Najnowsze

"Bardzo bolesne, ale to jest nasze pięć minut..."

Najnowsze

Aktualizacja:
Kontakt TVN24Czwarty dzień żałoby

Czwarty dzień żałoby po śmierci 96 osób w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku, a emocje wśród Polaków nadal są ogromne. Internauci pisząc na platformę Kontakt TVN24 składają kondolencje rodzinom ofiar. Piszą też, że mają nadzieję, że śmierć 96 Polaków nie była bezsensowna. - Dzięki nim świat dowiedział się o Katyniu. Bardzo bolesne, ale to jest nasze pięć minut... pięć minut prawdy dla Polski - napisała jedna z internautek. W Księdze Kondolencyjnej tvn24.pl jest już niemal 15 tysięcy wpisów.

Prezydent na Węgrzech w 2006 roku
Prezydent na Węgrzech w 2006 roku(internauta Gyor

Internauta Gyor wysłał nam film z marca 2006 roku, gdy Lech Kaczyński przyjechał do Węgier na odsłonięcie pomnika polsko-węgierskiej przyjaźni. - Uśmiechnięty Pan Prezydent odpowiada na moje powitanie. Widać również na filmie Panią Prezydentową - napisał na platformę Kontakt TVN24.

Uśmiechnięty prezydent z internautą Jakubem (Nowy Sącz, czerwiec 2009_ Internauta Jakub

"Mój Prezydent. Przepraszam"

Prezydent w Kazimierzu Dolnym (internauta) internauta
Kondukt z trumną Marii Kaczyńskiej (fot. Rafał Kuśmider) Rafał Kuśmider
Polacy przed Pałacem Prezydenckim internauta

Śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego poruszyła chyba wszystkich Polaków, nawet tych, którzy mieli inne niż on poglądy.

- Na początku był szok i niedowierzanie, potem ból, żal, smutek, rozpacz. Tragicznie i nagle odszedł Ktoś, kogo nie znałem, z kim nie zawsze się zgadzałem, a kto mimo wszystko był mi bliski, bo był Głową Państwa, Polski, w której żyję i mieszkam. Dzięki Niemu zaczęto bez kompleksów i otwarcie mówić o Katyniu, o Powstaniu Warszawskim. Dzięki Niemu nie wstydziliśmy się być patriotami, Polakami, dzięki Niemu bez wstydu wyznajemy nasze wartości. Dzięki Pani Marii doceniliśmy dobro i naturalność w Pałacowym świecie - napisał jeden z internautów.

- Pan Prezydent Lech Kaczyński... Mój Prezydent! Planowałam oddać na niego głos, bo ceniłam Go jako człowieka, mimo to, że z wieloma poglądami frakcji politycznej, z której się wywodził nie zgadzałam się. Ale na Prezydenta RP wybrałam właśnie Jego i chciałam znów na niego głosować, bo czułam,że opiekuje się Polską a tym samym mną. Jedno co mam sobie do zarzucenia to to,że wstydziłam się przyznać, że to On jest Moim Prezydentem uległam presji, że Lech Kaczyński jest niemodny... Przepraszam Panie Prezydencie, Przepraszam, że brakowało mi odwagi, odwagi, którą Pan nosił w swoim Polskim sercu. Przepraszam - dodała inna internautka.

"Panią Prezydentową wiozą do jej Księcia"

Znicze pod Pałacem internauta

Ada S. w śmierć Polaków nadal nie może uwierzyć. - Życie jest niesprawiedliwe. Kolejny dzień siedzę wciśnięta w fotel, z oczami zapłakanymi. Gdzieś tam dalej codzienne sprawy, przypalona zupa. Już nic nie będzie takie same. Nie wiem czy byłam do tej pory dobrą patriotką, pewnie nie do końca, pragnę by ta krew przelana tam na Ziemi Katyńskiej zmieniła nie tylko moje serce ale i serca wielu Polaków. Żebyśmy żyli tym co naprawdę ważne. Ta sytuacja pokazuje, że jutro może być za późno na powiedzenie komuś, że się go kocha, za późno na przeprosiny. Moja trzyletnia córeczka pytała dziś kto to leży, wskazując na trumnę z ciałem Pani Marii, odpowiedziałam jej, że to Pani Prezydentowa, zapytała też gdzie ją teraz zawiozą, odpowiedziałam, że do Pałacu Prezydenckiego. Ona na to: Do jej Księcia? - pisze.

Kościół Mariacki, Kraków internauta

- Jestem ateistką, ale tak samo jak wszystkim cisną mi się łzy do oczu. Jest mi żal i bardzo przykro (...). Mam nadzieję, że to co się stało trochę powstrzyma naszą narodową zapalczywość w parlamencie, mediach, społeczeństwie i będzie możliwy dialog dla dobra nas wszystkich, czyli dla Naszej Ojczyzny - dodaje internautka Basia.

Walka o katyńską pamięć

Wielu z internautów wierzy, że śmierć 96 Polaków miała sens.

Polacy oddają hołd ofiarom również za granicą. Na zdjęciu Londyn internauta

- Składam wyrazy współczucia dla wszystkich Rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku. Zadając sobie pytanie dlaczego - znalazłam odpowiedź. Walka o pamięć Katynia, o prawdę historyczną jest zakończona. Cały świat będzie kojarzył Katyń z tą katastrofą. Będą się zastanawiać - po co?na jaką ważną uroczystość leciał Prezydent Lech Kaczyński i tak ważne osobistości państwa? Ludzie z całego świata poznają tragiczną historię z przed siedemdziesięciu laty. Ta katastrofa sprawiła, że pamięć o Katyniu będzie żyć wiecznie, o naszych polskich oficerach, jak i o współczesnej elicie. A wkrótce przyjdzie czas na odtajnienie dokumentów katyńskich przez stronę rosyjską. Katyń żyje i żyć będzie! Jeszcze raz wyrazy współczucia dla Rodzin ofiar - tłumaczy Dorota.

- Dzięki im świat dowiedział się o Katyniu. Bardzo bolesne, ale to jest nasze pięć minut... pięć minut prawdy dla Polski - napisała inna internautka.

Ku czci poległych...

By złożyć hołd tragicznie zmarłym, internauci piszą też wiersze. Oto niektóre z nich.

"Łza mgłą przesłania oczy, cios paraliżuje. Refleksja o przeznaczeniu życia na ziemi. O wyrokach losu medytuje odkupienie, krwawa ofiara w Katyniu. Najlepszych Polskich Patriotów dopełnić się musiała. W Wigilię Pańskiego Miłosierdzia na oczach świata całego. By miłość bratnia w sercach chrześcijan obu narodów długo zwaśnionych, po nowemu zmartwychwstała".

"W sobotę 10 kwietnia, gdy Smoleńsk we mgle tonął, samolot Prezydenta spadł na ziemię i doszczętnie spłonął. Nikt z 96 osób katastrofy tej nie przeżył, zginął Polski Prezydent, jego żona, ministrowie, posłowie, ochrona, goście, załoga samolotu. A dlaczego? Chyba tylko po to, aby cały świat w Katyń uwierzył". (~ Rob_Ert)

"Życie jest scena, Bóg reżyserem, człowiek aktorem. Kochajmy ludzi bo tak szybko odchodzą. Wyrazy współczucia dla rodzin, przyjaciół i dla nas całego narodu" (~Tomek).

Jest mi bardzo przykro z powodu katastrofy. Pomimo tego,że mam 14 lat uważam, że Ci ludzie byli potrzebni nie tylko państwu. Ale pomyślmy moi mili o ich rodzinach, współmałżonkach, dzieciach, wnuczkach.... oddajmy im należyty hołd. Jeśli możecie pomódlcie się za nich bo w tej chwili tylko to może im pomóc. (~Aniołek) Panie Prezydencie, dziękuję za walkę o Polskę, Pani Prezydentowo dziękuję dobro jakie miała Pani w sobie dla wszystkich. [*] wieczny odpoczynek racz IM dać Panie [*] (~Paulina) Smutek, pustka, żal, łzy. To przerażające wydarzenie każe na chwilę zatrzymać się... zatrzymać w bieganinie i plątaninie naszego życia... (...) .Szczególne kondolencje chciałabym złożyć najbliższym rodzinom WIELKICH POLAKÓW, którzy zginęli w katastrofie, bo to właśnie oni czuja największą stratę w szczególności Pani Marcie Kaczyńskiej, która tak nagle straciła obojga rodziców - to niewyobrażalny ból... Pokój Waszym Duszom ['] (~Marcia) Nie zapomnimy. Łaczę się w ogromnym bólu z rodzinami wszystkich ofiar. Nie jestem W stanie wyobrazić sobie bólu, jaki czuje Pani Marta - straciła na raz dwie najukochańsze osoby. Pani Marto płaczę razem z Panią (~Danuta) Historia zatoczyła koło. Podzróżowaliście tam, aby złożyć hołd i zwrócić oczy świata na zbrodnię Katyńską, lecz takiej ofiary nikt się nie spodziewał. Cześć Waszej pamięci! (~Nekkara) Wpisy z Księgi Kondolencyjnej tvn24.pl

LISTA OSÓB, KTÓRE ZGINĘŁY

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: Kontakt TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt TVN24

Pozostałe wiadomości