Grecja kupiła fregaty od Francji. Oferta Amerykanów odrzucona

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Joe Biden spotkał się z Emmanuelem Macronem w Rzymie
Joe Biden spotkał się z Emmanuelem Macronem w Rzymie
Reuters
ReutersJoe Biden spotkał się z Emmanuelem Macronem w Rzymie

USA przedstawiły propozycję na sprzedaż Grecji czterech fregat, podczas gdy podobną umowę z tym krajem finalizuje Francja. W sobotę Paryż, informując o propozycji Waszyngtonu, ujawnił, że definitywną umowę z Atenami już podpisał.

We wrześniu Waszyngton ogłosił "partnerstwo bezpieczeństwa" (AUKUS) z Wielką Brytanią i Australią oraz sprzedaż Canberrze okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, co spowodowało zerwanie przez Australię kontraktu na kupno francuskich okrętów o napędzie konwencjonalnym, wywołując napięcie na linii Paryż-Waszyngton.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Tym razem Francja zapewnia, że została poinformowana o amerykańskiej ofercie. "Amerykanie napisali, że uprzedzają nas w ramach dobrych stosunków i żeby uniknąć problemów wynikłych z AUKUS" – cytuje agencja AFP „oficjalne źródła w Paryżu”.

Amerykanie chcieli sprzedać Grecji cztery fregaty wraz z wyposażeniem za 6,9 mld dolarów.

Francuska oferta, wartości ok. 3 mld euro, opiewa na trzy okręty i możliwość zakupu czwartego.

Kryzys dyplomatyczny

Nowe porozumienie obronne między Wielką Brytanią, USA i Australią, zwane AUKUS, wywołało kryzys dyplomatyczny między tymi państwami a Francją. W wyniku paktu francuski koncern stracił wart wiele miliardów dolarów kontrakt na budowę okrętów podwodnych dla Australii. W odpowiedzi na zawarcie paktu AUKUS Francja odwołała swoich ambasadorów z Waszyngtonu i Canberry, choć nie odwołała ambasadora z Wielkiej Brytanii. 

Pod koniec października na spotkaniu w Rzymie przed szczytem G20 prezydenci USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron ogłosili zamiar rozwinięcia "dialogu strategicznego w dziedzinie handlu uzbrojeniem".

Francuski dziennik "Le Figaro", komentując rozmowę prezydentów napisał wtedy, że Emmanuel Macron i Joe Biden dokonali pojednania po kryzysie w relacjach obu krajów

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Naval Group

Pozostałe wiadomości