Najnowsze

Co robić, gdy zaskoczy nas trąba powietrzna?

Najnowsze

tvn24Trąba powietrzna

Kiedy na horyzoncie zobaczysz trąbę powietrzną czasu na reakcję masz mało. - Działać trzeba od razu - radzi ĺłowca burz", Szymon Walczakiewicz. Jeżeli w pobliżu znajduje się murowany dom, najlepiej ukryć się w jego piwnicy - względnie łazience. Jeśli dom jest drewniany, albo trąba powietrzna zaskoczyła nas na otwartym terenie, największe szanse na przeżycie da nam położenie się na wznak w przydrożnym rowie.

Najbezpieczniejszym schronieniem przed trąbą powietrzną jest murowany dom. A dokładniej - jego piwnica. -Należy zejść do niej, oddalić się od okien i zakryć twarz. Jeśli piwnicy nie ma, to najlepiej schować się w łazience. Dobrze gdy mamy w niej wannę i możemy do niej wejść, tłumaczył Walczakiewicz.

Inaczej sytuacja wygląda z domami drewnianymi. Od nich, w przypadku nadejścia tornada, trzeba trzymać się jak najdalej. - W nim szanse na przeżycie są znikome. Nawet słaba trąba potrafi taki dom zmieść z powierzchni ziemi - podkreśla "łowca burz".

Uciekać pieszo? Bez sensu

- W sytuacji, gdy nie możemy ukryć się w żadnym murowanym budynku najlepszym rozwiązaniem będzie nie ukrycie się w samochodzie - jak myślą niektórzy - albo położenie się pod nim, ale znalezienie najniżej położonego terenu i położenie się w takim rowie na wznak - wyjaśnia Walczakiewicz. - Później możemy tylko zakryć twarz rękoma i czekać. Niestetym nic więcej nie możemy zrobić - dodaje.

Ucieczka pieszo nie ma sensu. Jeśli niewiele możemy już zrobić, najlepiej jest stanąć tak, by znaleźć się na prawo od ruchu toru tornada. Dlaczego? Bo wtedy mamy możliwość obserowawania go z najlepszej strony i reagowania oraz największą szansę na to, że tornado minie nas z lewej strony.

- Ciężko oszacować, ile mamy czasu na ucieczkę. "Na oko" nie widać, z jaką prękością pędzi trąba powietrzna. Tak naprawdę zacząć działać należy więc natychmiast - kończy Walczakiewicz.

Autor: ŁOs\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 | Filip