Błaszczak w Pentagonie. "Prezydenci obu państw ogłoszą bardzo dobrą wiadomość"

TVN24

P.o. sekretarza obrony USA Shanahan przyjął w Pentagonie ministra Błaszczakatvn24
wideo 2/3

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan we wtorek przyjął w Pentagonie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. - Prezydenci obu państw ogłoszą bardzo dobrą wiadomość opinii publicznej - zapowiedział polski minister.

Rozmowy z ministrem Błaszczakiem będą "dotyczyły szeregu zagadnień współpracy militarnej Stanów Zjednoczonych z Polską" - powiedział Shanahan podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami w oczekiwaniu na przyjazd szefa MON do Pentagonu.

Na pytanie o perspektywy powstania w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich, nazywanej potocznie Fort Trump, uchylił się od odpowiedzi, mówiąc, że o to trzeba zapytać prezydenta Donalda Trumpa.

Shanahan, pytany ponownie o "Fort Trump" już po ceremonii powitania ministra Błaszczaka przed rozpoczęciem rozmów, poprosił gościa o odpowiedź na to pytanie, ale i Błaszczak się od niej uchylił.

"Prezydenci obu państw ogłoszą bardzo dobrą wiadomość"

- Prezydenci obu państw ogłoszą bardzo dobrą wiadomość opinii publicznej, ale umówiliśmy się także na kolejne etapy pracy – powiedział minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu.

- Finalizujemy pierwszy z etapów i będziemy dalej pracować, żeby zbliżyć relacje polsko-amerykańskie na polu wojskowym i zapewnić bezpieczny rozwój Polsce i państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił Mariusz Błaszczak.

- Są trzy ośrodki, które decydują o przyszłości polsko-amerykańskich relacji: przede wszystkim Biały Dom, później Pentagon oraz Kongres. Staram się dbać o to, żeby wszystkie trzy ośrodki były dobrze poinformowane o naszych celach i zamierzeniach, o naszym zaangażowaniu i jestem przekonany, że to przynosi dobre efekty – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jak wcześniej zapowiadał minister Błaszczak, w środę podczas spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa mają zostać ogłoszone ustalenia dotyczące obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

Spotkanie z Boltonem i kongresmenami

Minister obrony spotkał się we wtorek nie tylko z szefem Pentagonu, ale też z Johnem Boltonem, głównym doradcą w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej prezydenta Donalda Trumpa oraz z senatorami Richardem Shelbym, republikaninem ze stanu Alabama, przewodniczącym komisji rozdziału środków budżetowych i z Jamesem Inhofe’em republikańskim senatorem ze stanu Oklahoma, przewodniczącym senackiej komisji sił zbrojnych.

Zapytany, czy nie obawia się sprzeciwu Kongresu wobec ustaleń, które mają zostać ogłoszone w środę, Błaszczak zaprzeczył. - Nie obawiam się. W ubiegłym roku kilkakrotnie rozmawiałem na ten temat w Kongresie, zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie - powiedział.

Zaznaczył, że był to także temat jego rozmowy z Inhofe'em podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

- Mam świadomość, że w procesie podejmowania decyzji rola Kongresu jest znacząca, dlatego wśród moich wizyt w Waszyngtonie zawsze jest spotkanie z kongresmenami - dodał.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP