logotyp tvn24

Wydarzenia roku 2017 - Polska

Lista tematów:

  • 1.
    To był rok 2017 w Polsce
  • 2.
    Sądny rok prawa i sprawiedliwości
  • 3.
    Nowy premier w starym rządzie
  • 4.
    Od rynku pracownika po uszczelniony budżet
  • 5.
    "Opcja atomowa" na własne życzenie
  • 6.
    Przekroczyli granicę, nie napotkali oporu
  • 7.
    Czarno-biały świat za miliony
  • 8.
    "Ameryka kocha Polaków"
  • 9.
    Jaki odkręca Bieruta
  • 10.
    Prezydent, minister, generałowie
  • 11.
    Głodem pokonać Radziwiłła
  • 12.
    W Brukseli i w puszczy
  • 13.
    Rekordowa Orkiestra
  • 14.
    Polskie kino jest kobietą
  • 15.
    Jedziemy do Rosji
  • 16.
    Zniszczył bajkę. Goni czas
  • 17.
    Gdy rozum śpi, szerzą się fake newsy
Wydarzenia w Polsce
Wydarzenia na świecie

ZobaczTo był rok 2017 w Polsce

Czytaj artykuł

Tytuł: podsumowanie-polska.jpg

ZobaczSądny rok prawa i sprawiedliwości

Czytaj artykuł

ZobaczNowy premier w starym rządzie

Czytaj artykuł

ZobaczOd rynku pracownika po uszczelniony budżet

Czytaj artykuł

Tytuł: Jaki był 2017 rok w gospodarce? Źródło: Shutterstock

Zobacz"Opcja atomowa" na własne życzenie

Czytaj artykuł

Tytuł: Walka na własne życzenie, czyli o relacjach Polski z Unią Europejską Źródło: P. Tracz/KPRM

ZobaczPrzekroczyli granicę, nie napotkali oporu

Czytaj artykuł

Podziel się

Wojskowi z żadnego innego kraju nie mogą liczyć w Polsce na tak entuzjastyczne podejście. Amerykańscy żołnierze rozpoczęli w 2017 roku stałą obecność nad Wisłą w ramach natowskich zobowiązań. Dla władz w Warszawie to główny dowód na gwarancje bezpieczeństwa Sojuszu, dla Waszyngtonu kolejne militarne wyzwanie. Wszystkiemu bacznie przygląda się Kreml.

Tysiące żołnierzy przekroczyło zachodnią granicę Polski. Byli doskonale wyposażeni - poza lekką bronią mieli ze sobą nawet czołgi. Po drodze nie napotkali żadnego oporu. Wręcz odwrotnie - witali ich oficjele, a na ich cześć w całym kraju odbyły się okolicznościowe pikniki. To nie scenariusz militarnej agresji, tylko przyjęcie amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Choć w przeszłości wojskowi zza oceanu regularnie pojawiali się nad Wisłą przy okazji wspólnych ćwiczeń z Polakami, to przyjeżdżali tylko na chwilę. Od stycznia 2017 roku zostali na stałe. Po prawie 18 latach od wejścia naszego kraju do NATO gwarancje bezpieczeństwa wyszły poza ramy politycznej kurtuazji. 

W momencie akcesji Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku tylko niepoprawni optymiści widzieli amerykańskie wojska stacjonujące nad Wisłą. Waszyngton długo obawiał się, że taki ruch niepotrzebnie załamie geopolityczny porządek na starym kontynencie. I nadszarpnie niełatwe relacje z Rosją. Jednak przez aneksję Krymu i wojskowe zaangażowanie Kremla w konflikt na wschodzie Ukrainy, diametralnie zmieniła się strategia Sojuszu.

Przed trzema laty na szczycie NATO w walijskim Newport przywódcy krajów członkowskich zgodzili się na wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Jednak zanim politycy i dowódcy przeszli od słów do czynów, potrzebowali czasu do kolejnego szczytu. 

Tym razem w 2016 roku w Warszawie prezydent USA Barack Obama i pozostali liderzy NATO przypieczętowali szczegóły porozumienia Enhanced Forward Presence i rozszerzenie amerykańskiej operacji "Atlantic Resolve", która była odpowiedzią na agresywną politykę Kremla na Wschodzie. Cel – odstraszenie potencjalnych przeciwników (przede wszystkim Rosji) na wschodnich rubieżach Sojuszu oraz podniesienie bezpieczeństwa państw bałtyckich i środkowoeuropejskich.

Żołnierze USA w Polsce »

OglądajŻołnierze USA w Polsce
Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty rozpoczęło działalność w Poznaniu / Wideo: Fakty TVN
  • Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty rozpoczęło działalność w PoznaniuWysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji...
    Video: Fakty TVN Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji...Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty będzie planowało i koordynowało działania amerykańskiej armii w Polsce podczas ćwiczeń czy rotacji. Siedziba jednostki jest w Poznaniu, a w piątek uroczyście rozpoczęła działalność. zobacz więcej wideo »
  • Szef MON: udało nam się uzgodnić trwały charakter obecności żołnierzy USA w PolsceSzef MON: udało nam się uzgodnić trwały charakter obecności...
    Video: tvn24 Szef MON: udało nam się uzgodnić trwały charakter obecności...04.10 | Udało nam się uzgodnić trwały charakter tej obecności. To dzięki stale obecnym siłom i zdolnościom do ich szybkiego i trwałego wzmocnienia, poziom bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników znacznie wzrośnie. Tym samym Polska ostatecznie przestanie być postrzegana jako państwo buforowe - powiedział w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak podczas inauguracji wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji w Poznaniu.zobacz więcej wideo »
  • Inauguracja wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji w PoznaniuInauguracja wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla...
    Video: tvn24 Inauguracja wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla...04.10 | Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher uczestniczyła w piątek w inauguracji działalności Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty. Towarzyszył jej zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie gen. Joe Jarrard. W uroczystości brał udział także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak.zobacz więcej wideo »
  • Mosbacher: żołnierze USA gotowi złożyć najwyższą ofiarę, bo wspólnie bronimy wartościMosbacher: żołnierze USA gotowi złożyć najwyższą ofiarę, bo...
    Video: tvn24 Mosbacher: żołnierze USA gotowi złożyć najwyższą ofiarę, bo...04.10 | - Kiedy nasi żołnierze przyjeżdżają do Polski to pozostawiają swoich najbliższych w USA. (...) Są gotowi złożyć najwyższą ofiarę nie dlatego, że Polska ma się stać klientem amerykańskich technologii, ale ponieważ wspólnie bronimy wartości, zasad demokratycznych, a także jesteśmy w gotowości, by wesprzeć NATO, gdy będzie taka potrzeba - powiedziała w piątek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Uczestniczyła w piątek w inauguracji działalności Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.zobacz więcej wideo »
  • Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych z infrastrukturą dla wojsk USASzef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych z...
    Video: tvn24 Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych...26.09 | Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych z infrastrukturą dla wojsk USA.zobacz więcej wideo »
  • Przerzut żołnierzy USA na poligon w Drawsku PomorskimPrzerzut żołnierzy USA na poligon w Drawsku Pomorskim
    Video: tvn24 Przerzut żołnierzy USA na poligon w Drawsku Pomorskim21.03 | Ponad 1,5 tysiąca żołnierzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało w czwartek na poligon w Drawsku Pomorskim, dokąd przerzucono dla nich 700 sztuk sprzętu ze składów w Eygelshoven w Holandii. Ćwiczenie ma sprawdzić i doskonalić zdolność amerykańskich wojsk lądowych do przegrupowania i rozmieszczania w sytuacjach nadzwyczajnych.zobacz więcej wideo »
  • Prezydent: cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w PolscePrezydent: cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA...
    Video: tvn24 Prezydent: cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk...21.02 | Cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wsparcie dla tych zabiegów wyraziła podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.zobacz więcej wideo »
  • Andrzej Duda podczas  środowych uroczystości z udziałem Mika PencaAndrzej Duda podczas środowych uroczystości z udziałem Mika...
    Video: tvn24 Andrzej Duda podczas środowych uroczystości z udziałem Mika...13.02 | Andrzej Duda wspólnie z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który tuż przed 13 przybył z wizytą do Polski, brał udział w spotkaniu z polskimi amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. zobacz więcej wideo »
  • Uroczystość przekazania dowodzenia kolejnej zmianie żołnierzy z USAUroczystość przekazania dowodzenia kolejnej zmianie żołnierzy...
    Video: tvn24 Uroczystość przekazania dowodzenia kolejnej zmianie...12.02 | Ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO odbyła się we wtorek w Żaganiu.zobacz więcej wideo »
  • Zwinięcie sztandaru przez żołnierzy 1. ABCT Zwinięcie sztandaru przez żołnierzy 1. ABCT
    Video: tvn24 Zwinięcie sztandaru przez żołnierzy 1. ABCT 12.02 | W Żaganiu odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA. Zgodnie z ceremoniałem amerykańskiej armii symbolem przejęcia dowodzenia było zwinięcie sztandaru schodzącej z dyżuru jednostki i rozwinięcie sztandaru wchodzącej. zobacz więcej wideo »
  • Generał broni Wojska Polskiego Jarosław Mika podczas uroczystości w ŻaganiuGenerał broni Wojska Polskiego Jarosław Mika podczas...
    Video: tvn24 Generał broni Wojska Polskiego Jarosław Mika podczas...12.02 | - Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, które były na początku amerykańskiej misji w Polsce. To pogłębianie wzajemnych możliwości szkoleniowych, doskonalenie, ale przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji - powiedział dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika we wtorek w Żaganiu. Odbyła się tam ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO.zobacz więcej wideo »
  • Czwarta zmiana pancernej brygady z USA objęła dyżur w ŻaganiuCzwarta zmiana pancernej brygady z USA objęła dyżur w Żaganiu
    Video: tvn24 Czwarta zmiana pancernej brygady z USA objęła dyżur w Żaganiu12.02 | W Żaganiu odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO. Dyżur objęła 1. ABCT, tworzona przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. - To dla naszych żołnierzy nowe doświadczenie, możemy doskonalić współdziałanie z żołnierzami z Polski i innych krajów tej części Europy - powiedział dowódca obejmującej dyżur 1. ABCT pułkownik Charles Armstrong.zobacz więcej wideo »
  • Szczerski o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce Szczerski o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce
    Video: tvn24 Szczerski o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce 11.12 | "Jesteśmy na dobrej drodze", aby doprowadzić wkrótce do "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" - powiedział we wtorek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerskizobacz więcej wideo »
  • Błaszczak spotkał się z MattisemBłaszczak spotkał się z Mattisem
    Video: tvn24 Błaszczak spotkał się z Mattisem14.11 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowa dotyczyła między innymi polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce - poinformował korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.zobacz więcej wideo »
  • Spotkanie Mariusza Błaszczaka z Jamesem Mattisem w WaszyngtonieSpotkanie Mariusza Błaszczaka z Jamesem Mattisem w Waszyngtonie
    Video: tvn24 Spotkanie Mariusza Błaszczaka z Jamesem Mattisem w Waszyngtonie14.11 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem na temat polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce.zobacz więcej wideo »
  • Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher w specjalnej rozmowie z TVN24Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher w specjalnej...
    Video: tvn24 Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher w specjalnej...31.10 | "Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić" - taką obietnicę w wywiadzie dla TVN24 złożyła Georgette Mosbacher - Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zapewniła, że Polacy będą mogli jeździć do USA bez wiz już od końca przyszłego roku.zobacz więcej wideo »
  • Błaszczak o stałej bazie sił USA w Polsce: jest poparcie dla tego projektyBłaszczak o stałej bazie sił USA w Polsce: jest poparcie dla...
    Video: Fakty TVN Błaszczak o stałej bazie sił USA w Polsce: jest poparcie dla...Jest poparcie dla tego projektu - mówi Mariusz Błaszczak o Forcie Trump. Szef polskiego MON widział się w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Trumpa, Johnem Boltonem. Kolejna rozmowa na temat powstania w Polsce stałej bazy amerykańskich wojsk odbędzie w listopadzie. zobacz więcej wideo »
  • Błaszczak: jest poparcie dla projektu Fort TrumpBłaszczak: jest poparcie dla projektu Fort Trump
    Video: tvn24 Błaszczak: jest poparcie dla projektu Fort Trump29.10 | Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem w sprawie powstania stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. - Usłyszałem, że jest poparcie dla projektu Fort Trump - powiedział. Na listopad została zaplanowana rozmowa z sekretarzem obrony USA, Jamesem Mattisem.zobacz więcej wideo »
  • Wojska USA w Polsce. Bielan: to proces skomplikowany i długotrwałyWojska USA w Polsce. Bielan: to proces skomplikowany i...
    Video: tvn24 Wojska USA w Polsce. Bielan: to proces skomplikowany i...15.09 | Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe amerykańskich wojsk w Polsce, zapadnie najwcześniej w przyszłym roku - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Podkreślił, że "na pewno żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana we wrześniu przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę", a cały proces jest "skomplikowany i długotrwały".zobacz więcej wideo »
  • Błaszczak o amerykańskich żołnierzach w PolsceBłaszczak o amerykańskich żołnierzach w Polsce
    Video: tvn24 Błaszczak o amerykańskich żołnierzach w Polsce14.09 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytował w piątek w Waszyngtonie. Podczas spotkań na Kapitolu i w Pentagonie rozmawiał o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.zobacz więcej wideo »

Desant z Niemiec do Polski

Przez kolejne miesiące szczegóły operacji ustalał nowy rząd Polski oraz administracja ustępującego prezydenta Obamy. W wyniku negocjacji zapadła decyzja, żeby w Polsce na stałe pojawiła się amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team) oraz niektóre elementy Brygady Lotnictwa Bojowego, której dowództwo znajduje się w Niemczech.

W sumie ponad 4 tysiące żołnierzy spod Gwieździstego Sztandaru. Szczególnie skomplikowana, ale i widowiskowa była operacja przerzucenia wojsk lądowych zza oceanu nad Wisłę. A dokładnie z bazy Fort Carson w stanie Colorado, skąd pochodziła pierwsza 9-miesięczna zmiana amerykańskich żołnierzy w Polsce. 

W podróż na stary kontynent wyruszył prawdziwy desant - 87 nowoczesnych czołgów M1 Abrams, 18 samobieżnych haubic M109A6 Paladin, 419 sztuk pojazdów Humvee oraz 144 transportery opancerzone Bradley. Pierwszym przystankiem był niemiecki port Bremerhaven, skąd koleją i transportem drogowym wojskowy konwój wyruszył do Polski. Część sprzętu i personelu trafiło do dodatkowo państw bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. W tych krajach również będą stacjonować w ramach zobowiązań sojuszniczych NATO. 

Amerykańskie wojska pancerne trafiły w styczniu do czterech baz w zachodniej Polsce: Bolesławcu, Skwierzynie, Świętoszowie i Żaganiu. Po zorganizowaniu się i odpoczynku, kluczowe elementy brygady rozjechały się po okolicznych krajach. Część trafiła do krajów bałtyckich, część do Niemiec, a część do Bułgarii i Rumunii. W Polsce zostało głównie dowódcy i logistycy. Natomiast kilka miesięcy później w Powidzu pojawiło się wsparcie lotnicze brygady, w postaci m.in. śmigłowców transportowych Chinook oraz helikopterów Black Hawk.

Dodatkowo w maju z Bremerhaven do Poznania przeniesiono Element Dowodzenia Misją (EDM). To komponent odpowiedzialny za kierowanie amerykańskimi operacjami wojskowymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

Beata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać żołnierzy amerykańskich
Beata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać żołnierzy amerykańskich / Wideo: tvn24


Całość dopełniają jeszcze budowana baza w Redzikowie na Pomorzu, która jest częścią instalacji tarczy antyrakietowej oraz Międzynarodowy Batalion NATO w Orzyszu na Mazurach. Trzon tego ostatniego stanowią Amerykanie, ale biorą w nim udział również żołnierze brytyjscy i rumuńscy. Lokalizacja nie jest przypadkowa – przesmyk suwalski jest uważany za jeden z najbardziej newralgicznych punktów na wschodniej flance NATO.  

Realizacja sojuszniczych zobowiązań wywołała nad Wisłą falę pozytywnych reakcji. Zwłaszcza na najwyższych szczeblach władz. Podczas oficjalnego powitania amerykańskich żołnierzy w Polsce 14 stycznia w bazie w Żaganiu zarówno premier Beata Szydło, jak i szef resortu obrony Antonii Macierewicz nie szczędzili ciepłych słów pod adresem gości.

Nie inaczej było dwa tygodnie później, kiedy prezydent Andrzej Duda wraz z amerykańskim dowództwem w Europie inaugurował działalność pancernej brygady na wschodniej flance Sojuszu. Rangę wydarzenia miały podkreślić nie tylko oficjalne spotkania, ale i pikniki wojskowe. W połowie stycznia w 16 największych polskich miastach zorganizowano pokazy sprzętu i swoich umiejętności.

Cała rozmowa z generałem Benem Hodgesem na Global Forum 2017
Cała rozmowa z generałem Benem Hodgesem na Global Forum 2017 / Wideo: TVN24 BiS

Wśród wyzwań polskie drogi i… grzybiarze

Wzmocnienie amerykańskich wojsk na Starym Kontynencie nie wszędzie spotkało się z takim entuzjazmem. Podczas ich przejazdu przez Niemcy miejscowi pacyfiści organizowali protesty. A Kreml nie szczędził ostrych słów pod kątem państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zimnowojenna wojenna retoryka rosyjskich władz nie wpłynęła na zaangażowanie militarne USA w naszej części Europy. - Jesteśmy tu już długi czas, mamy tu sporo żołnierzy, do pięciu tysięcy. Będziemy robić to nadal i będziemy dalej pracować z Polską – podkreślił amerykański prezydent Donald Trump podczas lipcowej wizyty w Warszawie.

Jego administracja udziela Polsce gwarancji bezpieczeństwa głównie w ramach artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego (mówi on o kolektywnej pomocy w przypadku agresji zbrojnej na jednego z członków Sojuszu). Wzmianka na ten temat pojawiła się również w najnowszej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego USA, opublikowanej w grudniu 2017 roku przez Biały Dom.  

Żołnierze USA w Polsce biorą udział przede wszystkim w różnego rodzaju ćwiczeniach z ich polskimi kolegami. Swoją gotowość bojową tresowali podczas serii manewrów pod kryptonimem Borsuk, Gepard czy Dragon. Zwłaszcza te ostatnie odbyły się na początku września tuż przed rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami Zapad-17. Ich zapowiedź wywołała spory niepokój na starym kontynencie. Skończyło się tylko na prężeniu muskułów przez Kreml. 

To nie jedyne problemy, z jakimi musieli się zmagać amerykańscy wojskowi w nowych okolicznościach. Szczególnie nieprzyjazne były dla nich polskie drogi. Od stycznia miała miejsca cała seria wypadków z udziałem Amerykanów. W rowach lądowały cysterny, pojazdy z amunicją czy ciężarówki.

Z innymi pojazdami zderzały się także busy przewożące wojskowych z USA. Kłopoty były również nietypowego kalibru. Na początku października plany kolejnych ćwiczeń z udziałem amerykańskich czołgów Abrams pokrzyżowali… grzybiarze. W okolicach poligonu w Żaganiu pojawiło się ich tak wielu, że wojskowi woleli wówczas nie ryzykować. 

Goście zza oceanu spotkali się z bardzo pozytywnym przyjęciem Polaków. Żołnierze starali się odwdzięczyć, jak potrafili. Dla przykładu w Bolesławcu walczyli z gliną w słynnej fabryce naczyń, a w Redzikowie uczyli angielskiego uczniów podstawówek i gimnazjum.

Przeliczyli się za to lokalni przedsiębiorcy, którzy zakładali nieco wyższe zyski dzięki amerykańskiej klienteli. Tymczasem żołnierze znacznie częściej wybierali zakupy na terenie bazy, kupując produkty przywiezione zza oceanu.

Ambasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolności
Ambasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolności / Wideo: tvn24

Co dalej?

Z dotychczasowych wypowiedzi zarówno sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, jak i strony amerykańskiej wynika, że wojsk sojuszniczych nikt z Polski prędko wycofywać nie zamierza. Rewizja tej strategii może nastąpić podczas planowanego w dniach 11-12 lipca szczytu Sojuszu w Brukseli.

Bez względu na nie w 2018 roku planowane jest zakończenie budowy elementów Tarczy Antyrakietowej (Ballistic Missile Defense, BMD) w Redzikowie. Za około 300 milionów dolarów na Pomorzu pojawi się tu m.in. radar oraz rakiety zdolne do przechwytywania wrogich pocisków. 

W przyszłym roku powinniśmy także poznać więcej szczegółów dotyczących sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej Patriot dla polskiej armii. Pentagon wyrażając zgodę na rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie zaproponował kwotę 10,5 mld dolarów (ponad 36 mln zł), co przewyższyło szacunki polskiego resortu obrony. Przedłużające się rozmowy mogą jeszcze opóźnić dostarczenie do Polski ośmiu baterii Patriot, co pierwotnie było planowane w latach 2022-26.

Piotr Drabik

Podziel się
-
Zwiń

ZobaczCzarno-biały świat za miliony

Czytaj artykuł

Tytuł: Jeden z billboardów użytych w kampanii Polskiej Fundacji Narodowej Źródło: TVN 24

Zobacz"Ameryka kocha Polaków"

Czytaj artykuł

Tytuł: 2017-07-06T114540Z_1529054248_RC1C42D2A160_RTRMADP_3_USA-TRUMP-POLAND.jpg

ZobaczJaki odkręca Bieruta

Czytaj artykuł

ZobaczPrezydent, minister, generałowie

Czytaj artykuł

Tytuł: Konflikt prezydenta z szefem MON Źródło: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

ZobaczGłodem pokonać Radziwiłła

Czytaj artykuł

ZobaczW Brukseli i w puszczy

Czytaj artykuł

ZobaczRekordowa Orkiestra

Czytaj artykuł

ZobaczPolskie kino jest kobietą

Czytaj artykuł

Tytuł: "Polskie kino jest kobietą"

ZobaczJedziemy do Rosji

Czytaj artykuł

ZobaczZniszczył bajkę. Goni czas

Czytaj artykuł

Tytuł: Kubica walczy o powrót do F1 Źródło: Twitter/Williams Racing

ZobaczGdy rozum śpi, szerzą się fake newsy

Czytaj artykuł

Tytuł: podsumowanie-roku-fake-news.jpg Źródło: Shutterstock