Najnowsze

Cerber - bat na pedofilów

Najnowsze


Naukowcom z Sopotu udało się stworzyć nowoczesny, wyposażony w sztuczną inteligencję program komputerowy do łapania pedofilów. Już wkrótce zacznie on przeczesywać nasz internet - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Niezwykle skomplikowany program Cerber, wyposażony w sztuczną inteligencję i analizator języka naturalnego (jest to język używany przez nas w normalnej, nieformalnej komunikacji w przeciwieństwie do języków programistycznych, słów kluczowych czy komend programu) weźmie pod lupę rozmowy na czatach przeznaczonych dla dzieci. Może żartować, zaczepiać, droczyć się i na bieżąco opracowywać portret psychologiczny rozmówcy.

Cerber, analizując zapisy rozmów, będzie wyszukiwał podejrzane zdarzenia i sentencje. Każda z takich rozmów daje dodatkowo możliwość uzupełnienia jego baz danych o nową wiedzę - slang, słowa, zwroty - a jednocześnie pomoże w tworzeniu wzorów zachowań odróżniających dzieci od dorosłych.

- Nad systemem pracuje 25-osobowy zespół specjalistów od informatyki, logików, językoznawców i psychologów wspomagany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wyższą Szkołę Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie - mówi Michał Wroczyński z sopockiej firmy Fido Intelligence.

- Efektem pracy jest system analizy języka naturalnego, podobny do owianego tajemnicą systemu wywiadowczego ECHELON, stworzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i jej odpowiedniczki z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. ECHELON monitoruje na całym świecie telefony, radio i internet w celu wykrycia potencjalnych terrorystów czy szpiegów.

Pełnia możliwości Cerbera wykorzystywana będzie tylko w porozumieniu z policją i w zgodzie z prawem. Jeżeli będzie taka potrzeba, system przekaże portret zachowań danego użytkownika sieci wraz z zapisami rozmów oraz logo do odpowiednich administratorów czy do policyjnej bazy danych. Może to dotyczyć nie tylko pedofilów, ale także osób używających sieci do grożenia innym internautom czy wpisujących rasistowskie komentarze na forach.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości