Najnowsze

Scholz do Putina: ta wojna musi zostać natychmiast zakończona

Najnowsze

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień
Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień Wojska Lądowe Ukrainy
wideo 2/2
Wojska Lądowe Ukrainy Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował w czwartek do prezydenta Rosji Władimira Putina o zakończenie działań wojennych w Ukrainie. Szef niemieckiego rządu poinformował, że rząd federalny przekaże 2 miliardy euro na pokrycie kosztów opieki i integracji uchodźców z Ukrainy.

Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. - Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu. Podkreślił, że Putin niszczy nie tylko Ukrainę, ale także "przyszłość własnego kraju".

Kanclerz poinformował, że rząd federalny przekaże 2 mld euro krajom związkowych RFN na pokrycie kosztów opieki i integracji uchodźców z Ukrainy. W poniedziałek federalne ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w Niemczech zarejestrowano ponad 300 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.

Scholz: zabijanie ludności cywilnej to zbrodnia wojenna

Olaf Scholz podczas wystąpienia w środę w Bundestagu ostro potępił działania Rosji w Ukrainie. - Przerażające obrazy z Buczy wstrząsnęły nami wszystkimi głęboko. Rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się dokonali tam masakry ukraińskiej ludności cywilnej, na dzieciach, kobietach i osobach starszych – powiedział kanclerz na forum Bundestagu.

Kategorycznie odrzucił stwierdzenia rosyjskiego rządu, zapewniającego, że materiały filmowe i zdjęcia z Buczy były spreparowane. - Cyniczne są kłamliwe twierdzenia, rozpowszechniane przez Rosję, że wszystko zostało zainscenizowane. Zarówno sprawcy zbrodni, jak i osoby rozpowszechniające kłamstwa muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności - zażądał Scholz.

Podkreślił, że zabijanie ludności cywilnej to zbrodnia wojenna. Zabijanie przez rosyjskie wojska na terenie Ukrainy trwa nieprzerwanie i "niestety, trzeba się spodziewać, że w najbliższym czasie zobaczymy więcej takich zdjęć z innych miejscowości" – dodał kanclerz, wzywając po raz kolejny rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do "powstrzymania tej niszczycielskiej wojny i wycofania wojsk z Ukrainy".

Scholz wezwał też kraje związkowe, aby nie "wdawały się w spór o finansowanie podczas przyjmowania uchodźców z Ukrainy". Wyraził nadzieję, że "obejdzie się bez długich dyskusji o kwestiach finansowych między różnymi szczeblami władzy naszego kraju, oraz że szybko i sprawnie dojdzie do porozumienia między rządem federalnym a krajami związkowymi". - Prawdziwym zadaniem jest teraz pomoc uchodźcom, którzy szukają ochrony w Niemczech - podkreślił Scholz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości