21 milionów mieszkańców zamkniętych w domach. Władze miasta Chengdu zarządziły lockdown

Autor:
tm//now
Źródło:
CNN, Reuters

Władze Chengdu, ponad 21-milionowego miasta w Chinach, stolicy prowincji Syczuan, podjęły decyzję o zamknięciu metropolii i rozpoczęciu czterodniowych, powszechnych testów na COVID-19 - informuje CNN. Zgodnie z wydanymi zarządzeniami mieszkańcy muszą pozostawać w domach, dozwolone jest wysłanie tylko jednej osoby z gospodarstwa domowego dziennie po zakupy. To kolejny przykład chińskiej polityki "zerowej tolerancji" wobec COVID-19.

Jak podaje agencja Reutera oraz CNN, jedno z największych chińskich miast, liczące ponad 21 milionów mieszkańców Chengdu, ogłosiło lockdown. W metropolii rozpoczynają się, mające potrwać cztery dni, powszechne testy na COVID-19.

Z domu może wyjść tylko jedna osoba, na zakupy

Władze miasta podały w oświadczeniu, że poszczególne gospodarstwa domowe mogą wysyłać jedną osobę dziennie na zakupy. Osoba taka musi mieć jednak negatywny wynik testu.

Czytaj też: Koronawirus w Chinach. Ponad dwa tysiące turystów utknęło w kurorcie objętym lockdownem

Mieszkańcy z pilnymi sprawami, takimi jak potrzeba uzyskania pomocy medycznej, muszą mieć zgodę na wyjście zatwierdzone przez komitet sąsiedzki. Zamknięte zostały też wszystkie firmy z wyjątkiem supermarketów, aptek i szpitali. W restauracjach można zamawiać tylko dania na wynos.

Otwarte tylko supermarkety, apteki i szpitale

Zamknięte zostały też wszystkie firmy z wyjątkiem supermarketów, aptek i szpitali. W restauracjach można zamawiać tylko dania na wynos.

Chiny są jednym z ostatnich miejsc na świecie, które wciąż egzekwują rygorystyczne obostrzenia w związku z COVID-19. Opierają się one na szeroko zakrojonym cyfrowym nadzorze, masowych testach, nakładaniu długotrwałej kwarantanny oraz rygorystycznych lockdowach.

156 przypadków zakażeń koronawirusem w środę

Stolica prowincji Syczuan jest największym chińskim miastem, które zostało zamknięte od czasu dwumiesięcznego odizolowania Szanghaju na początku roku. Nie wiadomo, czy lockdown w Chengdu zostanie zniesiony po przeprowadzeniu masowych testów na obecność koronawirusa.

Jak podaje CNN, w środę w Chengdu zgłoszono 156 przypadków COVID-19, co zwiększyło łączną liczbę zakażeń koronawirusem do ponad 700 w ciągu ostatniego tygodnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//now

Źródło: CNN, Reuters

Pozostałe wiadomości