Przebój Queen miał nazywać się inaczej? Szkic tekstu sugeruje, że Freddy Mercury rozważał alternatywny tytuł

Autor:
akw/tr
Źródło:
The Guardian, tvn24.pl, Rolling Stone

Na aukcję domu Sotheby's przekazano 1500 osobistych przedmiotów związanych z Freddiem Mercurym. Wśród nich pojawił się napisany na papeterii linii lotniczej, odręczny, szczegółowy tekst piosenkarza do klasyka zespołu z 1975 roku - "Bohemian Rhapsody". Okazuje się, że być może jeden z największych przebojów Queen mógł nazywać się inaczej.

We wrześniu w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie będzie można licytować 1500 unikalnych pamiątek po liderze Queen, Freddiem Mercurym, przekazanych przez jego partnerkę, a później przyjaciółkę Mary Austin.

Na początku czerwca ruszył cykl pokazowych galerii, pierwsza z nich - trwająca od 1 do 8 czerwca - odbywa się w nowojorskim domie aukcyjnym Sotheby's. Pokazano tam między innymi sceniczną koronę Mercury'ego, jego okulary i biżuterię, a także odręczne teksty "We Are The Champions", "Somebody to Love", "Don't Stop Me Now", czy "Bohemian Rhapsody".

Uwagę skupił między innymi ten ostatni - roboczy tekst do niemal sześciominutowego, jednego z najważniejszych utworów Queen, oscylującego wokół rock opery, glam rocka i rocka progresywnego.

Tekst "Bohemian Rhapsody", w którym odnaleźć możemy zarówno motywy kultury powszechnej (Figaro, Scaramouche), jak i biblijne nawiązania (Galileo, Belzebub), do dziś pozostaje zagadką. Jego wczesna wersja, pokazana teraz przez Sotheby's, ujawnia roboczy tytuł przeboju, nieznany dotąd fanom i badaczom zespołu.

Na jednej z piętnastu stron rękopisu Mercury napisał u góry "Mongolian Rhapsody", jednak przekreślił pierwsze słowo i zastąpił je tym znanym - "Bohemian".

Roboczy tekst "Bohemian Rhapsody"Sotheby's

Szkic ujawnia także inną roboczą wersję jednego z fragmentów przeboju.

Zamiast "Mamo, właśnie zabiłem człowieka. Przyłożyłem pistolet do jego głowy, pociągnąłem za spust, teraz on nie żyje" czytamy: "Mamo, rozpoczęła się wojna. Muszę wyjechać dziś wieczorem, muszę wstać i walczyć". Na kartach możemy też przeczytać alternatywne słowa, które być może miały wybrzmiewać zamiast ikonicznych "Galileo", "Figaro" czy "Bismillah": "Momento", "Belladonna", czy "Matador".

Tekst "Mongolian Bohemian Rhapsody" jest napisany na papeterii nieistniejącej już linii lotniczej British Midland z kalendarzem. Wartość oszacowano na od 800 000 do 1 200 000 funtów - co czyni rękopis jednym z najdroższych przedmiotów na aukcji "Freddie Mercury: A World of His Own".

Gabriel Heaton, cytowany przez "The Guardian" specjalista w dziale książek i rękopisów Sotheby's, zauważył, że rękopisy Mercury'ego odzwierciedlają "obszerne przeredagowanie, które było częścią procesu pisania piosenek". Zaznaczył przy tym, że "staranność i szczegółowość tych szkiców są tym bardziej niezwykłe, gdy odnoszą się do człowieka, który tak często bagatelizował swój proces komponowania".

- Rękopisy te są świadectwem wielu godzin, które poświęcił na doskonalenie swojego rzemiosła, eksperymentując i bawiąc się językiem - ocenił Heaton.

Freddie Mercury. Ekstrawagancki introwertyk, który nie bał się marzyć

Freddie Mercury Getty Images

"Bohemian Rhpasody" często wymieniany jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej i opus magnum zespołu. Pochodzi z wydanego w 1975 roku albumu "A Night at the Opera". Po wydaniu, przez dziewięć tygodni, zajmował pierwsze miejsce notowań w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach do dziś pozostaje trzecim najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów, uplasował się także na 17. miejscu listy 500 najlepszych utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Ten teledysk zmienił oblicze muzyki. Materiał o "Bohemian Rhapsody" z 2017 roku
Ten teledysk zmienił oblicze muzyki. Materiał o "Bohemian Rhapsody" z 2017 rokuZaledwie 240 minut - tyle miało trwać nagranie teledysku do utworu Bohemian Rhapsody zespołu Queen. Zdaniem niektórych, przedsięwzięcie otworzyło zupełnie nowy rozdział w historii wideoklipów muzycznych. Wszystko wydarzyło się 10 listopada 1975 roku w Elstree Studios w LondynieTVN24 BiS
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/tr

Źródło: The Guardian, tvn24.pl, Rolling Stone

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości