Najnowsze

Najnowsze

Niedziela, 3 czerwca, 21:00 Rosja chce podjąć współpracę z partnerami z NATO w rozwijaniu systemu obrony przed pociskami krótkiego zasięgu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow nazwał to alternatywą dla amerykańskich planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej. O tym czy to zalążek nowej zimnej wojny i czy tarcza rzeczywiście zagraża Rosji rozmawiali w Magazynie 24 Vladimir Kiriyanov z "Rosyjskiego Kuriera Warszawskiego", Jerzy Marek Nowakowski i Bartosz Węglarczyk ("Gazeta Wyborcza").

Zięć prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa został zwolniony za kaucją z wiedeńskiego aresztu - podały w niedzielę austriackie władze. Były ambasador Kazachstanu w Wiedniu zaapelował do austriackich władz, by nie dopuściły do jego ekstradycji, gdyż jego życie byłoby po powrocie do kraju zagrożone.

Nieznani napastnicy porwali w Nigerii trzech Rosjan i dwóch obywateli RPA - pracowników koncernu aluminiowego. Wczoraj uprowadzono tam czterech innych cudzoziemców.

- Rządząca koalicja to nasi przeciwnicy. Platforma to konkurent, ale nie przeciwnik, tylko partner w dyskusji - wskazał swoim zwolennikom Aleksander Kwaśniewski na Konwencji Krajowej SLD, podczas której ogłosił, że zgadza się zostać przewodniczącym rady programowej LiD-u.

Sobota, 2 czerwca, 21:00Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w liście lektur obowiązkowych. Według projektu, na liście pojawią się m.in.: cztery powieści Sienkiewicza, "Pamięć i tożsamość" Karola Wojtyły i utwory Jana Dobraczyńskiego. Znikną natomiast dzieła Gombrowicza, Witkacego, Goethego, Kafki, Dostojewskiego, Conrada i Herlinga-Grudzińskiego. O zmianach dyskutowali goście Magazynu 24 godziny - Kazimiera Szczuka, krytyk literacki i Wojciech Wierzejski, poseł Ligi Polskich Rodzin.

Zięć kazachskiego prezydenta zaapelował do władz Austrii o niewydawanie go Kazachstanowi, gdzie - jak twierdzi - zagrożone będzie życie jego i jego rodziny. W wywiadzie dla tygodnika "Profil" (numer w sprzedaży od poniedziałku), Rachat Alijew wyraża nadzieję na otrzymanie austriackiego obywatelstwa.

I żyli długo i szczęśliwie, na co zasłużyli – bo po tym, co wcześniej przeżyli, to już ledwo żyli. Dziś pierwsza czeRwcowa (z naciskiem na R) sobota, więc będzie o ślubach.

Jan Grzebski z Działdowa po 19 latach powrócił do życia. Dzięki rehabilitacji zaczyna mówić i stawia pierwsze kroki, mimo że przez lata nikt, prócz żony, nie dawał mu żadnych szans. - Jestem przekonany, że bez żony, pan Jan nie byłby w stanie wrócić do zdrowia - powiedział Wojciech Pstrągowski, rehabilitant Jana Grzebskiego.

W kręgach zbliżonych do kierownictwa PiS huczy od informacji o zmianie na stanowisku prezesa spółki Polkomtel, operatora sieci Plus. Jarosława Bauca miałby zastąpić Adam Glapiński, pisze "Gazeta Wyborcza".

Rozporządzenie, które pozwala funkcjonariuszom CBA zakuwać ludzi w kajdanki nawet wtedy, gdy nie stawiają oporu, jest sprzeczne z konstytucją i ustawą o CBA, uważa rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, informuje "Życie Warszawy".

Jakiego męża/żony nie chciałbyś dla swego dziecka... - zapytała "Gazeta Wyborcza" Polaków. Okazało się, że większość naszych uprzedzeń ma się niestety dobrze.

Czy na koloniach nastolatki będą miały do dyspozycji antykoncepcję „po stosunku”? Domaga się tego od Romana Giertycha Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - informuje "Życie Warszawy".

We wrześniu 1998 roku na działkach pod Warszawą policjanci znaleźli ciało Rafała Kanigowskiego ps. Gruby. Wszystko wskazuje, że w Piasecznie mafia odstrzeliła człowieka, który na jej rozkaz trzy miesiące wcześniej zlikwidował gen. Marka Papałę - pisze "Super Express”.

PiS wprowadziło do projektu ustawy o służbie wojskowej zapis o tym, że lustracji będą podlegać wszyscy oficerowie, od pułkownika wzwyż. Nie uciekną jej nawet wysocy stopniem wojskowi kapelani, psychiatrzy czy kardiolodzy, dowiedział się "Dziennik".

Oskarżeni w tzw. aferze bakszyszowej zarzucają Wojskowym Służbom Informacyjnym defraudację amerykańskich pieniędzy, przeznaczonych na odbudowę Iraku - pisze "Dziennik".

Jaka grupa zawodowa jest zdeprawowana najbardziej? - zapytał Polaków "Fakt". Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) wskazała... polityków.

Piatek, 1 czerwca, 21:00Holenderski Donor show okazał się mistyfikacją. Umierająca kobieta, która miała oddać nerkę jednemu z czekających na przeszczep uczestników naprawdę jest aktorką. Pomysł na kontrowersyjny reality show podzielił środowisko transplantologów. Dla jednych była to dobra próba zwrócenia uwagi na problem przeszczepów organów, inni uważają, że społeczeństwo należy uświadamiać w inny sposób. Wydarzenie komentowali goście "Magazynu 24 Godziny"

Alfred Janc, profesor ekonomii z Poznania, od piątku kieruje Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego, dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zastąpił Wojciecha Kwaśniaka, którego rezygnację, po siedmiu latach sprawowania przez niego tej funkcji, przyjął prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje 11 i 12 czerwca w Warszawie i Krakowie konferencję na temat perspektyw oddzielnego nauczania dziewcząt i chłopców, które staje się coraz popularniejsze na zachodzie Europy i w USA, informuje "Gazeta Krakowska".