Najnowsze

Fikcyjne bezrobocie za nasze podatki

Najnowsze


W Polsce nie pracują tylko te osoby, które tego nie chcą - pisze "Dziennik". Wyjaśnia, że Diagnoza Społeczna 2007, największe w naszym kraju badanie socjologiczne, którego wyniki zostaną podane 1 października, wyraźnie stwierdza, że 12-procentowe bezrobocie jest fikcją.

Według prof. Janusza Czapińskiego, głównego autora Diagnozy Społecznej 2007, rzeczywiste bezrobocie jest w Polsce o połowę mniejsze, niż podają statystyki. - Gdyby za bezrobotnych uznać osoby nie tylko zarejestrowane, ale takie, które są gotowe do podjęcia pracy i szukają jej, okazałoby się, że bezrobotnych jest 7,6 proc., a nie 12,5. A więc, że w Polsce milion osób nie jest zainteresowanych pracą, twierdzi profesor.

To dlaczego nie chcą pracować? - Z różnych powodów. Wiele osób nie szukających pracy twierdzi, że nie ma odpowiednich kwalifikacji. Jednak aż 18 proc. nie chce iść do pracy, bo... nie chce stracić uprawnień do świadczeń społecznych. Oni uważają, że pracując, zachowaliby się nierozsądnie, bo straciliby coś, co już mają, czyli swoje zasiłki.

Źródło: Dziennik