Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w Donbasie
Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w DonbasieTVN24
wideo 2/21
TVN24Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w Donbasie

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 138 dni. - Każdy, kto wydaje rozkazy przeprowadzenia ostrzału takiego jak w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, i każdy, kto te rozkazy wykonuje, świadomie zabija ludzi - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ostrzelania przez siły rosyjskie bloku mieszkalnego w tym mieście. Dwie osoby zginęły w niedzielę w dokonanych przez wojska rosyjskie ostrzałach wsi i miast w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu leżącego na wschodzie Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Każdy, kto wydaje rozkazy przeprowadzenia ostrzału takiego jak w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, i każdy, kto te rozkazy wykonuje, świadomie zabija ludzi - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że sprawcy poniosą karę.

"Każdy, kto wydaje rozkazy takich ostrzałów, i każdy, kto dokonuje ostrzałów zwykłych miast, dzielnic mieszkalnych, zabija całkowicie świadomie. Po takich ostrzałach nie będą oni mogli powiedzieć, że czegoś nie wiedzieli czy nie zrozumieli" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

> Dwie osoby zginęły w Siwersku, gdzie w ostrzałach uszkodzony został blok mieszkalny i zniszczony dom prywatny - poinformował Kyryłenko w komunikacie w serwisie Telegram.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie (powiecie) bachmuckim. Pod ostrzałami znalazła się miejscowość Nju-Jork i Sołedar, ta ostatnia dwukrotnie - w niedzielę nad ranem i wieczorem. W wyniku pierwszego z tych ostrzałów spłonął miejscowy dom kultury i budynek administracyjny.

> W niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" była szefowa sztabu planowania strategicznego NATO Stefanie Babst stwierdziła, że jednym z celów rosyjskiej armii jest sterroryzowanie ukraińskiej ludności cywilnej, a odnosząc sie do zamiarów prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedziała, że nie spodziewa się, aby chciał kontynuować swoją "operację specjalną" w nieskończoność, jednak nawet gdyby Rosja zrobiła sobie "przerwę", to i tak będzie chciała zniszczyć Ukrainę jako niezależne państwo.

> "Dziękuję ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy Denysowi Monastyrskiemu za dzisiejsze owocne rozmowy w Warszawie; od maja to już nasze trzecie spotkanie poświęcone pomocy Ukrainie - napisał w niedzielę wieczorem szef MSWiA Mariusz Kamiński.

> Bardzo przykro mi o tym mówić, ale nadszedł moment, w którym na ulicach Warszawy słyszę złe rzeczy o swoich rodakach. I tutaj chcę powiedzieć jedną rzecz: każdy z nas jest tą wojną zmęczony, ale ona cały czas trwa, cały czas ukraińskie miasta są ostrzeliwane - mówiła ukraińska dziennikarka Alina Makarczuk w niedzielnych "Faktach po Faktach" w TVN24.

Alina Makarczuk i Ołeh Biłecki w "Faktach po Faktach"
Alina Makarczuk i Ołeh Biłecki w "Faktach po Faktach"TVN24

> Ratownicy przy pomocy dźwigu przeszukali gruzy bloku mieszkalnego po rosyjskim ostrzale w mieście Czasiw Jar we wschodniej Ukrainie - podała agencja Reutera, nie precyzując, jaki jest efekt akcji. Wciąż nieznany pozostaje los 20 osób, w tym dziecka. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości