Najnowsze

Najnowsze

42,2 PO do 31,3 procent dla PiS - to wynik sondaży late poll z 5.45 rano. Platforma nie może rządzić samodzielnie. Frekwencja wyniosła 53,34 procent i była najwyższa od 16 lat.

Zdaniem ekspertów wysoka frekwencja dowodzi tego, że Polacy biorą współodpowiedzialność za to w jakim kierunku idzie państwo. Ich zdaniem znaczny wpływ na wyniki wyborów miała mobilizacja młodszej części elektoratu.

Choć 1 listopada miał być pierwszym dniem ustawowego zakazu pracy sklepów w święta, to część sieci, na przykład Żabka może swoje punkty otworzyć. Za to zamknięte mogą być... stacje benzynowe - zapowiada "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje listę miast w Polsce, w których zamierza zachęcać młodych mężczyzn do wstępowania w szeregi armii zawodowej, pisze "Polska". Taka armia ma powstać do końca 2012 r. i liczyć 150 tys. żołnierzy.

W walce o stanowisko najwyższego rangą żołnierza w NATO, przewodniczącego Komitetu Wojskowego, zmierzą się Polak, Włoch i Hiszpan - informuje "Dziennik". Hiszpan ma najmniejsze szanse, uważają eksperci zajmujący się sprawami bezpieczeństwa.

Dwa lata temu SLD dostało niewiele ponad 11 procent głosów - teraz LiD ma prawie 13 procent. Liderzy mówią, że są zadowoleni z wyniku, ale jeśli zsumować poparcie jakie miały w 2005 roku SLD, SDPl i Partii Demokratycznej, okaże się, że przez ten czas dużo stracili.

Za namową "Super Expressu" posłowie Marek Suski z PiS i Mirosław Drzewiecki z PO założyli się, że to ich partia wygra wybory. Przegrany zobowiązał się wpłacić 2007 zł na konto poszkodowanych przez los dzieci.

Grzegorz Karpiński, jeden z kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu, stworzył internetową grę "Zablokuj PiS. Sprawdź czy dasz radę". Polityk chciał dzięki temu zwiększyć zainteresowanie swą osobą. I osiągnął sukces.

Wczorajsi koalicjanci, ministrowie, wicepremierzy - dziś z wynikiem po 1,5 procent idą na długie sejmowe wakacje. Samoobrona i LPR dostały od wyborców czerwoną kartkę.

- Nasz wynik jest dramatyczny. Oczekuję głów jego twórców - mówi poseł PiS Jacek Kurski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Kampanią wyborczą Prawa i Sprawiedliwości kierowali Adam Bielan i Michał Kamiński. Przyczyn porażki Kurski upatruje też w "zmobilizowanym niesprzyjającym elektoracie", czyli młodzieży.

- Bez względu na to, kto utworzy nowy polski rząd, szybkiej poprawy stosunków między Polską i Rosją raczej nie należy się spodziewać - ocenia wyniki wyborów do polskiego parlamentu Dmitrij Babicz, znany rosyjski publicysta.

Turcja jest gotowa zapłacić "każdą cenę" za rozbicie kurdyjskich rebeliantów mających swoje bazy w północnym Iraku - zapowiada administracja prezydenta Turcji. W oświadczeniu czytamy, że integralność terytorialna tego kraju zostanie uszanowana. Jednak niektóre źródła informują o możliwości rozpoczęcia akcji zbrojnej na terenie Iraku.

Politycy Samoobrony zapewniają, że nie znikną ze sceny politycznej mimo przegranej w wyborach. Wśród działaczy panuje jednak smutek, bo partia nie przekroczyła progu wyborczego. Według wstępnych wyników PBS DGA - ma 1,5 proc. głosów.

Roman Giertych zapowiadał, że w razie porażki LPR, zrezygnuje z funkcji prezesa Ligi. - Wyniki wyborów trzeba zadedykować premierowi. Sam tego chciał - skomentował zaś szef klubu LPR Szymon Pawłowski po ogłoszeniu sondaży.

LiD wyklucza na razie koalicję z PO. - Nie ma takiej możliwości, ale interesuje nas popieranie pewnej całości - powiedział Wojciech Olejniczak w TVP. Według wstępnych wyników PBS DGA dla TVN, TVN24 i dziennika "Polska" z godz. 23.59 LiD otrzymał 12,6 proc. głosów. To daje odpowiednio 50 mandatów poselskich.

Polacy wybrali nowy Sejm - teraz kolej na polityków i rozmowy koalicyjne. Kto będzie rządzić Polską? Wyborcy przebadani przez PBS DGA najchętniej wskazywali koalicję PO-PSL.