Najnowsze

Gruzja wzmacnia obronę powietrzną

Najnowsze

TVN24.plGruzja chce szybkiej integracji systemów radarowych z NATO

Radary w Gruzji jeszcze do końca roku mogą być zintegrowane z systemem radarowym NATO - zawiadomiło Ministerstwo Obrony Gruzji, który obrony dąży do szybkiej integracji radarowych systemów ostrzegania po środowej dyskusji przedstawicieli NATO w Brukseli.

- Integracja radarów gruzińskich z natowskimi oznacza, że kontrolerzy Sojuszu Północnoatlantyckiego będą otrzymywali informacje o ruchach w gruzińskiej przestrzeni powietrznej w czasie rzeczywistym - powiedział gruziński wiceminister obrony Batu Kutelija.

Działania Gruzji mają związek z ostatnimi ingerencjami w gruzińską przestrzeń rosyjskich samolotów wojskowych.

Sojusz już w 2003 roku opracował plan wymiany danych radarowych z Gruzją, Albanią, Finlandią, Macedonią i Ukrainą, lecz do tej pory nie uzgodniono kwestii technicznych. Rzeczniczka Sojuszu powiedziała, że ambasadorowie NATO po przyjrzeniu się ostatnim incydentom naruszenia gruzińskiej przestrzeni powietrznej omówili sprawy zacieśnienia współpracy z tym krajem.

- Ostatnie incydenty z rosyjskimi samolotami wywołały w kwaterze głównej NATO dyskusję o przyspieszeniu procedur mających na celu włączenie Gruzji do tego systemu tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział Kutelija.

Po upadku reżimu Eduarda Szewardnadze Gruzini przeprowadzili wybory powszechne. Wybrali reformy gospodarcze i prozachodni kierunek przemian. Od tego czasu polityka rosyjska nie sprzyja, Gruzji czemu Rosja dawała wielokrotnie dowody.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl