Relacja odświeża się automatycznie
- 16:19
Dziękujemy za uwagę, spokojnego popołudnia.
- 16:19
Zakończyła się konferencja prasowa dotycząca raportu Komisji Europejskiej o stanie praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
- 16:15
Reynders: Widzimy zwiększenie cyfryzacji wymiarów sprawiedliwości w państwach członkowskich.
- 16:13
Pada pytanie o działanie wymiaru sprawiedliwości w Portugalii.
- 16:12
Reynders: Widzieliśmy, co zdecydował TK w Polsce, ale musimy mieć jasne potwierdzenie ze strony władz polskich. Na tej podstawie zobaczymy, jakie mogą być konsekwencje.
- 16:10
Jourova: Myślę, że jasno mówimy, że państwa członkowskie nie mogą sobie wybierać, co im się podoba z projektu Europa. Będziemy oczekiwali odpowiedzi do połowy sierpnia.
- 16:08
Pada kolejne pytanie o Fundusz Odbudowy w kontekście wyroków TK i TSUE dotyczących Polski.
- 16:08
Reynders: Wysłałem pismo do Polski dzisiaj po kolegium komisarzy.
- 16:07
Jourova: Jeśli chodzi o ewentualne sankcje, to będzie zależało od TSUE. Mam w dalszym ciągu nadzieję, że do 16 sierpnia dostaniemy odpowiedź. Zawsze wierzę w pozytywny wynik.
- 16:06
Padają kolejne pytania od europejskich dziennikarzy o sytuację w Polsce.
- 16:05
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek na Twitterze o wysłaniu do władz Polski pisma z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób wykonywana jest decyzja o środkach tymczasowych oraz niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej.
- 16:00
Jourova: W sprawie Węgier sytuacja jest podobna do Polski, jeśli chodzi o negocjacje w sprawie Funduszu Odbudowy.
- 15:57
Reynders: Kwestia katalońska to sprawa wewnętrzna Hiszpanii. Ozczywiście obserwujemy różne procesy, ale nie wiemy, jaka będzie ostateczna decyzja.
- 15:56
Jourova: Ważne jest, aby rada nie była postrzegana jako podlegająca naciskom politycznym.
- 15:55
Jourova: Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z problemu.
- 15:54
Pada pytanie o radę sądownictwa w Hiszpanii.
- 15:54
Reynders mówi o piśmie skierowanym do polskiego rządu w sprawie środków tymczasowych nałożonych przez TSUE: W zależności od odpowiedzi rządu, zdecydujemy, jakie będą kolejne kroki. Nie można podważać decyzji TSUE, jeśli tak będzie, będziemy prosić o sankcje finansowe.
- 15:52
Reynders: Komisja Europejska kieruje do Polski list, aby wycofał wniosek premiera do TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad polskimi. Zobaczymy, jaka będzie decyzja TK na początku sierpnia.
- 15:51
Reynders: Staramy się, aby wszystkie państwa członkowskie wdrożyły rekomendacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości.
- 15:50
Jourova: Reforma wymiaru sprawiedliwości atakuje niezależność sędziów w Polsce.
- 15:49
Jourova: Jeśli chodzi o wyrok TK, problemy z trybunałem odgrywają też znaczącą rolę.
- 15:49
Jourova: Dyskusja trwa, nie mogę przewidywać, czy i kiedy negocjacje się zakończą. Nie ma bezpośredniego powiązania pomiędzy tym, co dzieje się z wymiarem sprawiedliwości w Polsce, a tymi negocjacjami.
- 15:47
Jourova: Negocjacje trwają. Negocjatorzy KE są w bliskim dialogu z polskimi przedstawicielami. Ze strony KE są te same wymogi wobec wszystkich państw członkowskich, które chcą skorzystać z Funduszu Odbudowy.
- 15:46
Drugie pytanie dotyczy wyroków TK i TSUE z zeszłego tygodnia.
- 15:46
Pada pytanie od polskiego dziennikarza Tomasza Bieleckiego. Czy uważacie, że obecna sytuacja w Polsce jest przeszkodą do przyjęcia Funduszu Odbudowy?
- 15:45
Reynders: Bułgaria przygotowała plan działania, a teraz będziemy rozmawiać o jego wdrożeniu.
- 15:43
Pada pytanie o kwestie ujęte w raporcie dotyczące Bułgarii.
- 15:42
Reynders: Prosimy władze słoweńskie, aby zapewniły finansowanie agencji prasowej.
- 15:41
Reynerds: Musimy opracować zestaw środków, aby KE mogła przygotować strategię antykorupcyjną.
- 15:38
Zaczynają się pytania od dziennikarzy.
- 15:37
Reynerds: Mam nadzieję, że kwestia rozwinie się pozytywnie, ale jeśli nie, to wykorzystamy wszystkie środki, by powstrzymać negatywne zmiany w państwach członkowskich.
- 15:37
Reynders: Będziemy kierować się tu kwestią prymatu prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
- 15:35
Reynders: Zwracamy się do władz polskich, aby szanowały decyzję TSUE, jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zastosowanie środków tymczasowych do zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej. Polska ma miesiąc na odpowiedź, musi szanować decyzję TSUE.
- 15:35
Reynders: Jesteśmy gotowi do wykorzystania wszystkich narzędzi, które mamy do dyspozycji, jeśli chodzi o przypadki naruszania wskazane w naszym raporcie.
- 15:34
Reynders: Wszczęliśmy szereg postępowań w zakresie naruszeń przed TSUE.
- 15:33
Reynders: W raporcie znajdą państwo bardzo ważną część dotyczącą prymatu prawa unijnego i chronienia wyłącznej kompetencji TSUE, jeśli chodzi o interpretację prawa unijnego.
- 15:32
Reynerds: Regulatorzy rynku mediów muszą zapewnić pluralizm.
- 15:31
Reynders: Wykorzystywanie mechanizmów szpiegowskich w krajach UE jest nie do przyjęcia.
- 15:29
Reynders: Chcemy zwiększyść ilość środków na walkę z korupcją.
- 15:29
Reynders: Bardzo ważne jest, aby działać dalej, mając na celu zwiększanie efektywności wymiaru sprawiedliwości.
- 15:28
Reynders: Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będę miał okazję porozmawiać ze wszystkimi ministrami sprawiedliwości państw członkowskich.
- 15:27
Reynders: Jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości - mamy szereg wątpliwości. Wobec niektórych państw członkowskich wykorzystywaliśmy wszystkie możliwe środki, jakie mieliśmy do dyspozycji.
- 15:26
Reynders: Teraz skupiamy się na ostatnich wydarzeniach, być może wyjaśnimy nasze reakcje. Opisywaliśmy to już w zeszłych miesiącach. W odniesieniu do pierwszego raportu teraz możemy lepiej oceniać sytuację.
- 15:24
Reynders: Debata toczy się także na forum Parlamentu Europejskiego. Chciałbym zaapelować o zwołanie posiedzenia, które będzie poświęcone analizie wniosków z naszego raportu.
- 15:23
Reynders: Debata, która toczyła się w państwach członkowskich, była bardzo żarliwa. Musimy pamiętać, że praworządność stoi u podstaw Unii Europejskiej.
- 15:21
Głos zabiera unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynerds.
- 15:21
Jourova: Jesteśmy przekonani, że lepiej jest zapobiegać niż naprawiać. Ten raport poświęcony praworządności jest bardzo przydatnym narzędziem prewencji.
- 15:20
Jourova: Chcemy promować bezpieczeństwo dziennikarstwa oraz prawo do poszukiwania prawdy.
- 15:19
Wiceprzewodnicząca KE mówi o zamachu na holenderskiego dziennikarza Petera R. de Vriesa.
- 15:19
Jourova: Państwa członkowskie raportują coraz większą liczbę zagrożeń wobec mediów.
- 15:18
Jourova: Komisja Europejska zdecydowała się dziś upoważnić komisarza Reyndersa do użycia środków mających skłonić Rzeczpospolitą Polską do zastosowania się do decyzji i wyroku TSUE. Wysłaliśmy w tej sprawie list
- 15:18
Jourova: KE kieruje do Polski list z pytaniem, czy i jak zamierza zastosować się do środków tymczasowych TSUE. Polska ma czas do 16 sierpnia, po tym czasie KE będzie wnioskować o nałożenie kar finansowych.
- 15:16
Jourova: Praworządność i wolność mediów jest podstawą, na której oparta jest Unia Europejska.
- 15:14
Jourova mówi o stanie praworządności w państwach Unii Europejskiej.
- 15:08
Konferencja się rozpoczyna, głos zabiera Vera Jourova.
- 15:06
Wcześniej na Twitterze Vera Jourova napisała: "Debata na temat #RuleOfLaw w UE jest potrzebna. Dlatego też przedstawiamy dziś nasz coroczny raport #RuleOfLaw obejmujący wymiar sprawiedliwości, mechanizmy antykorupcyjne, wolność i pluralizm mediów oraz inne instytucjonalne mechanizmy kontroli".
- 15:05
Dzień dobry, zapraszamy na relację z konferencji prasowej wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej i unijnego komisarza sprawiedliwości Didiera Reyndersa.