Młodzież Wszechpolska wybiera się na debatę o związkach partnerskich

TVN24

tvn24Debata o związkach partnerskich miała odbyć się w lutym

Młodzież Wszechpolska zapowiada, że skorzysta z zaproszenia na otwartą debatę o związkach partnerskich, która ma się odbyć na Uniwersytecie Gdańskim. To drugie podejście do tego spotkania. Pierwsze odwołano ze względu na protesty.

Debata ma się odbyć 27 maja na Uniwersytecie Gdańskim. Udział w niej wezmą m.in. poseł Robert Biedroń, z Ruchu Palikota i Radomir Szumełda, działacz PO.

Spotkanie ma być otwarte dla studentów i osób z zewnątrz.

Młodzież Wszechpolska i ONR

Z zaproszenia zamierzają skorzystać m.in. członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Pomorskiego Obozu Narodowo-Radykalnego. Oba te ugrupowania, podpisane nazwiskami swoich prezesów, wystosowały oświadczenie w tej sprawie do rektora uczelni.

"Po raz kolejny mamy do czynienia z próbą prowadzenia przez pederastów agitacji przystrojonej w autorytet uczelni. Taka formuła jak i temat "debaty" nie ma kompletnie nic wspólnego z dyskursem akademickim, a i Uniwersytet Gdański zapewne ucierpi na reputacji dopuszczając do tego typu wydarzeń" - czytamy w oświadczeniu.

Chcą wyrazić swoją opinię

Członkowie obu ugrupowań nie ukrywają, że tym razem nie liczą na odwołanie debaty.

"To już druga próba przeprowadzenia takiego spotkania. Jesteśmy świadomi, iż władze uczelni są zdecydowane na utrzymanie swojej decyzji w mocy. W związku z tym, również nasze organizacje pragną wyrazić chęć i gotowość do aktywnego wyrażenia swojej opinii wobec spotkań radykałów walczących z moralnością publiczną i nauczaniem Kościoła Katolickiego, które bliskie są większości Polaków" - piszą.

Co to dokładnie oznacza? - Sam jestem studentem tej uczelni, myślę że właśnie studenci mają prawo się tam pojawić i wyrazić swoje zdanie- wyjaśnia Tomasz Pałasz, prezes oddziału Młodzieży Wszechpolskiej. - Jeżeli protestować będą członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, to będą to robić w sposób kulturalny - zapewnia.

- Według nas ta debata to forma agitacji, zaproszono tylko jedną stronę, pomijając tych, którzy nie popierają związków partnerskich. Mimo opinii jakie dominowały w przestrzeni publicznej, uczelnia idzie w zaparte dając miejsce dla dyskusji pozbawionej cech dyskursu akademickiego- dodaje.

Bali się demonstracji i ataków

Poprzednia dyskusja, która miała dotyczyć ustawy o związkach partnerskich w Polsce. Przeciwko spotkaniu na UG protestowała m.in. Młodzież Wszechpolska.

Jak tłumaczyły wówczas władze uczelni, debata nie odbyła się ze względu na obawy o bezpieczeństwo jej uczestników. Obawiano się powtórki z sytuacji, która miała miejsce na Uniwersytecie Warszawskim podczas wykładu prof. Magdaleny Środy. Grupa ok. 50 zamaskowanych osób wtargnęła do auli Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Środa miała wygłosić wykład pt. "Moralność życia publicznego".

Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze