Pytanie za 75 tysięcy o Florence Nightingale w "Milionerach"

TVN24


Florence Nightingale jest uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Właśnie w roli pielęgniarki wzięła udział w wojnie stuletniej, wojnie krymskiej, w II wojnie światowej czy w wojnie w Wietnamie? Na to pytanie za 75 tysięcy złotych odpowiadał pan Leszek Leśniak z Warszawy.

Leszek Leśniak jest socjologiem z Warszawy. Obecnie zajmuje się prowadzeniem portalu internetowego.

W "Milionerach" w pytaniu za 75 tysięcy złotych została sprawdzona jego wiedza historyczna.

W jakiej wojnie wzięła udział jako pielęgniarka prekursorka tego zawodu Florence Nightingale?

A: w wojnie stuletniej

B: w wojnie krymskiej

C: w II wojnie światowej

D: w wojnie w Wietnamie

Do pytania za 75 tysięcy złotych pan Leszek przystąpił z jednym kołem ratunkowym, pół na pół. Od razu po przeczytaniu pytania zdecydował się na skorzystanie z możliwości wyeliminowania dwóch błędnych odpowiedzi.

W grze pozostały już tylko możliwości "B" oraz "D". Florence Nightingale mogła zatem wziąć udział albo w wojnie krymskiej, albo w wojnie w Wietnamie. Pan Leszek postanowił zaryzykować i postawił na D: "w wojnie w Wietnamie". Była to błędna odpowiedź.

Florence Nightingale i wojna krymska

Angielska pielęgniarka Florence Nightingale jest uważana za prekursorkę w swoim zawodzie. Podczas wojny krymskiej, toczonej w latach 1853-1856 między Rosją a Imperium Osmańskim i jego sojusznikami, była przełożoną pielęgniarek. Za sprawą jej i 37 innych pielęgniarek w szpitalach frontowych śmiertelność spadła z 40 do kilku procent.

Poprawną odpowiedzią na zadane pytanie jest odpowiedź B: "w wojnie krymskiej".

Autor: paj//rzw / Źródło: Milionerzy TVN