Najnowsze

"Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje w szkołach"

Najnowsze

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP

UNICEF w wydanym we wtorek oświadczeniu wezwał do objęcia programem szczepień przeciw koronawirusowi również nauczycieli. Organizacja zaapelowała, aby włączyć ich w program zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób. "Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia" - czytamy w apelu organizacji.

"Pandemia COVID-19 zdewastowała systemy edukacji na całym świecie. Zaszczepienie nauczycieli jest kluczowym krokiem w kierunku ich powrotu do normalności" - napisano w komunikacie UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przygotowania do szczepień w Polsce
Przygotowania do szczepień w PolsceTVN24

"Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje"

Organizacja wzywa, aby nauczyciele byli traktowani priorytetowo przy otrzymywaniu szczepionki przeciw COVID-19 i zostali objęci programem szczepień zaraz po pracownikach opieki zdrowotnej i osobach z grupy wysokiego ryzyka. "Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje w szkołach i ostatecznie zapewni, że szkoły będą otwarte" - podkreśla UNICEF.

Oenzetowska agencja wylicza, że z powodu wywołanego pandemią zamykania szkół w kwietniu nie chodziło do nich prawie 90 proc. uczniów na całym świecie. Od tego czasu ten odsetek spada. 1 grudnia nauką stacjonarną nie było objętych 320 milionów uczniów, czyli co piąty uczeń na świecie.

UNICEF podkreśla, że wciąż panuje niepoparte dowodami przeświadczenie o tym, że zamykanie placówek oświatowych może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Tymczasem rośnie liczba dowodów na to, że to nie szkoły są głównymi miejscami transmisji wirusa - zaznacza organizacja.

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)tvn24.pl

"Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia"

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że konsekwencje przerwania lub zakłócenia edukacji są szczególnie dotkliwe dla najbardziej zmarginalizowanych grup, a dalsze zamknięcie szkół utrudnia powrót na rynek pracy rodzicom, jeżeli musieli zrezygnować ze swojego zajęcia, by zająć się dziećmi.

"Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia. Pierwszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy są odpowiedzialni za otwieranie im drogi do tej przyszłości" - czytamy w apelu UNICEF.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd przyjął założenia programu szczepień >>>

Premier: chcemy stosunkowo szybko zaszczepić nauczycieli, ale nie od tego uzależniamy powrót do szkół
Premier: chcemy stosunkowo szybko zaszczepić nauczycieli, ale nie od tego uzależniamy powrót do szkółTVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości