logotyp tvn24

TVN24 NA WEEKEND

Lista tematów

  • 1
    Grzegorz Kuczyński Trzynastej wojny Rosji z Turcją nie będzie. 7 powodów
  • 2
    Maciej Kucharczyk Sprzedał największe tajemnice Pentagonu. Arcyzdrajca jest wolny
  • 3
    Katarzyna Zdanowicz Liroy: niejeden polityk powinien się uczyć ode mnie savoir vivre’u
  • 4
    Maciej Tomaszewski "Państwo Islamskie można pokonać. To nie jest Wehrmacht"
  • 5
    Patrycja Król Niebieskooki szejk i beligijska oś dżihadu
  • 6
    Tatiana Serwetnyk Krym w ciemnościach. Tylko Putin podświetlony
  • 7
    Marek Szymaniak Polska się starzeje. Biznes zaciera ręce
  • 8
    Rafał Kazimierczak Maszyna do zwyciężania. Władymira Kliczki droga na szczyt
  • 9
    Sebastian Chabiniak Większy, młodszy, szybszy. "Cygański Król" grozi Kliczce
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Grzegorz Kuczyński

Trzynastej wojny Rosji z Turcją nie będzie. 7 powodów

Zobacz

Tytuł: weekend2-trzynastej-wojny-kuczynski.jpg

Maciej Kucharczyk

ZobaczSprzedał największe tajemnice Pentagonu. Arcyzdrajca jest wolny

Czytaj artykuł

Katarzyna Zdanowicz

ZobaczLiroy: niejeden polityk powinien się uczyć ode mnie savoir vivre’u

Czytaj artykuł

Maciej Tomaszewski

Zobacz"Państwo Islamskie można pokonać. To nie jest Wehrmacht"

Czytaj artykuł

Podziel się

Jaką rolę w wojnie w Syrii odgrywają Rosjanie i Irańczycy, czy jest możliwe pokonanie dżihadystów i z kim w tym konflikcie trzyma Izrael? O tym w rozmowie z tvn24.pl mówi były minister obrony i dyplomacji Izraela Mosze Arens.

Maciej Tomaszewski: Czym jest tzw. Państwo Islamskie? Czy to jest tylko banda dżihadystów, która zdołała podbić połowę Syrii i Iraku, czy też jest to niby-państwo z wpływowymi poplecznikami na Bliskim Wschodzie, którzy wykorzystują je do własnych celów?

Mosze Arens: Ambicje tzw. Państwa Islamskiego sięgają poza Syrię i Irak, chce ono ustanowić "kalifat". To jest sunnicka organizacja terrorystyczna, która w przeciwieństwie do innych organizacji terrorystycznych ma bazę terytorialną. Mają armię, mają surowce naturalne, pieniądze. Działają nie tylko w regionie, ale na całym świecie, jak widzieliśmy niedawno w Paryżu.

Zatem powinniśmy traktować tzw. Państwo Islamskie jako półpaństwo czy jako organizację terrorystyczną?

Możemy ich uważać za to, za co oni się uważają, a uważają się za państwo. Są terrorystycznym państwem popierającym terroryzm w rejonie swoich działań i na całym świecie.

Czy to ma jakieś znaczenie, za co je uważamy? Czy to ważne dla nas?

Wydaje mi się, że nie jest ważne, jak ich nazywamy, ale myślę, że trzeba z nimi walczyć, powstrzymać.

Czy można pokonać Państwo Islamskie? / Wideo: tvn24

Myślę, że problem, przed którym stoi Zachód, jest taki: czy jest gotów stanąć naprzeciw ISIS na lądzie? Ludzie tego nie polubią, ale nie jest tu potrzebna milionowa armia. Dżihadyści mogą być pokonani.

Mosze Arens

Pokonanie dżihadystów jest możliwe?

Tak sądzę. To nie jest Wehrmacht, to nie jest niemiecka armia podczas II wojny światowej. Jeśli powstanie koalicja, która będzie dysponowała siłami wojskowymi, [dżihadyści – red.] mogą zostać pokonani. Pytanie brzmi, czy taka koalicja zostanie powołana. Myślę, że Hollande chce ją powołać. Myślę, że trzeba będzie sobie zadać pytanie, czy to może zostać dokonane z powietrza. To prostsze i niemal bezbolesne; nie ponosi się strat, bo Państwo Islamskie nie ma sił powietrznych. Ale nie jest pewne, czy da się zwyciężyć tylko z powietrza, może będzie trzeba to zrobić także na ziemi.

Zatem sądzi pan, że Zachód powinien działać na lądzie?

Nie chcę mówić Zachodowi, co robić. Wiemy, że Kurdowie, którzy działają na lądzie ze wsparciem powietrznym USA, mają sukcesy. Ale oni działają na relatywnie ograniczonym obszarze Kurdystanu. Zatem jeśli chcesz stawić czoła siłom ISIS [inna nazwa Państwa Islamskiego – red.] w Syrii lub w Iraku i okaże się, że nie da się tego zrobić tylko z powietrza, musisz stawić im czoła także na lądzie.

Wyobraża sobie Pan zachodnie siły lądowe maszerujące na Rakkę, może nawet Damaszek, by spacyfikować Państwo Islamskie i ustabilizować Syrię?

Mosze Arens był szefem MSZ Izraela w latach 1988-1990 oraz ministrem obrony w latach 1983-1984, 1990-1992 i w 1999 r. / Źródło: tvn24
Po pierwsze, nie chcę doradzać, co robić. To coś dla ludzi bezpośrednio zaangażowanych, dla Hollande'a, Obamy, Unii Europejskiej. Mogę się domyślać, że najpierw spróbują zrobić to tylko z powietrza. Jeśli okaże się, że potrzeba sił lądowych, to możliwe, można to sobie wyobrazić. Oczywiście powstanie pytanie: co potem? Nie sądzę, by ktoś znał odpowiedź, ale mogę powiedzieć, że gorzej, niż jest teraz, być nie może. Setki tysięcy ludzi zostały zabite, ponad milion uchodźców przybyło do Europy, może niektórzy do Polski, więc nie sądzę, by miało być gorzej. Tak więc co się stanie później, to jest pytanie. Ale kiedy [dżihadyści – red.] szaleją, zabijając ludzi, dosięgając Paryża i kto wie czego potem, pierwszym pytaniem, które trzeba sobie zadać, jest: jak ich powstrzymać?

Może sposobem jest ułożenie się z Państwem Islamskim?

Ułożyć się? Nie sądzę, by to było możliwe, bo ich ambicje są bezkresne.

To może z drugiej strony jedynym wyjściem jest ułożenie się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem?

To ciekawe pytanie: kto może być twoim sojusznikiem w walce z Państwem Islamskim? Mamy Putina i Rosjan, którzy przeprowadzają ataki z powietrza i, sądzę, mają swoich ludzi na ziemi. Mamy Irańczyków, którzy chcieliby być sojusznikami w walce. Iran sam jest państwem terrorystycznym i wspiera organizację terrorystyczną Hezbollah. Dlaczego Iran jest przeciwny Państwu Islamskiemu? Bo Iran i Hezbollah to szyici, a ISIS – sunnici. Zatem czy organizacja terrorystyczna jak Iran może być dobrym sojusznikiem w walce z inną organizacją terrorystyczną? W mojej opinii nie.

Może Zachód powinien sprzymierzyć się z jednymi "diabłami", by walczyć innymi?

Jeśli kładziesz się do łóżka z diabłem, musisz zadać sobie pytanie, co się stanie potem, jaki będzie rezultat. Państwo Islamskie to nie jest taka mocna siła, może być pokonane. Jego zdolności wojskowe są bardzo ograniczone. Myślę, że problem, przed którym stoi Zachód, jest taki: czy jest gotów stanąć naprzeciw ISIS na lądzie? Ludzie tego nie polubią, ale nie jest tu potrzebna milionowa armia. Dżihadyści mogą być pokonani.

Czyli sądzi Pan, że sprzymierzanie się z Iranem nie jest dobrym pomysłem. A co z Rosją? Czy jest twórcą problemów, czy częścią rozwiązania?

Nie wiem dokładnie, jakie są cele Putina. Jeśli brać za dobrą monetę jego słowo, że chce walczyć z Państwem Islamskim – choć niektóre jego ataki były wymierzone w inne cele – może być potencjalnym sojusznikiem, może pomóc. Czy byłby sojusznikiem również na lądzie? Nie wiem, ale to będzie z Rosjanami dyskutowane. Hollande spotka się z Putinem, więc będzie jasne, czy Rosjanie mogą być solidnym sojusznikiem.

Izraelczycy rozmawiają z Rosjanami o Syrii?

Jesteśmy w kontakcie z Rosjanami, bo używają swoich sił powietrznych w regionie i izraelskie siły powietrzne operują na tym obszarze. Więc jeśli nie chcemy się zestrzeliwać, lepiej być w kontakcie i mieć pewność, że nie będzie wypadków, których nikt z nas nie chciałby oglądać.

Więc to tylko dla celów taktycznych, nie strategicznych?

Tylko taktycznych. Nie jesteśmy w strategicznym sojuszu z Rosjanami. Mamy jednego strategicznego sojusznika i są to Stany Zjednoczone.

Myślę, że nie byłoby sensu, by Izrael brał udział w tym, co się dzieje w Syrii. Wszystkie walczące tam organizacje są wrogami Izraela, więc wchodzenie i uderzanie we wszystkich jest niepotrzebne, bo nie reprezentują oni w tej chwili nieuchronnego zagrożenia dla Izraela.

Mosze Arens

Izrael jest neutralny w tym konflikcie czy ma jakieś preferencje?

Z żadnymi uwikłanymi w wojnę w Syrii – czy jest to rzeźnik Asad odpowiedzialny za strumień imigrantów do Europy i setki tysięcy zabitych ludzi; czy jest to Hezbollah, który jest organizowany, ćwiczony i utrzymywany przez Irańczyków pomagających Asadowi; czy jest to Państwo Islamskie – nie jesteśmy przyjaciółmi i nie chcemy być. I przy okazji: to wszyscy oni to zadeklarowani wrogowie Izraela. Zatem my nie stajemy po żadnej stronie, bo wszyscy są przeciwko nam.

Izrael jest w trudnym położeniu, ale gdy się ma tylu wrogów u granic, trzeba wybrać tego najmniej groźnego...

Na szczęście Izrael jest silnym państwem. Mamy bardzo dobrą armię, lotnictwo i nie musimy dokonywać takiego wyboru. Musimy po prostu wiedzieć, kto jest z nami, a kto przeciwko nam. Jeśli ktoś jest przeciw nam, my jesteśmy przeciw niemu.

To optymistyczny punkt widzenia. Czy Państwo Żydowskie jest zainteresowane raczej utrzymaniem Syrii słabej i podzielonej, jaką jest teraz, czy bardziej nową wersją silnej, przewidywalnej Syrii, nawet pod rządami Asada lub kogokolwiek innego, ale silnej i przewidywalnej?

Powszechnie się mówi, że nikt nie lubi niepewności. Państwa nie lubią niestabilności na swoich graniach. Ale stabilność, którą mieliśmy w Syrii za czasów Hafeza Asada była stabilnością wroga, który atakował nas przy wielu okazjach, w tym w 1973 r.

Ale jednak była stabilnością.

Tak, z wielką armią i wsparciem Sowietów. Niczym, co byśmy chętnie powitali. To prawda, że był czas, kiedy była możliwość zawarcia traktatu pokojowego z Asadem-ojcem i były negocjacje, które nie zaowocowały traktatem. Więc to była stabilna sytuacja, ale nie miła. Obecna sytuacja, gdy mamy w Syrii chaos, gdy nikt nie kontroluje całości Syrii, to niestabilność, niepewność, ale też nie zagrożenie militarne jak niegdyś, bo nie ma jednej dużej armii zagrażającej Izraelowi. Tak więc poczekamy i zobaczymy. Z pewnego punktu widzenia to nie jest zwiększenie zagrożenia, lecz zmniejszenie. Ale co się stanie, nie wiemy. Nie chcemy niestabilności permanentnie na naszej granicy.

Wyobraża pan sobie sytuację w przyszłości, gdy Izrael mówi "dość" i wchodzi do Syrii?

Nie, nie mogę sobie tego wyobrazić. Myślę, że nie byłoby sensu, by Izrael brał udział w tym, co się dzieje w Syrii. Wszystkie walczące tam organizacje są wrogami Izraela, więc wchodzenie i uderzanie we wszystkich jest niepotrzebne, bo nie reprezentują oni w tej chwili nieuchronnego zagrożenia dla Izraela.

Zatem strategią Izraela jest "czekamy, zobaczymy"?

To nasza strategia stosowana od czasu powstania Izraela.

Jak na razie z powodzeniem.

Rośniemy w siłę, rozwijamy się. Jak pan wspomniał, na razie z powodzeniem.

* Mosze Arens, urodzony w 1925 r. w Kownie, polityk prawicowego Likudu, mentor premiera Benjamina Netanjahu, minister spraw zagranicznych Izraela w latach 1988-1990 oraz trzykrotny minister obrony w latach 1983-1984, 1990-1992 i w roku 1999

Wojna domowa w Syrii »

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej / Wideo: Reuters
  • Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejWielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
    Video: Reuters Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej19.12 | Sytuacja humanitarna ludności w wielu częściach Syrii jest obecnie gorsza niż na początku bieżącego roku, w 2020 roku pomocy wymagać będzie tam 11 milionów osób – powiedziała w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Ursula Mueller.zobacz więcej wideo »
  • Zamach bombowy na targowisku w Tall AbjadZamach bombowy na targowisku w Tall Abjad
    Video: Ministerstwo Obrony Turcji Zamach bombowy na targowisku w Tall Abjad02.11 | W leżącym w pobliżu granicy z Turcją syryjskim mieście Tall Abjad doszło do zamachu bombowego. Zginęło co najmniej 13 osób, a ponad 20 zostało rannych. Turecki resort obrony przekazał, że wśród zabitych są niewinni cywile.zobacz więcej wideo »
  • Ewakuacja z Dumy po ataku chemicznymEwakuacja z Dumy po ataku chemicznym
    Video: Reuters Archive Ewakuacja z Dumy po ataku chemicznym08.03 | Końcowy raport OPCW został podany do wiadomości niespełna tydzień temu. Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami 7 kwietnia 2018 roku w ataku na Dumę w pobliżu Damaszku zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby.zobacz więcej wideo »
  • Trump wzywa do osądzenia bojowników ISTrump wzywa do osądzenia bojowników IS
    Video: tvn24 Trump wzywa do osądzenia bojowników IS17.02 | Prezydent USA Donald Trump poprosił na Twitterze w niedzielę, by Wielka Brytania, Francja, Niemcy i inni europejscy sojusznicy przyjęli z powrotem ponad 800 bojowników Państwa Islamskiego (IS) ujętych w Syrii oraz by postawiono ich przed sądemzobacz więcej wideo »
  • Izrael ostrzelał również syryjską obronę przeciwlotnicząIzrael ostrzelał również syryjską obronę przeciwlotniczą
    Video: Israel Defense Forces / Twitter Izrael ostrzelał również syryjską obronę przeciwlotniczą21.01 | Izraelska armia ogłosiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że prowadzi ataki na irańskie cele w Syrii. Ostrzegła jednocześnie władze w Damaszku przed "wszelkimi próbami uderzenia na terytorium lub siły zbrojne Izraela". Po ataku Izrael opublikował nagranie z ostrzału syryjskich baterii przeciwlotniczych, które miały otworzyć ogień do izraelskiego lotnictwa.zobacz więcej wideo »
  • Mieszkańcy Hims pod ostrzałemMieszkańcy Hims pod ostrzałem
    Video: Reuters Mieszkańcy Hims pod ostrzałem- Przemoc trwa, a kraj coraz bardziej się polaryzuje i radykalizuje - powiedział Kofi Annan, przyznając, że jego plan powstrzymania przemocy w tym kraju nie powiódł się, a Syrii coraz bardziej grozi wojna domowa. Na nagraniu mieszkańcy Hims pod bombardowaniem.zobacz więcej wideo »
  • Generał zdezerterował z Syrii Generał zdezerterował z Syrii
    Video: Reuters Generał zdezerterował z Syrii 03.07 | Syryjskiego prezydenta opuszczają już nawet generałowie. Dowódca tej rangi i dziesiątki innych żołnierzy zdezerterowali wczoraj z armii rządowej i schronili się w sąsiedniej Turcji.zobacz więcej wideo »
  • W Homs nie cichną serie z karabinów i wystrzałyW Homs nie cichną serie z karabinów i wystrzały
    Video: Reuters TV W Homs nie cichną serie z karabinów i wystrzały09.07 | Amatorskie nagranie pokazuje dzielnicę Juarat al Shayah w Homs pod silnym ostrzałem. zobacz więcej wideo »
  • Szef polskiego MSZ o zamknięciu ambasady w DamaszkuSzef polskiego MSZ o zamknięciu ambasady w Damaszku
    Video: tvn24 Szef polskiego MSZ o zamknięciu ambasady w Damaszku27.07 | Polskie MSZ zamknęło czasowo ambasadę Rzeczypospolitej w Damaszku - poinformował szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.zobacz więcej wideo »
  • Czego boi się Zachód w Syrii?Czego boi się Zachód w Syrii?
    Video: TVN24 / tvn24 Czego boi się Zachód w Syrii?04.08 | Gośćmi Jacka Stawiskiego byli Rima Marrouch, Patrycja Sasnal, Andrzej Karkoszka, Marek Siwiec i Witold Waszczykowski.zobacz więcej wideo »
  • Atak na kolumnę czołgów przy pomocy IEDAtak na kolumnę czołgów przy pomocy IED
    Video: Youtube Atak na kolumnę czołgów przy pomocy IED03.08 | Bomba ukryta w studzience rozrywająca transporter z załogą, czy rakieta wystrzelona z zaułku zmieniająca czołg w dymiącą masę stali - to codzienność żołnierzy reżimu. Dla rebeliantów koszmarem są spadające znienacka pociski artylerii, czy rakiety odpalane przez śmigłowce. Wojna w Syrii zaczęła przypominać to, z czym Amerykanie musieli się zmagać w Iraku.zobacz więcej wideo »
  • Wybuch za wybuchem. Rzeź oficerówWybuch za wybuchem. Rzeź oficerów
    Video: Reuters TV Wybuch za wybuchem. Rzeź oficerów03.10 | Liczba zabitych w serii eksplozji samochodów-pułapek, do których doszło w środę nad ranem w syryjskim Aleppo wzrosła do co najmniej 40 osób - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wcześniej źródła rządowe mówiły o 27 ofiarach śmiertelnych. Rannych jest 90 osób. zobacz więcej wideo »
  • Bezpośrednie trafienie w syryjski śmigłowiecBezpośrednie trafienie w syryjski śmigłowiec
    Video: Youtube Bezpośrednie trafienie w syryjski śmigłowiec28.11 | Syryjscy rebelianci coraz lepiej radzą sobie z zwalczaniem lotnictwa reżimu Baszara Asada. Od miesięcy to śmigłowce i samoloty są głównym postrachem opozycji i atutem wojska. Teraz coraz częściej są zestrzeliwane. W ciągu dwóch dni zniszczono śmigłowiec i samolot.zobacz więcej wideo »
  • Eksplozje w Syrii, są ofiary Eksplozje w Syrii, są ofiary
    Video: Reuters Eksplozje w Syrii, są ofiary 2.12| Co najmniej siedem osób zginęło w niedzielę w eksplozji samochodu pułapki przy meczecie w mieście Hims, na zachodzie Syrii - podali syryjscy powstańcy. Według działaczy opozycji, w mijający weekend w kraju zginęło ponad 200 osób.zobacz więcej wideo »
  • Syria planuje użycie "broni chemicznej"?Syria planuje użycie "broni chemicznej"?
    Video: Reuters Syria planuje użycie "broni chemicznej"?08.12 | Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague poinformował, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone "mają dowody" na to, że Syria planuje użycie broni chemicznej. zobacz więcej wideo »
  • Syria celem izraelskiego lotnictwaSyria celem izraelskiego lotnictwa
    Video: tvn24 Syria celem izraelskiego lotnictwa31.01 | Atak na ośrodek badawczy pod Damaszkiem i atak na konwój ze sprzętem wojskowym. Syria jest celem izraelskiego lotnictwa na taką skalę po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Reakcja była nieomal natychmiastowa i jednoznacznie zła ze strony Iranu i Rosji. Niepokój budzi zgromadzony na terenie Syrii arsenał broni i to, w czyje ręce może trafić.zobacz więcej wideo »
  • Izrael zaatakował SyrięIzrael zaatakował Syrię
    Video: tvn24 Izrael zaatakował Syrię31.01 | Rosja "jest bardzo zaniepokojona" doniesieniami o ataku lotniczym, przeprowadzonym przez Izrael na terytorium Syrii. - Takie działania oznaczałyby niedopuszczalną ingerencję wojskową w tym kraju - poinformowało MSZ. W środę późnym wieczorem przedstawiciele władz USA poinformowali, że Izrael zaatakował konwój samochodów z rakietami przeciwlotniczymi dla bojowników libańskiego Hezbollahu. zobacz więcej wideo »
  • Izrael chce się odgrodzić od "niepewnego" teryorium SyriiIzrael chce się odgrodzić od "niepewnego" teryorium Syrii
    Video: Reuters Izrael chce się odgrodzić od "niepewnego" teryorium Syrii03.02 | Izrael kosztem 70 milionów dolarów zbuduje na okupowanych syryjskich Wzgórzach Golan "najnowocześniejszą na świecie barierę bezpieczeństwa", aby odgrodzić się od "niepewnego" terytorium Syrii - podał w niedzielę izraelski dziennik "Maariw". zobacz więcej wideo »
  • Izraelczycy odpowiadają ogniem na syryjski ostrzałIzraelczycy odpowiadają ogniem na syryjski ostrzał
    Video: IDF Izraelczycy odpowiadają ogniem na syryjski ostrzałI21.05 | Izraelscy żołnierze przebywający w okupowanej przez Izrael strefie Wzgórz Golan otworzyli w nocy z poniedziałku na wtorek ogień po ostrzale ze strony Syrii - poinformowała armia w komunikacie.zobacz więcej wideo »
  • Powstańcy przegrali bitwę o Al-KusajrPowstańcy przegrali bitwę o Al-Kusajr
    Video: Reuters Powstańcy przegrali bitwę o Al-Kusajr5.06 | Telewizja Al-Dżazira podała, powołując się na rzecznika syryjskich powstańców, że siły opozycyjne straciły kontrolę nad Al-Kusajr, ale wciąż toczą w nim walki. Według ONZ w Al-Kusajr znajduje się około 1,5 tysiąca rannych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy.zobacz więcej wideo »

Podziel się
-
Zwiń

Patrycja Król

ZobaczNiebieskooki szejk i beligijska oś dżihadu

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend2-szejk-krol.jpg Źródło: IS

Tatiana Serwetnyk

ZobaczKrym w ciemnościach. Tylko Putin podświetlony

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend2-krym-ciemnosci-serwetnyk.jpg

Marek Szymaniak

ZobaczPolska się starzeje. Biznes zaciera ręce

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend2-polskasiestarzeje-szymaniak.jpg Źródło: Shutterstock

Rafał Kazimierczak

ZobaczMaszyna do zwyciężania. Władymira Kliczki droga na szczyt

Czytaj artykuł

Tytuł: Władymir Kliczko od lat dominuje w ringu Źródło: TVN 24

Sebastian Chabiniak

ZobaczWiększy, młodszy, szybszy. "Cygański Król" grozi Kliczce

Czytaj artykuł
Poprzedni weekend 21-22.11.2015
2 tygodnie temu 14-15.11.2015
3 tygodnie temu 07-08.11.2015
6 tygodni temu 17-18.10.2015
Zobacz wszystkie