Zbudują tysiące nowych domów i mieszkań na okupowanych terytoriach

Najnowsze

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Izraelskie władze zatwierdziły budowę niemal 5 tysięcy domów i mieszkań na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jest to pierwsza tego typu decyzja od wstrzymania we wrześniu przez rząd Izraela planów dotyczących aneksji część terytoriów palestyńskich.

Kilkaset zgód wydanych w środę i czwartek dotyczy domów zbudowanych nielegalnie; w ich przypadku zezwolenia zostaną wydane z mocą wsteczną - twierdzi izraelska organizacja pozarządowa Pokój Teraz (Szalom Achszaw). Według organizacji większość osiedli, których dotyczą zezwolenia, znajduje się w peryferyjnych częściach Zachodniego Brzegu, których Izrael prawdopodobnie nie utrzyma w ramach jakiegokolwiek realistycznego układu pokojowego.

Osiedla zamieszkane w znakomitej części przez religijnych żydów uważane są za bezprawne przez większość światowych potęg. Według Palestyńczyków wraz z obecnością wojskową potrzebną do ich ochrony stanowią one przeszkodę w dążeniu do ustanowienia ich własnego państwa.

Specjalny wysłannik ONZ Nikołaj Mładenow skrytykował decyzję władz izraelskich, mówiąc, że "budowa osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i stanowi jedną z głównych przeszkód na drodze pokoju". Ostrzegł również, że takie posunięcia podważają możliwość powstania państwa palestyńskiego, i wezwał Izrael do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań związanych z osadnictwem".

Terytoria okupowane

Liczba żydowskich mieszkańców Judei i Samarii - jak nazywany jest w Izraelu okupowany Zachodni Brzeg - rośnie znacznie szybciej niż całkowita populacja Izraela i w 2019 roku wynosiła 450 tysięcy.

Izrael zajął Zachodni Brzeg w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości potępia stawianie tam osiedli, argumentując to często czwartą konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej cywilnej ludności na ziemie okupowane. W 2004 roku osiedla za nielegalne uznał Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Wraz z zawarciem w połowie września porozumienia pokojowego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi premier Benjamin Netanjahu wstrzymał plany aneksji większości osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu.

Autor:mtom

Źródło: PAP