendrów zachoruje".

- Do wczoraj nie obserwowało się poważnej reakcji. Ludzie pozostawali w wielu miejscach publicznych, restauracjach, barach. W weekend wszystkie restauracje były wypełnione - mówiła we wtorek TVN24 Anna Moszczyńska, Polka mieszkająca w Holandii.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Jak wskazała, sytuację w kraju zmieniła niedzielna decyzja o zamknięciu do 6 kwietnia sklepów, szkół, obiektów sportowych i restauracji, a także poniedziałkowe wystąpienie premiera Marka Rutte. - Wczorajsze przemówienie premiera zadziałało i dzisiaj ulice są znacznie bardziej opustoszałe - mówiła Moszczyńska.

Zapytana o to, czy w trudnych dniach rozwijającej się epidemii Holendrzy, podobnie jak Włosi, wychodzą na balkony i wspólnie śpiewają, Anna Moszczyńska powiedziała, że "dzisiaj była akcja klaskania w ramach podziękowania dla osób pracujących w systemie ochrony zdrowia". - Na śpiewanie jeszcze nie ma miejsca - dodała.

"To będzie trudny okres, ale razem go przetrwamy"

W poniedziałek premier Mark Rutte oświadczył, że "prawda jest taka, że bardzo wielu Holendrów zachoruje, to mówią nam eksperci". Ostrzegł, że pandemia będzie trwać wiele miesięcy i "wszystko, co możemy zrobić, to wesprzeć gospodarkę".

- To będzie trudny okres, ale razem go przetrwamy - mówił. Jak dodał, rząd może tylko chronić osoby najbardziej narażone i wspierać gospodarkę, dlatego tak ważne jest, aby ludzie pomagali sobie nawzajem.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

- W całej tej niepewnej sytuacji jedna rzecz jest całkiem oczywista: zadanie, jakie stoi przed nami, jest ogromne i musimy to zrobić razem z 17 milionami ludzi (...). Starajcie się opiekować sobą nawzajem - zaznaczył Rutte. Zapewnił, że rząd gotów jest wesprzeć linie lotnicze Air France-KLM i międzynarodowe lotnisko Schiphol.

Reuters zwrócił uwagę, że takie wystąpienia premiera są niezwykle rzadkie.

Koronawirus w Holandii

W Holandii liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła o 292 - do 1705. 19 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów z 24 do 43 - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Wśród 1705 zarażonych jest 389 osób pracujących w służbie zdrowia. Zmarli mieli od 63 do 94 lat. Łącznie 314 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

Władze holenderskie apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym o mycie rąk i zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu. Dodatkowo RIVM zaleca, aby Holendrzy przy powitaniach nie podawali sobie ręki. W niedzielę holenderski rząd nakazał zamknięcie do 6 kwietnia sklepów, szkół, obiektów sportowych i restauracji.

Autor:ft/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: