Najnowsze

Przerzut wojsk do Europy wstrzymany z powodu koronawirusa

Najnowsze

Autor:
kz,RAL
Źródło:
PAP
Takie były plany. Prezydent 28 lutego o ćwiczeniu Anakonda-20 i DEFENDER-Europe 20
Takie były plany. Prezydent 28 lutego o ćwiczeniu Anakonda-20 i DEFENDER-Europe 20TVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Andrzej Duda o ćwiczeniach wojskowych DEFENDER-Europe 20

Z powodu koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 został wstrzymany, a większość z powiązanych z nim mniejszych manewrów została odwołana – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

"W odpowiedzi na obecną falę wirusa COVID-19 i ostatnie wytyczne sekretarza obrony, zmodyfikowaliśmy ćwiczenie DEFENDER-Europe pod względem wielkości i sposobu działania" – oświadczyło dowództwo, którego siedziba mieści się w Stuttgarcie w Niemczech.

Poinformowano, że 13 marca ruch personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. "Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość naszego wojska, pracowników cywilnych i członków rodzin są naszą główną troską" – oświadczyło amerykańskie dowództwo w Europie.

Odwołane ćwiczenia

Dowództwo poinformowało także, że powiązane z DEFENDER-Europe 20 ćwiczenia Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike i Swift Response nie zostaną przeprowadzone. "Przewidujemy, że pancerna brygadowa grupa bojowa już przebazowana do Europy przeprowadzi strzelania i inne przedsięwzięcia szkoleniowe z sojusznikami jako część zmodyfikowanego ćwiczenia Allied Spirit. Siły już przerzucone do Europy na inne ćwiczenia powrócą do USA" – zapowiedziano.

Dowództwo zapewniło, że przećwiczono zdolność amerykańskich wojsk lądowych do koordynacji dużych ruchów wojsk z sojusznikami i partnerami.

"Od stycznia wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przerzuciły ok. 6 tys. żołnierzy z USA do Europy, wliczając w to dowództwo dywizji i pancerną brygadową grupę bojową. U.S. Army wyciągnęła ze składów w Europie ok. 9000 pojazdów i jednostek sprzętu ze strategicznych magazynów, a ok. 3000 jednostek sprzętu przewiziono drogą morską z USA. W koordynacji z sojusznikami i partnerami amerykańskie siły lądowe przeprowadziły też przerzut wojsk i sprzętu z kilku portów na poligony w Niemczech i Polsce" – podkreśliło EUCOM.

"Wiele szczegółów wciąż jest omawianych z naszymi sojusznikami i partnerami. Przewidujemy zmiany z terminach rozlokowania naszych żołnierzy będących obecnie w Europie, transport powrotny amerykańskiego sprzętu do USA i kolejną rotację w ramach operacji Atlantic Resolve" – poinformowało amerykańskie dowództwo.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20

DEFENDER-Europe 20 zaplanowano jako największy od ponad 25 lat przerzut amerykańskich wojsk do Europy. Z USA miało przybyć 20 tysięcy żołnierzy, do których miało dołączyć 9 tysięcy amerykańskich wojskowych stacjonujących w Europie, by wyruszyć na ćwiczenia poligonowe w ramach ćwiczeń z sojusznikami z NATO i partnerami Sojuszu.

Łącznie w DEFENDER-Europe 20 i powiązanych ćwiczeniach poligonowych i dowódczo-sztabowych miało wziąć udział ok. 37 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Ruchy wojsk planowano do sierpnia.

Czym jest DEFENDER-Europe 20?TVN24

Autor:kz,RAL

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości