Najnowsze

Najwyższy dobowy bilans w Danii, lockdown na Ukrainie, walka z negowaniem pandemii w Hiszpanii

Najnowsze

Autor:
kk/kab
Źródło:
PAP

Ponad 400 tysięcy chorych na COVID-19 zmarło w Europie od początku pandemii - wynika z bilansu agencji AFP. Premier Hiszpanii zapowiedział w sobotę walkę z grupami, które negują istnienie pandemii. Na Ukrainie trwa weekendowy lockdown. W Danii odnotowano najwyższy dotychczas dobowy przyrost nowych zakażeń koronawirusem.

Europa jest obecnie drugą po Ameryce Łacińskiej i Karaibach najbardziej dotkniętą pandemią COVID-19 częścią świata. Do soboty w Europie zmarło 400 649 osób. Na kontynencie stwierdzono 17 606 370 infekcji SARS-CoV-2. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach stwierdzono 444 026 zgonów i 12 825 500 przypadków zakażenia koronawirusem - podaje AFP.

W ciągu ostatnich siedmiu dni w Europie odnotowano 36 147 zgonów. To najwyższy bilans od wybuchu pandemii.

W sumie blisko dwie trzecie zmarłych z powodu COVID-19 przypada łącznie na Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Rosję. Ogółem na świecie od początku pandemii zdiagnozowano blisko 61,6 mln zakażeń SARS-CoV-2 i 1,44 mln zgonów - wynika z opublikowanego w sobotę bilansu AFP. Najnowsze zestawienie amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa pokazuje, że na świecie zgłoszono ponad 61,7 mln przypadków, a co najmniej 1 445 541 osób zmarło.

Ponad 500 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii w Portugalii

W Portugalii na oddziałach intensywnej terapii przebywa największa dotychczas liczba pacjentów z COVID-19. Z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że od piątku na OIOM-ach przybyło trzech nowych pacjentów, a ich łączna liczba wynosi 529. Resort zdrowia spodziewa się, że w najbliższych dniach nastąpi zmniejszenie liczby zakażeń, a także pacjentów leczących się w szpitalach. Do sobotniego wieczora było w tych placówkach 3155 zakażonych, czyli o 53 mniej niż w piątek.

Służby medyczne Portugalii wskazały, że pomiędzy piątkiem a sobotą liczba nowych zakażeń wzrosła w kraju o blisko 4900 do poziomu 290,7 tys. Odnotowały, że podczas ostatniej doby blisko 52 procent nowych zakażeń zanotowano na północy kraju. Zmarło 87 osób, co oznacza, że dzienna liczba zgonów wyraźnie wzrasta. To druga najwyższa dobowa liczba zgonów od wybuchu epidemii.

W Czechach w listopadzie zmarło niemal 4,5 tysiąca chorych na COVID-19

Ostatniej doby w Czechach przybyło 4458 nowych zakażeń koronawirusem. W piątek zmarło 75 osób. Czeski resort zdrowia zaznaczył, że dane dotyczące przypadków śmiertelnych za okres od piątku do soboty będą jeszcze aktualizowane. Od początku tygodnia liczba zgonów wzrosła o 551. Tylko w listopadzie przybyło 4428 zmarłych z powodu COVID-19. Całkowity bilans zgonów wywołanych koronawirusem od początku epidemii sięga 7967.

Bilans wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 od marca wynosi już 516 tysięcy. Ministerstwo zdrowia zaznaczyło w swym sobotnim komunikacie, że choć nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest mniej, to jednak tempo spadku zakażeń spowolniło w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch tygodni. Eksperci podkreślają też, że zarysowały się wyraźne dysproporcje, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach kraju.

Minister zdrowia Hiszpanii zapowiada walkę z negowaniem pandemii

Dobowy bilans nowych zakażeń w Hiszpanii to ponad 10 tysięcy - wynika ze statystyk regionalnych służb sanitarnych. Potwierdzono też 231 zgonów osób chorujących na COVID-19. Komunikaty hiszpańskich wspólnot autonomicznych wskazują, że w sobotę regionami najbardziej doświadczonymi przez pandemię były Andaluzja oraz Katalonia. W pierwszej z nich potwierdzono blisko dwa tysiące dobowych infekcji, zaś w drugiej - półtora tysiąca.

W sobotę minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że kierowany przez niego resort dostrzega systematyczny spadek dobowej liczby infekcji. Zaznaczył jednak, że ministerstwo nie planuje luzowania obostrzeń. - W chwili obecnej priorytetem dla nas jest zwalczanie aktywności grup negujących publicznie istnienie epidemii - powiedział Salvador Illa.

Turcja: najwyższa liczba zgonów od początku pandemii

Sobotni raport tureckiego resortu zdrowia mówi o 182 zgonach w związku z koronawirusem. To już szósty dzień z rzędu, kiedy zgłaszana liczba przypadków śmiertelnych związanych z COVID-19 jest najwyższa od początku pandemii. W piątek ministerstwo informowało o 177 zgonach w ciągu poprzedniej doby, w czwartek - o 174, w środę - o 168, we wtorek - o 161, a w poniedziałek - o 153.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W ciągu ostatniej doby zgłoszono również najwyższą do tej pory liczbę zakażeń SARS-CoV-2 w Turcji, w tym również bezobjawowych - 30 103. Przypadków objawowych jest 6714 - podała turecka agencja informacyjna Anatolia. Od lipca do środy Ankara zgłaszała tylko objawowe przypadki koronawirusa. Ogólna liczba objawowych przypadków wzrosła w sobotę od początku epidemii w Turcji do 487 912. Łącznej liczby wszystkich przypadków, objawowych i bezobjawowych, tureckie władze wciąż nie udostępniają.

Nieznaczny spadek zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 871 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 479 kolejnych zgonów - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd. Liczba nowych zakażeń jest nieznacznie - o 151 - niższa od bilansu z piątku, natomiast o 4004 niższa od tego z soboty przed tygodniem. Od najwyższej statystyki z 12 listopada jest mniejsza o ponad połowę. Oznacza to także ósmy dzień z rzędu z dobowym bilansem poniżej 20 tysięcy.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 605 172, co jest siódmym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 58 030, z czego 50 804 osoby zmarły w Anglii, 3720 - w Szkocji, 2523 - w Walii, a 983 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Włochy: liczba wszystkich zakażeń przekroczyła półtora miliona

We Włoszech zmarło ostatniej doby 686 osób chorych na COVID-19. Potwierdzono 26 323 nowe zakażenia koronawirusem. Dane resortu zdrowia wskazują na poprawę sytuacji z porównaniu z poprzednimi dniami i stabilizację liczby infekcji. Ostatniej doby wykonanych zostało prawie 226 tysięcy testów. Dzień wcześniej zanotowano 827 zgonów i ponad 28 tysięcy nowych przypadków. Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 54 363.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad półtora miliona mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało około 720 tysięcy. Obecnie zakażonych jest co najmniej 789 tysięcy osób. Zwiększa się liczba wolnych łóżek covidowych w szpitalach. Liczba hospitalizowanych pacjentów spadła od piątku o 385 i wynosi obecnie około 33 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3762 najciężej chorych, o 20 mniej niż dzień wcześniej.

Najwyższy dobowy bilans w Danii

W Danii odnotowano w sobotę 1636 nowych przypadków koronawirusa, to najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii - podała państwowa agencja kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut. W stolicy Danii w ciągu tygodnia zarejestrowano 281,9 przypadków infekcji na 100 tysięcy mieszkańców. To jeden z ośmiu najwyższych wskaźników zakażeń w kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Co ze świętami Bożego Narodzenia? Część krajów chce luzować restrykcje >>>

Jednocześnie rekordowy przyrost nowych infekcji koronawirusem może wynikać z faktu, że w ciągu ostatniej doby przebadano aż 100 197 osób, najwięcej od wybuchu epidemii w tym kraju. Łączna liczba zakażeń w Danii wynosi aktualnie 78 354. Od piątku na COVID-19 zmarło kolejnych siedem osób. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych to 823. W szpitalach przebywa obecnie 249 osób zakażonych, z czego 42 na oddziałach intensywnej terapii.

Weekendowy lockdown na Ukrainie

Na Ukrainie w piątek wykryto 16 294 przypadki SARS-CoV-2, 184 zakażonych zmarło, 8897 pacjentów wyzdrowiało, a 1639 osób hospitalizowano - przekazał w sobotę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To trzeci dzień z rzędu z najwyższą dobową liczbą zakażeń. Łącznie zakażenie SARS-CoV-2 wykryto dotąd na Ukrainie u 709 701 osób. Od początku epidemii zmarło 12 093 zainfekowanych, a 335 135 osób uznano za ozdrowieńców.

W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu, ukraiński rząd wprowadził w kraju weekendowy lockdown, który według wstępnych założeń ma trwać do końca listopada. W czwartek szef MSW Arsen Awakow opowiedział się za natychmiastowym wdrożeniem całkowitej blokady na trzy-cztery tygodnie.

Autor:kk/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości