Kim przesłał wiadomość królowej Elżbiecie

Autor:
akw\mtom
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Przywódca północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Un przesłał depeszę z gratulacjami do królowej Elżbiety II z okazji Platynowego Jubileuszu, obchodzonego w związku z jej 70-leciem na tronie.

O wiadomości poinformował szef resortu spraw zagranicznych Korei Północnej. "Składam gratulacje z okazji święta narodowego waszego kraju, oficjalnego jubileuszu Waszej Wysokości" - przekazał Kim w wiadomości datowanej na 2 czerwca.

Wielka Brytania i Korea Północna nawiązały stosunki dyplomatyczne w 2000 roku. Odizolowany od reszty świata kraj Kim Dzong Una jest jednym z niewielu państw, których Elżbieta II nigdy nie odwiedziła w trakcie swojego długoletniego panowania.

Piątek jest drugim z czterech dni obchodów Platynowego Jubileuszu królowej. Wczoraj ulicami Londynu przeszła parada z udziałem 1500 żołnierzy. Elżbieta w tym dniu pojawiła się na balkonie Pałacu Buckingham i machała do wiwatujących tłumów zgromadzonych przed budynkiem. Potem nad stolicą przeleciało kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców Royal Air Force, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Królowa zrezygnowała z uczestnictwa w piątkowej mszy dziękczynnej w katedrze Świętego Pawła ze względu na dające się we znaki problemy ze zdrowiem.

Platynowy jubileusz Elżbiety II. Parada w Londynie, lotniczy pokaz

Autor:akw\mtom

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Pozostałe wiadomości