Odwozili córkę na studia, w ich auto uderzył pijany kierowca. Oni zginęli, ona walczy o powrót do zdrowia

Autor:
ms/gp
Źródło:
tvn24.pl
Wypadek w Bliznem (Podkarpacie)
Wypadek w Bliznem (Podkarpacie)Podkarpacka Policja
wideo 2/8
Podkarpacka PolicjaWypadek w Bliznem (Podkarpacie)

11 lat spędzi w więzieniu Adrian C., który w miejscowości Blizne (Podkarpacie) spowodował śmiertelny wypadek. Zginęło małżeństwo, a ich córka odniosła bardzo poważne obrażenia. Sprawca wypadku miał ponad promil alkoholu we krwi i jechał z prędkością nie mniejszą niż 145 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie dozwolona wynosi 60 km/h.

Do tragicznego wypadku doszło 27 grudnia 2020 roku w miejscowości Blizne w powiecie brzozowskim. Rodzice, 60-latek i 56-latka, odwozili autem na dworzec córkę, 23-letnią Magdę, która wracała w rodzinnych świąt z Polańczyka do Wrocławia, gdzie studiowała.

Była godzina 4:30, kiedy w ich skodę uderzyła jadąca z naprzeciwka rozpędzona honda. Ogromny huk usłyszeli okoliczni mieszkańcy, którzy wezwali pomoc. 60-letni mężczyzna zginął na miejscu, ranna 23-latka i jej 56-letnia matka zostały przetransportowane do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy, życia 56-latki nie udało się uratować.

Blizne: W wypadku zginęło małżeństwo, ich córka została ciężko ranna OSP Blizne

23-latka z powodu bardzo poważnych obrażeń została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Lekarze stwierdzili u niej m.in. złamanie kości w udzie, pękniętą miednicę, obrażenia wielonarządowe, złamane żebro, stłuczenia płuc i uraz mózgu. Młoda kobieta wiele miesięcy spędziła na szpitalnym oddziale, do dziś walczy o powrót do zdrowia.

Czytaj też: Zjechał na przeciwny pas, zderzył się czołowo z innym samochodem. Dwie osoby nie żyją.

Jechał za szybko, we krwi miał ponad promila alkoholu

Za kierownicą hondy siedział 22-letni Adrian C., mieszkaniec powiatu brzozowskiego. Jak informowała brzozowska prokuratura, wracał ze spotkania towarzyskiego, podczas którego pił alkohol. Samochodem jechał sam. W pewnym momencie zjechał na przeciwległy pas i uderzył w samochód, którym jechało małżeństwo z córką.

Kierowca, jak ustalili śledczy pędził z prędkością nie mniejszą niż 145 km/h w miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosiła 60 km/hOSP Blizne

Po wypadku w ciężkim stanie trafił do szpitala w Rzeszowie. Prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym i kierowania samochodem pod wpływem alkoholu.

Powołani w trakcie śledztwa biegli orzekli, że 22-latek jechał z nadmierną, niedozwoloną prędkością, - nie mniejszą niż 145 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie ta dozwolona wynosiła 60 km/h. Śledczy ustalili, że za kierownicę wsiadł, mając ponad promil alkoholu w organizmie. Badaniewykazało dokładnie 1,17 promila.

Sąd podwyższył wyrok

W trakcie śledztwa Adrian C. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu groziło mu do 12 lat więzienia.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w lipcu tego roku. Sąd skazał Adriana C., na łączna karę 9,5 roku pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Od wyroku odwołała się prokuratura, pełnomocnicy córek małżeństwa, które zginęło w wypadku, a także oskarżony.

Ostatecznie Sąd Okręgowy w Krośnie zdecydował o podwyższeniu mężczyźnie kary do 11 lat i utrzymał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok jest już prawomocny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Blizne

Pozostałe wiadomości