Chcą umieścić obronę rakietową na morzu. Koszty wzrosną

Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Dokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore
Dokładna wizualizacja elementów AEGIS AshoreLockheed Martin
wideo 2/3
Lockheed MartinDokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore

Co najmniej dwukrotnie mogą wzrosnąć koszty systemu obrony rakietowej Aegis Ashore, jeśli Japonia zdecyduje się na jego zainstalowanie na morzu - informuje agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło. Budowa systemu przedłuży się jednocześnie do lata 2028 roku.

Zadaniem systemu Aegis Ashore ma być zestrzeliwanie nieprzyjacielskich rakiet w przypadku ataku Korei Północnej lub innego kraju. Pierwotnie elementy systemu planowano rozmieścić na lądzie, ale w czerwcu ówczesny minister obrony Japonii Taro Kono zawiesił plany budowy dwóch elementów naziemnych, których koszt szacowano na ok. 2 mld dolarów. Kano argumentował, że części rakiet mogłyby spaść na okolicznych mieszkańców. Zasugerował zainstalowanie ich na platformach morskich lub okrętach.

Resort obrony bierze pod uwagę kilka propozycji, w tym umieszczenie systemu Aegis na platformach przypominających platformy wiertnicze lub przekształcone statki handlowe albo okręty wojenne. Następca Kono, obecny minister obrony Nobuo Kishi oświadczył, że podejmie decyzję do końca roku.

Aegis AshoreUS Navy

Opóźnienia i większe koszty mogą jednak sprawić, że władze Japonii zmienią zdanie w sprawie rozmieszczenia elementów na morzu, ponieważ finanse państwa są już nadszarpnięte długiem związanym z olbrzymimi wydatkami na stymulację gospodarki – pisze Reuters.

Według źródła tej agencji niektóre z rozważanych propozycji mogą wiązać się z kosztami rzędu ponad 4 mld dolarów, nie uwzględniając rakiet przechwytujących i kosztów operacyjnych, które również mogłyby przewyższyć te związane z obsługą systemu naziemnego. Jeden z urzędników ministerstwa obrony oświadczył, że nie jest zapoznany z nowym kosztorysem i szacunkami dotyczącymi czasu budowy systemu na morzu. Naziemne elementy systemu miały być gotowe do użycia w 2025 roku – podał Reuters.

Obrona w regionie

System Aegis Ashore ma być wyposażony w radary Lockheed Martin SPY-7, których zasięg jest co najmniej trzy razy większy niż starszych radarów Aegis, znajdujących się obecnie na japońskich okrętach. Oferowano Japonii również radary SPY-6 firmy Raytheon Technologies, ale urzędnicy resortu obrony twierdzą, że pozostają przy radarach SPY-7.

W 2019 roku władze Japonii po raz pierwszy określiły Chiny jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa, wskazując na rosnące wydatki na obronność i działania wojskowe Pekinu. Tokio wyrażało również zaniepokojenie z powodu wznowienia aktywności wojskowej Rosji wokół Japonii.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości