Najwyższe 34,43 procent pozytywnych wyników wśród wykonanych testów

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

W Czechach doliczono się łącznie 162785 aktywnych przypadków koronawirusa. W poniedziałek zarejestrowano 10273 nowe przypadki.

Większość zakażonych nie ma wyraźnych oznak COVID-19. Według ostatnich danych dotyczących stanu na niedzielę wieczór, w szpitalach przebywało 5613 pacjentów z tą chorobą, z których ponad 800 było w ciężkim stanie. Do tej pory w Czechach zmarło 2365 osób z COVID-19. Dane dotyczące poniedziałku wskazują na 75 zgonów, ale te liczby najczęściej są weryfikowane w ciągu dnia. Łączny bilans zakażeń w kraju to 268 370.

W niedzielę odsetek pozytywnych wyników testów sięgnął aż 34,43 proc. i jest to najwyższa stwierdzona do tej pory wartość. Poniedziałkowy bilans ministerstwo zdrowia ma opublikować we wtorek wieczorem. Z danych resortu wynika, że współczynnik R wskazujący, ile średnio osób zaraża jedna zainfekowana osoba, wynosi 1,36. Oznacza to spadek w ciągu miesiąca z 1,5. Celem podejmowanych działań epidemicznych jest doprowadzenie, aby współczynnik R wynosił mniej niż 0,8.

Rząd podjął w poniedziałek decyzję o dalszym zaostrzeniu środków antyepidemicznych. Od środy zaczyna obowiązywać zakaz wychodzenia z domu w godzinach 21-5. Wyjątkiem będzie wyjście do pracy lub niezbędne leczenie. W promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania będzie można wyprowadzać psa na spacer. Sklepy będą zamknięte w godzinach 20-5, a w niedziele w ogóle nie będą otwierane. Na razie te ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada, kiedy kończy się wprowadzony 5 października stan wyjątkowy. We wtorek rząd ma jednak przygotować wniosek do parlamentu o jego przedłużenie.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości