Najnowsze

Reżim składa gratulacje krytyczce i przypomina o "odpowiedzialności przed sądem"

Najnowsze

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rzecznik prezydenta Filipin Harry Roque przekazał, że Rodrigo Duterte pogratulował dziennikarce Marii Ressie Pokojowej Nagrody Nobla. Jednocześnie przypomniał, że redaktorka "musi oczyścić swoje imię przed sądem".

Zdaniem rzecznika Pokojowa Nagroda Nobla dla Marii Ressy to "zwycięstwo Filipinki". - Bardzo się z tego cieszymy - przekazał Roque. Jak dodał, na Filipinach wolność mediów "jest żywa". - Oczywiście prawdą jest, że są osoby, których zdaniem Maria Ressa i tak musi oczyścić swoje imię przed sądem - dodał rzecznik pałacu prezydenckiego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ressa założyła w 2012 roku specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym portal Rappler. To jedno z niewielu filipińskich mediów, które otwarcie krytykuje rządy Dutertego, m.in. brutalne działania prowadzone pod hasłem walki z narkotykami. Duterte określił Rapplera jako "źródło fałszywych informacji" i narzędzie w rękach amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Wobec dziennikarki i jej portalu prowadzonych jest wiele śledztw i postępowań sądowych, które - zdaniem Ressy - są motywowanymi politycznie szykanami ze strony filipińskich władz.

Oprócz Ressy tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla przyznano w piątek Dmitrijowi Muratowowi, redaktorowi naczelnemu "Nowej Gaziety", która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości