Najnowsze

Najnowsze

Czy rozliczenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego i komisje śledcze zdominują polskie życie polityczne najbliższych miesięcy? W każdym razie te tematy zdominowały dyskusję Jerzego Szmajdzińskiego, Tomasza Dudzińskiego i Bronisława Komorowskiego w programie TVN "Teraz MY".

- Nie ma żadnych wniosków personalnych - powiedział rzecznik PiS Adam Bielan po wieczornym posiedzeniu komitetu politycznego tej partii. Bielan był jedną z osób, które niektórzy członkowie PiS w poniedziałek obwiniali za niepowodzenie w wyborach.

- Mogę się z panem założyć, że za rok polski kontyngent też będzie w Iraku - taką enigmatyczną propozycję złożył w "Kropce nad i" szef MON Aleksander Szczygło swojemu prawdopodobnemu następcy Bronisławowi Komorowskiemu z PO.

Z poparciem 29% zwyciężyła skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) w wyborach parlamentarnych w Szwajcarii. To oficjalne wyniki, podane przez Federalne Biuro Statystyczne.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia w Berlinie losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II Wojnie Światowej z Europy Środkowej i Wschodnie. Według jej zapowiedzi, wkrótce znany będzie dokładny projekt takiej placówki.

Marek Borowski nie uważa wyniku Lewicy i Demokratów za porażkę - To dość solidny wynik, biorąc pod uwagę okoliczności - ocenia były marszałek sejmu na antenie TVN24.

Armatki wodne i gaz łzawiący powstrzymały kilka tysięcy skrajnie prawicowych demonstrantów, którzy chcieli szturmem zdobyć gmach budapesztańskiej opery, w której przemawiał znienawidzony przez nich socjalistyczny premier Ferencs Gyurcsany.

- Strzeżcie się podziałów... Świat muzułmański czeka na wasze zjednoczenie pod jednym sztandarem - powiedział w wyemitowanym przez Al-Dżazirę nagraniu Osama bin Laden. Autentyczność nagrań nie została jeszcze potwierdzona.

Amerykańscy eksperci uważają, że Waszyngton powinien być spokojny o współpracę polsko-amerykańską. Uważają tak mimo, że przyszły rząd Donalda Tuska zapowiada twardsze stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

Był już boom na ekologiczne opakowania i ekologiczne samochody - teraz przyszedł czas na eko-trumny. Po raz pierwszy ten najnowszy wynalazek zaprezentowano w Hong Kongu.

Grupa konińskich uczniów sama przygotowuje przedstawienia, układa choreografię, a pieniądze z biletów przekazuje potrzebującym osobom. Ich ostatnie show zachwyciło publiczność - i pomogło choremu dwuletniemu Kubie.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne jest podporządkowane premierowi, to jest policja polityczna - powiedział Jarosław Gowin w poniedziałek w TOK FM. Podkreślił, że zmiana ustawy o CBA jest konieczna, bo umożliwi między innymi zmianę jego szefa i zlikwiduje jednosobową kontrolę nad biurem.

- Nie będzie żadnych pochopnych decyzji. Wszystko będzie konsultowane z sojusznikami - tak o wycofaniu polskich wojsk z Iraku mówił TVN24 Radosław Sikorski, którego media typują na nowego szefa MSZ lub MON.

"O godzinie 19:28 przekazano do OKW w Warszawie zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej wszystkie wyniki głosowania za granicą w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP - w 205 komisjach wyborczych" - poinformowało w oficjalnym komunikacie MSZ. Wcześniej zaniepokojona opóźnieniami PKW ostrzegała Annę Fotygę, że jeśli wyniki nie zdążą spłynąć do Polski, głosowanie może się okazać nieważne.

Dwa zarzuty prokuratura chce postawić Andrzejowi Lepperowi. Dotyczą one tzw. seksafery i fałszywego oskarżenia Zbigniewa Ziobry. Immunitet Leppera wygasa najprawdopodobniej 5 listopada.

PO zerwie z polityką zagraniczną braci Kaczyńskich i zaakceptuje Europejską Kartę Praw Podstawowych - cieszy się francuski dziennik "Le Monde". Wielu dziennikarzy ocenia, że Tusk poprawi stosunki z zagranicą, większość podkreśla jednak: -Dużo zależy od tego jak ułoży sobie relacje z prezydentem Kaczyńskim.

Dziesiątki fantastycznych postaci maszerowało dzisiaj ulicami stolicy Meksyku. Organizatorzy parady "alebrijes", bo tak nazywane są stwory z meksykańskich mitów, legend i opowieści liczą, że ich pomysł będzie kontynuowany i parada stanie się tradycją.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w oficjalnym oświadczeniu bardzo pozytywnie oceniła przebieg wyborów w Polsce. Jedyne zastrzeżenia dotyczą kontroli nad telewizją publiczną.