Relacja odświeża się automatycznie
- 21:03
My kończymy naszą relację i serdecznie dziękujemy Państwu za uwagę!
- 21:01
Debata dobiegła końca. Na zakończenie kandydaci wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie.
- 21:00
Biejat: Dużo słyszeliśmy o tym, żeby zrobić to, co jest możliwe. Dla mnie polityka oznacza sięgać dalej.
- 20:59
Biejat: To była świetna inicjatywa. To nas łączy, że chcemy robić inną politykę. Politykę o konkretnych sprawach, a nie o ciągłej nawalance. Łączy nas więcej, chociażby do obsadzenia spółek Skarbu Państwa. Nasze ugrupowania popierają odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa. Ale było widać również to, co nas różni.
- 20:58
Hołownia: Pokolenie, nie kadencja. To powinien być prezydent RP.
- 20:58
Hołownia: Chcę wam powiedzieć – wojny nie będzie. Ani w Polsce, ani między nami nie powinno być wojny.
- 20:57
Hołownia: Pokazaliśmy wam trochę skandynawskiej polityki – merytorycznej, ale opartej na szacunku.
- 20:57
Hołownia: Wiele nas różni, ale też wiele nas łączy. Asystencja dla osób z niepełnosprawnościami, walka z bankami, o dostępność kredytów i mieszkań, o potędze Polski.
- 20:56
Czas na krótkie oświadczenia kandydatów.
- 20:55
Hołownia: Powinniśmy środowisko pracy uczynić bezpiecznym dla ludzi, którzy chcą pracować, ale też dla tych, którzy są przedsiębiorcami i chcą ludzi zatrudniać.
- 20:54
Biejat: To, co musimy zrobić, to budować taki system, który nie premiuje wypychanie na B2B. Musimy też wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy.
- 20:53
Biejat: To jest ogromny problem. W Polsce mamy plagę B2B. To się dzieje dlatego, że coraz częściej budujemy system, kiedy to się opłaca. Dlatego jestem przeciwko zmianie składki zdrowotnej.
- 20:53
Pytanie o zatrudnienie na B2B i brak alternatyw w wielu branżach. Jaki jest plan, aby taki problem rozwiązać?
- 20:51
Hołownia: My z PSL jesteśmy w dobrych relacjach, choć nie zgadzamy się też, na przykład w tej kwestii. Wszyscy nasi posłowie głosować będą włącznie ze mną za ustawą o związkach partnerskich, kiedy wreszcie w Sejmie się znajdzie. Możesz być tego pewna. Bo polityka powinna widzieć cierpienie ludzi.
- 20:50
Biejat: To też twoja współodpowiedzialność Szymon, bo to twój koalicjant i partner.
- 20:49
Biejat: Równość małżeńska jest konieczna. PSL stoi na drodze do realizacji związków partnerów, które miałyby prawdziwy sens. Wymyślają absurdalne zarzuty. Kosiniak-Kamysz nie zna życia. Nie rozumie, jak działa świat.
- 20:49
Pytanie od publiczności na temat wychowywania dziecka w rodzinach jednopłciowych: Czy takie związki byłyby naprawdę takie złe?
- 20:48
Biejat: Żyjemy dzisiaj w trudnym świecie, pełnym zagrożeń. Z każdego tego kryzysu UE wychodziła wzmocniona i pokazała, że jest najlepszym tego rodzaju projektem na skalę światową. I UE coraz lepiej rozumie, że musimy grać do jednej bramki. Zmieniają się siły ciążenia w UE i to jest dla nas ogromna szansa.
- 20:47
Biejat: Zgadzam się z tym, że nie musimy się dziś bać pokrzykiwań, że stracimy naszą niezależność.
- 20:46
Hołownia: Z tymi, którzy chcą, musimy wziąć odpowiedzialność i przywództwo w UE. Polska w ciągu najbliższych pięciu lat może się stać istotną lokalną potęgą.
- 20:45
Hołownia: To ważne, żeby UE nie tylko przetrwała, ale się rozwinęła. Federalizacja? Jesteśmy daleko od tego.
- 20:45
Pytanie z sali: Jak widza państwo przyszłość UE i rolę Polski w niej?
- 20:43
Hołownia: Myślę, że nikt na razie nie będzie ruszał wieku emerytalnego. Będzie dużo gadania. Trzeba stworzyć warunki dla tych, którzy chcą pracować, mimo wieku emerytalnego.
- 20:43
Hołownia: Kiedy ktoś mówi, że obniży wiek emerytalny, zwykle nie dodaje drugiej części zdania – jaka będzie wtedy wysokość świadczenia? Obawiam się, że niższa. Teraz jest pytanie, czy przy dłuższym życiu to rzecz, która nam się opłaca.
- 20:41
Biejat: Jestem za tym, żeby obniżyć wiek emerytalny mężczyzn. Musimy zrobić wszystko, żeby ci, którzy chcą i mogą pracować, nie byli wypychani.
- 20:41
Pytanie o obniżenie wieku emerytalnego.
- 20:40
Hołownia: W Sejmie jest 30 procent kobiet, w społeczeństwie 50 procent. Gdzie głos kobiet będzie lepiej reprezentowany?
- 20:39
Hołownia: Żeby coś obowiązywało, musi być ustawa. Teraz pytanie, jak ją przyjąć.
- 20:39
Hołownia: Apeluję, aby działać. Aby zrobić wszystko, aby w Sejmie znalazła się ustawa Trzeciej Drogi i ustawa depenalizacyjna Lewicy, za którymi będziemy mogli zagłosować.
- 20:38
Biejat: Kto ostatecznie dba o prawo do aborcji, widać też dzisiaj.
- 20:37
Biejat: To właśnie najlepiej pokazuje absurd tych argumentów. Na tym polega demokracja, że różni ludzi podejmują różne decyzje. Ale też na tym, że wybiera się posłów i senatorów po to, żeby słuchali ludzi.
- 20:36
Kolejne pytanie od publiczności: Dlaczego osobami, które brałyby udział w referendum będą osoby, których to nie dotyczy – jak emeryci czy księża?
- 20:34
Biejat: Mam taką rade dla wszystkich moich kolegów polityków – jeśli nie chcecie, żeby aborcja stawała się tematem wyborczym, to wreszcie te sprawę załatwmy.
- 20:33
Biejat: Referendum nie zmieni niczego w jeden dzień. Później musi być ustawa.
- 20:33
Biejat: Ale nie mieszajmy praw osób z niepełnosprawnościami, a prawem kobiet do decyzji. I śmiać mi się chce Szymon, kiedy mówisz o tym, że czas, abyśmy wzięli się do roboty i zabrali się do rzeczy. Bo ja się zgadzam, tylko ciągle słyszę o tym, że trzeba zrobić referendum, mimo że nawet ja nigdy o referendum nie postulowałam. Bo ono służy do tego, żeby nie musieć podejmować decyzji. A wyborcy wybrali nas po to, aby tę decyzję podjąć.
- 20:31
Według niej ustawa da szansę osobom z niepełnosprawnościami na niezależność, być może też na znalezienie pracy.
- 20:31
Biejat: Musimy wspierać osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Dzisiaj z ministerstwa wyszła ustawa o asystencji osobistej, która trafiła do rządu i o którą będziemy walczyć, aby minister finansów Andrzej Domański znalazł na nią pieniądze.
- 20:29
Hołownia: Ale w tej sprawie, o którą pani pytała, musimy się zastanowić, jak ludziom w trudnej sytuacji dać realny wybór. Poprzez realne stworzenie szansy, ze będzie psycholog, opieka dla dziecka, jeśli zdecydują się je urodzić.
Hołownia dodał, że konieczne jest zbudowanie wsparcie od państwa.
- 20:28
Hołownia: Sprawa dostępności aborcji zawsze wraca w kampaniach wyborczych, a kobiety dalej cierpią, dramaty dalej się dzieją. Nie wiem, dlaczego do tej pory nie zebrała się komisja nadzwyczajna do spraw aborcji. Dlaczego mamy ustawę, która może być procedowana, a nadal to się nie dzieje. Trzeba zacząć robić rzeczy. Może referendum, jak Lewica postulowała w 2016 roku.
- 20:27
Kolejne pytanie z sali: Jestem mamą dziecka z niepełnosprawnością. Mam pytanie w kontekście aborcji do 12. tygodnia. Czy i jakie mechanizmy zamierzają państwo wprowadzić, żeby budować świadomość w społeczeństwie o wartości życia każdego człowieka niezależnie od jego staniu zdrowia i sprawności?
- 20:26
Biejat: A żeby zrobić z tym porządek, trzeba postawić tamę chciwości banków. Będę apelować do wszystkich, aby poparli pomysł obniżenia marż kredytowych na kredytach hipotecznych. Niech banki przestaną w nieskończoność paść się na naszej przyszłości i naszych marzeniach.
- 20:25
Biejat: Inwestycje w mieszkania czynszowe, mieszkania na wynajem są konieczne. Dzięki Lewicy przeszła ustawa, która kładzie realne pieniądze na to budownictwo. Ale to, czego jeszcze potrzebujemy, to zrobienie porządku z kredytami hipotecznymi.
- 20:24
Biejat: Ważne są inwestycje w mieszkania.
- 20:23
Hołownia: Myślenie w kategorii pokolenia, a nie kadencji. Rząd robi taktykę, prezydent powinien strategię. Wykluczenie komunikacyjne, edukacja. To jest ten kierunek, który może nadawać prezydent.
- 20:22
Hołownia: Koszty życia w Polsce w dużym stopniu zależą od cen energii. Robimy wszystko, aby prąd był tańszy, aby nie trzeba było mrozić cen, ale żeby on był realnie tańszy.
- 20:21
Kolejne pytanie z publiczności: Co proponujecie, żeby Polonia wracała do Polski i żebyśmy żyli na dobrych warunkach? Chcemy wrócić, chcemy żeby państwo nam pomogło.
- 20:19
Biejat: Ustawa, którą proponujecie, to nie jest wprowadzenie czytelnych i korzystnych rozwiązań. Tylko tworzenie chaosu i wyłomu w systemie ochrony zdrowia.
- 20:18
Hołownia: Jeżeli chcemy to zmienić, zacznijmy rozmowę.
- 20:18
Hołownia: Zobowiązaliśmy się odejść od opresyjnego systemu składowego. Podpisaliśmy to wszyscy, z Lewicą włącznie.
- 20:17
Pada pytanie o różnice w wysokości składki zdrowotnej dla osób na umowie o pracę i umowie o dzieło.
- 20:15
Zakończyła się runda pytań wzajemnych.
- 20:15
Hołownia: Nie zagłosowałbym za ustawą o małżeństwach osób tej samej płci, ale zagłosowałbym za ustawą w sprawie związków partnerskich.
- 20:14
Hołownia: Związki partnerskie teraz. Jak już to załatwimy, rozmawiajmy dalej.
- 20:14
Hołownia: W Sejmie miałem spotkanie z tęczowymi rodzinami. Wysłuchałem historii, które rozdzierały serce. (…) Tę sprawę dla dobra dzieci państwo powinno rozwiązać. Nie można krzywdzić dziecka oderwaniem od osoby, która stałą się m najbliższa.
- 20:13
Pytanie od Biejat: Dlaczego nie popierasz równości małżeńskiej?
- 20:13
Biejat: Jeśli chodzi o Siły Zbrojne, naszym ogromnym wyzwaniem jest zwiększenie dowartościowania armii, zapobieganie odpływu żołnierzy, ale też inwestowanie w badana i rozwój. Mamy go tego narzędzia, brakuje na to pieniędzy.
- 20:12
Biejat: Coraz częściej słucha się naszego głosu. Ale ten nacisk musimy dalej wykonywać.
- 20:11
Biejat: Jeśli chodzi o sojusze bezpieczeństwa, to naszym najważniejszym zadaniem jest zbudowanie solidnego sojuszu w krajach naszego regionu – wschodniej flanki NATO i regionu Morza Bałtyckiego. Żebyśmy wspólnie wywierali większy nacisk na całą Europę.
- 20:11
Pytanie Hołowni: Jeżeli zostaniesz prezydentką, jak widzisz najważniejsze wyzwanie przed polską armią? I z kim budowałabyś sojusz bezpieczeństwa, gdyby na przykład USA odeszły od stołu rokowań w sprawie Ukrainy?
- 20:09
Hołownia: Musicie powiedzieć, gdzie będzie koszt tego rozwiązania. Tego nie słyszę.
- 20:09
Hołownia: Bo jest polityczną fikcją. Nie jesteście w stanie zapewnić 4-dniowego tygodnia pracy przy tym samym wynagrodzeniu, bo na to nie zgodzą się polskie firmy. Jak wyobrażacie sobie 20 procent mniej pracy w ochronie zdrowia lub edukacji?
- 20:08
Teraz pytanie zadaje Biejat: Dlaczego tak mocno krytykujesz nasz pilotażowy program skrócenia tygodnia pracy?
- 20:07
Biejat: Ja te wybory traktuję bardzo serio. Jako okazję do zawalczenia o wasze sprawy, o lepsza politykę.
- 20:06
Biejat: Chcą tego moi wyborcy. Ludzie przychodzą na spotkania ze mną i mówią, ze czekają na taką prezydentkę. Która wreszcie będzie stałą po ich stronie, zawsze stała po stronie swoich wartości. Ale walczę też o silną pozycję lwicy w Polsce i w tym rządzie.
- 20:05
Biejat: Oczywiście, że chcę zostać prezydentem.
- 20:05
Hołownia: Czy ty naprawdę chcesz zostać prezydentem? Czy może walczysz o pozycję Lewicy w wyborach w 2027 roku.
- 20:04
Jaki czas obowiązuje? Pytanie – 30 sekund. Odpowiedź – 90 sekund.
- 20:04
Zaczyna się runda pytań wzajemnych.
- 20:04
Pierwszy będzie Szymon Hołownia.
- 20:03
Następuje losowanie, kto zacznie pierwszy.
- 20:03
Jakie są zasady? Każdy kandydat zada po dwa pytania naprzemiennie. Później przyjdzie czas na pytania z sali. Będzie po osiem pytań do każdego kandydata. To samo pytanie zostanie zadane każdemu z kandydatów.
- 20:02
Debatę prowadzą Joanna Dzieniszewska i Łukasz Michnik.
- 20:02
Kandydatów powitały okrzyki i brawa ze strony publiczności.
- 20:01
Debata rozpoczyna się!
- 19:58
Kandydatka Lewicy oraz kandydat Trzeciej Drogi zapowiedzieli swoje starcie we wpisach na X.
- 19:56
- 19:56
W oczekiwaniu na debatę, zachęcamy do przeczytania sylwetek Biejat i Hołowni:
- 19:15
Hołownia zorganizował w środę wiec wyborczy pod hasłem "Bezpiecznie z Hołownią" w Łebie na Pomorzu. Mówił tam między innymi, że zdecydował się kandydować "w kontrze do kandydata Donalda Tuska, do kandydata Jarosława Kaczyńskiego".
- Żeby powiedzieć wam, że prezydent nie powinien być przedłużeniem ani rządu ani Sejmu, w którym zawsze będzie partyjna polityka - dodał. Jak ocenił, prezydent powinien być kimś, kto będzie pilnował, żeby załatwiane były w średnim i dłuższym terminie sprawy, które nas łączą. Podkreślił, że bezpieczeństwo nas łączy, bo każdy chce się czuć bezpiecznie.
- 19:14
A co słuchać u kandydatów na niespełna godzinę przed starciem?
Kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat powiedziała na spotkaniu z mieszkańcami Ostródy:- My z Szymonem Hołownią nie obrażamy się na to, że są różni kandydaci w ramach tej samej koalicji rządzącej. Nie mamy z tym problemu, że różni przedstawiciele strony demokratycznej walczą o głosy wyborców. To jest normalne. Na tym polega demokracja - oceniła Biejat.
Jak dodała, zaplanowana na godzinę 20 w Gdyni debata z Hołownią będzie okazją do rozmowy programach.
- 19:12
Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tej debaty!
- 19:12
Dzień dobry Państwu! Kampania wyborcza trwa, a kandydaci każdego dnia walczą o głosy wyborców. Za nami już kilka debat, a dziś – kolejna. Tym razem zmierzą się ze sobą w formacie "jeden na jeden" Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy) i Szymon Hołownia (kandydat Trzeciej Drogi).